Reakcije SAD i Kine na raketiranje Južne Koreje
Radiosarajevo.ba
SAD su spremne da brane Južnu Koreju, poslije napada sjevernokorejske artiljerije na osrtvo Yongpyong, izjavio je američki predsjednik Barack Obama. "Južna Koreja je naš saveznik još od Korejskog rata. Snažno potvrđujemo našu odlučnost da branimo Južnu Koreju kao dio tog savezništva", rekao je Obama za TV-mrežu ABC, prenosi Fena.
On je sjevernokorejski napad nazvao "tek još jednim provokativnim incidentom" i najavio da će se s južnokorejskim predsjednikom Lee Myung-Bakom konsultovati o odgovarajućem odgovoru.
Iako Obama nije želio da špekuliše o vojnim opcijama odgovora na incident, preciziravši da će razgovor s Lee Myung-Bakom imati kasno noćas, većina svjetskih medija u srijedu navodi kako je Američki nosač aviona krenuo prema Koreji.
Nosač aviona sa 75 borbenih aviona
U srijedu ujutro po lokalnom američki nosač sa 75 borbenih aviona George Washington, koji se nalazi u sastavu Sedme flote. isplovio je iz baze u japanskoj Yokosuki. Navodi se kako je isplovljavanje nosača aviona bilo već ranije predviđeno, u sklopu vojne vježbe koju izvodi Južna Koreja i zbog koje je i započelo granatiranje ove zemlje od strane Sjeverne Koreje.
"Obavljali smo uobičajenu vojnu vježbu, a naša probna paljba bila je usmjerena prema zapadu, a ne sjeveru", rekao je južnokorejski vojni dužnosnik. Sjeverna Koreja je u utorak poručila da je Seul počeo s paljbom te da je to izazvalo njezinu vojnu reakciju.
Sjeverna Koreja je u utorak ispalila oko 100 granata na južnokorejski otok Yoenpyeong, koji je udaljen 12 kilometara od obale Sjeverne Koreje, i na kojem živi oko 1.600 stanovnika.
U srijedu su pripadnici obalne straže u ruševinama kuća pronašli i tijela dvoje civila, čime se broj mrtvih u jučerašnjem napadu popeo na četiri osobe.
Rekacije iz Kine
Kina je izrazila zabrinutost zbog granatiranja od strane Sjeverne Koreje, a portparol kineskog Ministarstva inostranih poslova Hong Lej rekao je na konferenciji za novinare da obje strane na podijeljenom Korejskom poluostrvu treba da "učine više na doprinesu miru" i da imperativ treba da bude povratak u šestostrane razgovore pokrenute s ciljem okončanja sjevernokorejskog nuklearnog programa, prenosi Fena.
Kina je jedini veliki saveznik Sjeverne Koreje i ekonomska i diplomatska podrška Pekinga veoma je bitna za Pjongjang, čiji je lider Kim Jong Il dva puta ove godine posjetio Kinu kako bi ojačao veze.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.