Portret budućeg mladog diktatora

Radiosarajevo.ba
Portret budućeg mladog diktatora
Nasljednik na ceremoniji 10. oktobra (Foto: AP)

Naimenovanje Kim Jong-una, najmlađeg sina sjevernokorejskog vrhovnog vođe Kim Jong-ila, za očevog zamjenika i najvjerovatnijeg nasljednika na tronu Demokratske Narodne Republike Koreje, uvodi ovu siromašnu izolovanu zemlju u treće razdoblje vladavine dinastije Kim.

Za budućeg suverenog vladara Koreje (tj. predsjednika Komisije za narodnu odbranu, Generalnog sekretara Radničke partije Koreje i Vrhovnog komandanta Korejske narodne armije), odabrao ga je otac, nakon što je njegov stariji brat Kim Jong-nam dospio u nemilos. Uhvaćen je, naime, kada je s falsificiranim pasošem pokušao ući u Japan kako bi posjetio tamošnji Disneyland.

Kim Yong-un je sin očeve preminule konkubine Ko Young-hee i, prema starijim zvaničnim podacima, rođen je 8. januara 1983., mada se sada kao godina rođenja navodi 1982., vjerovatno zbog toga da se novom vođi „namakne“ 30 godina u 2012.

Nasljednik je, prema više izvještaja, pohađao Međunarodnu školu u Bernu, u kojoj se nastava odvija na engleskom jeziku. Prema toj verziji, Yong-un je živio u Švicarskoj do 1998., pod pseudonimom. Po drugoj verziji, sin „dragog vođe“, pohađao je Internacionalnu školu u Gümlingenu ili Liebfeldu.

Još od 2009. strane diplomatske službe su uvidjele da će Kim Yong-un naslijediti svoga oca na mjestu Generalnog sekretara Radničke partije Koreje, što je uvod u njegovo proglašenje šefom države. U tu svrhu mu je dodijeljen naziv "Yŏngmyŏng-han Tongji", tj. „briljantni drug“.

Kim Yong-Il je poslao zahtjev osoblju sjevernokorejskih ambasada širom svijeta da polože zakletvu vjernosti njegovom sinu. U isto vrijeme, građani Sjeverne Koreje su ohrabreni da pjevaju novokomponovani „hvalospjev“ Kim Jong-unu. Hvalospjev je jako sličan onima koji su pjevani njegovom deificiranom djedu Kim Il-Sungu („velikom vođi“, „vječnom predsjedniku“) i ocu Kim Yong-Ilu („dragom vođi).

Bivši šef bezbjednosti Kim Yong–Ila, Kenji Fujimoto, izjavio je da je mladi nasljednik vrlo inteligentan i dosljedan u izvršavanju svojih ciljeva. Navodno je, kao osamnaestogodišnji mladić, kritikovao luksuzni život svoga oca: „Mi ovdje igramo košarku, jašemo konje, skijamo, dobro se zabavljamo zajedno. Ali šta je sa životima običnih ljudi?“

Nasljedna komunistička monarhija (Foto: Reuters)

Inače, ideologija vladarske porodice Sjeverne Koreje jeste Juche (doslovno „osnovno tijelo“ ili "subjekt“), patent osnivača dinastije Kim-Il-Sunga te predstavlja svojevrsnu adaptaciju lenjinizma. Mnogi su komentatori, novinari i društveni teoretičari Juche ipak izjednačili sa staljinizmom, ali i sa korporatizmom (Bruce Cumings), nacionalsocijalizmom (Brian Myers), gerilom (Wada Haruki), monarhizmom (Dae Sook-suh) i teokratijom (Hans S. Park, Christopher Hitchens).

Juche podrazumijeva tri osnovna principa: nezavisnost u politici (chaju), samodovoljnost u ekonomiji (charip) i samoodbrana u okvirima nacionalne teritorije (chawi). Bit će svakako zanimljivo posmatrati kako će se mladi nasljednik trona ove azijske nuklearne sile odnositi prema ovim principima i da li će učiniti otklon od tvrdokorne politike svoga djeda i oca.

Prema pisanju Los Angeles Timesa, Andrej Lankov, ekspert za Sjevernu Koreju sa Univerziteta u Kookminu, smatra da je uvođenje Kim Yong-una u državničke funkcije samo korak ka formiranju nove strukture moći, koja će se obuhvatati Kim Jong Una, mladog i neiskusnog diktatora i dvoje novih ljudi – njegovu tetku (Kim Kyong Hui) i njenoga supruga (Jang Song Thaek) – koji će, zapravo, donositi sve bitne političke odluke.“

„Možete to nazvati situacijom jedne figure i para moćnih regenata, ako želite“, zaključuje Lankov.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije