Susret Merkel - Medvedjev
Radiosarajevo.ba
Njemačka kancelarka Angela Merkel sastala se u petak u Sočiju s ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvedevim. Dvoje lidera su razgovarali o jačanju ekonomskih i strateških veza dvije zemlje a u susretu s novinarima su poručili da žele da pomognu svojim narodima da prevaziđu posljedice recesije.
Tokom razgovora u crnomorskom ljetovalištu ruskog predsjednika bilo je riječi i o ruskoj kompaniji koja je vlasnik dijela akcija njemačkog proizvođača automobila Opela, javio je BBC.
Merkel je rekla da vidi ohrabrujuće znake iz Finske u vezi s projektom gasovoda „sjeverni tok“.
Povodom saradnje ruskih i njemačkih proizvođača automobila, Angela Merkel je rekla da je Njemačka jasno stavila do znanja Rusiji da je „jako naklonjena“ kanadskoj kompaniji Magna kada razmatra ko će od ponuđača preuzeti pogone Opela, evropskog ogranka američkog General Motorsa.
Pregovori o budućnosti Opela su ušli u odlučujuću fazu, objasnila je Angela Merkel i dodala je da se odluci nada „što prije“.
Ukupna trgovinska razmjena između Rusije i Njemačke - njenog najvećeg evropskog vajnskotrgovinskog partnera - dostigla je preko šezdeset sedam milijardi dolara u 2008. godini.
Njemačka kancelarka je u razgovorima sa svojim domaćinom oštro osudila ubistvo humanitarnih radnika i članova nevladinih organizacija u Čečeniji, dodavši da je to „uradila i ruska strana“.
Medvedev je u susretu s novinarima govorio i o odnosima svoje zemlje s Ukrajinom rekavši - u duhu nedavno iznijetih kritika na račun ukrajinskog lidera - da se odnosi dvije zemlje ne mogu ponovo „normalizovati“ dok god je aktuelni predsjednik Ukrajine (Viktor Juščenko) na vlasti.
Pred susret Merkel - Medvedjev
Sve je skoro isto kao i prije godinu dana. Plaže ruskog ljetovališta Soči pune su turista. U toku je špic sezone. Ipak, danas je sve drugačije. U Sočiju se u petak (14.08) sastaju njemačka kancelarka i ruski predsjednik.
Kada njemačka kancelarka Angela Merkel susretne ruskog predsejdnika Dmitrija Medvedjeva u njegovoj ljetnoj rezidenciji u Sočiju, ona će biti u puno boljem raspoloženju nego prije godinu dana.
Tada je, kratko nakon okončanja rata na Kakvazu, uprkos visokih ljetnih temperatura između Merkelove i Medvedjeva vladalo ledeno raspoloženje. Njemačka kancelarka i ruski predsjednik jedva su se udostojili da pogledaju jedno u drugo, oboje istrajavajući na svojim pozicijama o pravdi i nepravdi, u sporu oko rata u Gruziji i njenim provincijama Južnoj Osetiji i Abhaziji koje je Rusija u međuvremenu priznala kao nezavisne države.
Njemačka kancelarka se pred novinarima ponijela diplomatski:
"Vjerujem da u ovako komplikovanim konfliktima rijetko postoji slučaj da je samo jedna strana kriva", rekal je Merkel.
Opel, Magna i Sberbanka
Pitanje krivice je privremeno stavljeno ad acta, iako konflikt i dalje tinja a rješenja nema ni na vidiku. Aktuelni problemi, kojima su zaokupljeni političari u svojim zemljama, čine se hitniji. Angela Merkel se nalazi u izbornoj kampanji i rado bi uz rusku pomoć riješila dva hitna ekonomska problema.
Prvi je dogovor u vezi sa uzdrmanim proizvođačem automobila Opelom. Većina u vladi, ali i sama Angela Merkel, zainteresovana je za prodaju Opela Magni.
Austrijsko-kanadski proizvođač auto dijelova namjerava skupa sa ruskom Sberbankom i ruskim proizvođačem automobila Gas preuzeti Opel. Riječ je o dogovoru za koji se jasno založio i ruski predsejdnik Medvedjev prilikom posljednje posjete Minhenu.
"Imamo niz ideja i pred nama je niz zadataka kako bismo savladali postojeću krizu. Dugo smo razgovarali o Opelu, Magni i Sberbanki. Ima mnogo otvorenih pitanja, ali mi gledamo sa velikim interesovanjem na ovaj dogovor. Učinićemo sve da ga realiziramo," rekao je tada Medvedjev.
Razjasniti ubistva
Magna je najavila jučer da se bitno približila svom cilju, preuzimanju Opela. Američki koncern General Motors, kojem pripada njemački ogranak Opela, bio je međutim uzdržaniji. Rečeno je da nove ponude moraju najprije biti ispitane. To važi i za drugi projekat, o kojem će danas u Sočiju razgovarati Merkelova i Medvedjev. To je spasavanje finasijski uzdrmanog Wardanwerf brodogradilišta u pokrajini Meklenburg-Vorpoommern.
Šef Nadzornog vijeća Gasproma Igor Jusufov namjerava skupa sa svojim sinom preuzeti ovu kompaniju koja je nelikvidna. Navodno je ostvaren dogovor o cijeni. Merkelova će, naravno, od Medvedjeva željeti saznati da li potencijalni ruski investitor ozbiljno misli sa ovom planovima ili je riječ samo o obećanjima.
Kancelarka će od ruskog predsjednika željeti da sazna šta će uraditi u cilju razjašnjenja ubistava boraca za ljudska prava u Ruskoj Federaciji. Ostati samo na riječima, a ne preći na djela, to za njemačku kancelarku, kako je jasno naglasila, više neće biti dovoljno.
dw-world.de/fena/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.