Štednjom do izlaska iz krize
Radiosarajevo.ba
Foto: Getty
Smanjenje državnih dugova da, porez na berzovne transakcije u svijetu ne. Ovo je ukratko zaključak samita G20 u Torontu. Industrijske zemlje su se obavezale da će do 2013. da smanje državni deficit za polovinu.
Samit G8, koji je potom prerastao u samit G20, okončan je dogovorom o postepenom smanjenju državnih dugova. To je pomalo iznenađujuće s obzirom da se uoči susreta najmoćnijih lidera svijeta rasplamsala rasprava između SAD i Evropljana o tome kako savladati privrednu krizu: pravljenjem novih dugova ili inteligentnom politikom štednje.
Njemačka kancelarka Angela Merkel na kraju je nametnula svoj stav. Države G8 su dogovorile da će do 2013. prepoloviti minus u državnim kasama. Zaključak nije pravno obavezujući, ali je jasno da su Evropljani, poučeni primjerom krize u Grčkoj, imali bolje argumente.
Bez poreza na transakcije
Njemačka kancelarka je izjavila kako je postigla više nego što je očekivala uoči samita. Ipak, Angeli Merkel nije pošlo za rukom da ostvari drugi cilj - uvođenje poreza na berzovne transakcije. Ovaj prijedlog naišao je na žestok otpor prvenstveno domaćina susreta Kanade, koja nije morala milijardama dolara da spašava svoje banke od propasti. Protiv prijedloga su bile i zemlje u ubrzanom privrednom razvoju, posebno Brazil, kaže Merkel.
"Zemlje u ubrzanom privrednom razvoju smatraju da one nisu izazvale krize, te da stoga ublažavanje njenih posljedica nije njihov prioritet. Ipak, mnogo toga je postignuto na putu ka boljoj regulaciji tržišta finansijama i naredni samit u Južnoj Koreji će biti vrlo važan."
Banke pod većom kontrolom
Više izgleda na uspjeh ima uvođenje posebnog poreza bankama, što podržavaju i predsjednik SAD Barack Obama i britanski premijer David Cameron.
Bilježi se i veliko razočarenje nevladinih organizacija jer nije ispunjeno ranije dato obećanje da se do 2010. za 50 milijardi dolara poveća pomoć za Afriku. Ove organizacije smatraju nedovoljnom sumu od osam milijardi dolara koja je obećana za poboljšanje uslova života djece i majki u Africi. To je posljedica krize: Borba protiv siromaštva, gladi i protiv promjene klime - postale su teme od juče.
dw-world.de/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.