SAD i Kina potpisale sporazum o zaštiti klime
Radiosarajevo.ba
Dva najveća svjetska zagađivača zraka, Sjedinjene Američke Države i Kina, potpisale se sporazum o suradnji na polju zaštite klime i razvoja čistih energija. Konkretne količine ispušnih plinova nisu dogovorene.
Na kraju američko-kineskog samita u Vašingtonu dogovoreno je formiranje zajedničke komisije koja bi trebala usaglasiti zajednički stav obje zemlje pred održavanje samita o klimi koji će se održati u decembru u Kopenhagenu.
U osnovi međutim Kina i SAD nisu daleko odmakli. Konkretni ciljevi kao što je smanjenje emisije štetnih gasova naime nisu navedeni. Iz krugova američke Vlade se saznaje da su pregovori bili teški. Kina, baš kao i Indija odbija u značajnoj mjeri smanjiti emisiju ugljen-dioksida kako to zahtijeva EU. One smatraju kako bi industrijske zemlje morale dati najveći doprinos u smanjenju emisije štetnih gasova jer su, kako navode Peking i Nju Delhi, i najodgovornije za klimatske promjene.
Mada konkretni ciljevi nisu dogovoreni, američka ministrica vanjskih poslova Hillary Clinton je izrazila zadovoljstvo: "Posljednja dva dana smo razgovarali o strateškim i ekonomskim pitanjima. Razgovarali smo o pripremi konferencije o klimi u Kopenhagenu i smanjenju količine ispušnih plinova."
Isprepleteni interesi
SAD i Kina žele bolje surađivati i kada je riječ o stabilizaciji svjetske ekonomije. Američki ministar finansija Timothy Geithner izjavio je da su Peking i Vašington posvećeni jakom i stabilnom međunarodnom finansijskom sistemu, koji će doprinijeti stabilnijem i uravnoteženijem globalnom rastu.
Osim toga jasno je da dvije zemlje ne žele prerano okončati svoje konjukturne programe koji trebaju dati podsticaj privredama tih zemalja nakon izbijanja finansijske krize, navodi se u saopćenju američkog ministarstva finansija.
Ameirčko-kineski samit trajao je dva dana. Šefica State Departmenta Hillary Clinton izjavila je da je ovim samitom postavljena osnova za kooperativne i sveobuhvatne odnose dvije zemlje. Kineska delegacija je razgovore u Washingtonu označila kao uspješne. Američki predsjednik Barack Obama je na početku razgovora naglasio kako SAD tragaju za novom erom u suradnji i nekonfrontaciji sa Kinom, kao i da će partnerstvo Kine i SAD biti glavni faktor u određivanju toka 21. stoljeća.
dw-world.de/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.