Sarkozy traži formiranje "hitne pomoći" EU
Radiosarajevo.ba
Francuski predsjednik, Nicolas Sarkozy želi uspostaviti instituciju za pružanje hitne pomoći žrtvama prirodnih nepogoda na nivou EU. UN i nevladine organizacije skupljaju donacije za žrtve poplava u Pakistanu.
"Poslije onog što se desilo na Haitiju, te požara u Rusiji, moramo donijeti svoje zaključke i na nivou Evropske Unije uspostaviti tim koji će biti spreman reagovati u takvim situacijama," napisao je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy u otvorenom pismu upućenom predsjedniku Evropske komisije Manuelu Barrosu. Također je naglasio kako će Francuska uskoro predstaviti konkretne prijedloge za realizaciju ove ideje.
Kada je u pitanju trenutno najaktuelnija katastrofa u Pakistanu, Sarkozy je izjavio da je Francuska spremna mobilizirati vojna sredstva kako bi se u okviru NATO Saveza brodovima i avionima dostavila pomoć u to područje. "U ovoj vanrednoj situaciji, Evropska Unija se svim silama mora angažovati da pomogne", naglasio je Sarkozy.
Izuzetno je važno da pomoć dospije na svoje odredište što prije. Evropska Unija bi, uz to, trebala već početi sa planiranjem rekonstrukcije devastiranih oblasti Pakistana jer će to sigurno biti neophodni za stabilnost cjelokupne regije.
Dug put do stabilnosti u Pakistanu
Crveni križ s druge strane smatra da bi rekonstrukcija Pakistana mogla trajati i nekoliko godina. "Žetva im je uništena, a o infrastrukturi bolje da i ne govorimo. Moglo bi proći do pet godina prije nego što se zemlja oporavi", rekao je Bekele Geleta, sekretar Međunarodne fondacije crvenog križa i crvenog polumjeseca (IFRC). Pakistan važi kao jedna od najsiromašnijih država Azije, a već prije poplava ekonomija joj je bila prilično opustošena.
U međuvremenu, Nijemci sve više doniraju za pomoć žrtvama poplava. "Ljudi polako shvataju koliko je njihova pomoć potrebna." No i dalje je količina prikupljenog novca minorna u usporedbi sa onim što se skupilo u januaru ove godine, kada je došlo do razarajućeg zemljotresa u Haitiju. Bärbel Dieckmann, predsjednica Svjetske organizacije protiv gladi, kaže: "Većina žrtava više nema kuće, polja, pa samim time ni osnove za život. Sada također prijete razne bolesti i epidemije. Naša je humanitarna obaveza da pomognemo."
Prema navodima pakistanske Agencije za zaštitu od katastrofa (NDMA) do sada je u poplavama poginulo oko 1.600 ljudi, dok je 2.022 dodatnih ranjeno. Više od 891.000 kuća je uništeno. Najveći broj stradalih do sada je zabilježen u sjevernozapadnoj oblasti Khyber Pakhtunkhwa. Tamo je situacija toliko ozbiljna da je već nekoliko djece umrlo od gladi. Televizijski kanal Dawn TV izvještava kako su smrtni slučajevi u planinskim predjelima uglavnom uzrokovani neprohodnošću, koja konvojima sa prijeko potrebnim namirnicama, onemogućava da dospiju do žrtava katastrofe.
Autor: Mark Hallam, Richard Connor / Azra Avdagić
dw-world.de/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.