Papa nije odgovoran za slučajeve zlostavljanja

Radiosarajevo.ba
Papa nije odgovoran za slučajeve zlostavljanja

Vatikan je saopštio kako je propao pokušaj da se papa Benedikt XVI poveže sa seksualnim zlostavljanjem djece u katoličkim ustanovama u Njemačkoj. Odbijaju se tvrdnje da je Papa pokušao da zataška jedan takav slučaj.

U reakcijama na skandal sa seksualnim zlostavljanjem djece, koji poprima sve veće razmjere, u Vatikanu su demonstrativno stali iza Pape, tvrdeći kako su "pojedini elementi" lansirali kampanju čiji cilj je diskreditacija katoličke crkve.

"Jasno je da su u proteklih nekoliko dana pojedinci u Regensburgu i Minhenu iznosili tvrdnje s ciljem da se pokaže kako je Sveti otac umiješan u slučajeve zlostavljanja", kaže glasnogovornik Vatikana Federico Lombardi. On je dodao kako je svakom posmatraču sa strane jasno da su ti pokušaji propali.

Koliko je znao nekadašnji nadbiskup Ratzinger
?

Bivša dioceza današnjeg Pape, koja se nalazi u saveznoj zemlji Bavarskoj, potvrdila je da je on bio upućen u odluku iz 1980. godine o premještaju jednog sveštenika koji je bio osumnjičen za seksualno zlostavljanje jedanaestogodišnjeg dječaka. Umjesto da ga pošalju na terapiju kod psihologa, sveštenik je prebačen u drugu katoličku ustanovu u Minhenu, bez ikakvih kaznenih mjera. Šest godina kasnije, isti sveštenik je ponovio isti prekršaj za koji je bio i osuđen.

Dioceza tvrdi da je odluku o premještaju donio tadašnji generalni vikar Gerhard Gruber. Međutim, lider reformskog pokreta "Mi smo crkva" Christian Weisner, odbacuje tu interpretaciju. On tvrdi da je, s obzirom na crkvenu hijerarhiju, tadašnji nadbiskup Ratzinger, današnji Papa, morao znati za odluku i da je u krajnjoj liniji odgovoran za nju.

U petak je predsjedavajući Biskupske konferencije Njemačke, nadbiskup Robert Zollitsch, obavijestio javnost kako postoje informacije o preko 100 slučajeva seksualnog zlostavljanja maloljetnika u katoličkim institucijama, uključujući i škole. Jedan slučaj je zabilježen i u prestižnom horu dječaka u Regensburgu. Ovaj hor je od 1964. do 1994. vodio brat današnjeg Pape.

Crkveni aktivisti žele reforme




Nakon svih ovih slučajeva Weisner kaže kako je razočaran što Papa "nije našao ni jedne riječi simpatije prema žrtvama, niti je zatražio oprost ili pomirenje".

Predsjednik Centralnog komiteta njemačkih katolika, Alois Glück, izjavio je za "Süddeutsche Zeitung" da je crkvi potrebna reforma. On je rekao da je vrijeme da se utvrdi da li su "uslovi u kojima djeluje crkva" pospješili zlostavljanja, te doveo pod znak pitanja celibat za katoličke sveštenike.

Predsjednik Njemačkog udruženja za zaštitu djece, Heinz Hilgers, ipak upozorava kako uz svu pažnju javnosti za ove slučajeve koji su se odigrali prije nekoliko desetljeća, ne treba smetnuti s uma da se u Njemačkoj svake godine seksualno zlostavlja 80.000 do 120.000 djece. Većina tih slučajeva se odigra u krugu porodice, a ne u školama ili u crkvama.

Udarac katoličkoj crkvi sigurno predstavlja i rezultat jedne ankete instituta Emnid koja je pokazala da 86 odsto ispitanika ne vjeruje kako u vrhu crkve postoji istinska volja da se procesuiraju slučajevi seksualnog zlostavljanja.

dw.world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije