Ovo je čovjek koji bi trebao nadzirati američke sankcije: O'Brien se obratio Senatu
James O'Brien, koji je u oktobru predložen za čelnika Ureda američke vlade za koordinaciju provođenja sankcija s titulom ambasadora SAD-a, obratio se danas pred Senatom.
Zahvalio se na nominaciji, kako običaji nalažu, govorio o podršci svoje obitelji, a onda je govorio o planovima i ciljevima - ukoliko Senat bude saglasan za njegovo imenovanje.
Podsjetio je na godine koje radi za američku vladu, a onda je istaknuo važnost američkih sankcija i "koliko je vitalno da ih u potpunosti implementiramo".
Hvala pripadnicima GSS-a Novi Grad Sarajevo: Zahvaljujući njima spašena trudna žena i troje djece
"To će biti jedan od glavnih ciljeva mog rada", poručio je.
Naveo je, potom, desetine ljudi koji su unutar 20 različitih programa sankcija: "Mnogo je posla da se ovo provodi snažnije i zato je važno da se pomno nadzire i organizira."
"Sankcije su dio strategije, a ne strategija", stava je O'Brien te stoga najavljuje, bude li imenovan, razgovore sa svim kolegama iz administracije.
"Mi moramo govoriti jednim glasom", poručio je.
O sankcijama je još dodao kako trebaju imati efekta i biti korisne tamo gdje trebaju biti, ali ne i naštetiti "nevinim posmatračima".
"Ne želim da oni budu povrijeđeni", kazao je O'Brien.
Ponovio je i riječi američkog predsjednika Joea Bidena koji je kazao kako se, uz jaku nacionalnu strageiju, protiv korupcije može boriti globalno.
Mišljenja je i da se onima, koji su pod sankcijama, treba objasniti šta treba da urade kako bi iste uklonili.
O'Brien je prethodno radio u State Departmentu, gdje je počeo na poziciji odvjetnika-savjetnika 1989. Kasnije je služio kao specijalni predsjednički izaslanik za Balkan, odgovoran za diplomatsku, ekonomsku i sigurnosnu politiku SAD-a u tom području.
Osim toga, O’Brien je bio zamjenik čelnika Ureda za planiranje politike State Departmenta i viši savjetnik veleposlanice UN-a i državne sekretarke Madeleine Albright. S tih pozicija pomogao je u formuliranju Daytonskog sporazuma iz 1995. godine, kojim je okončan rat u Bosni, zbog čega ga diplomate u Washingtonu neformalno zovu 'otac Daytona'.
Također, vodio je podršku SAD-a Međunarodnom sudu za bivšu Jugoslaviju, koji je pomogao da se osobe odgovorne za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti privedu pravdi.
Prije 21 godinu, u intervjuu za LA Times, o našoj zemlji je rekao:
"Moja zabrinutost za BiH je da riskira da zaostane na putu. Još uvijek ima političke strukture koje su etnički podijeljene, a opstrukcionisti mogu spriječiti da stvari napreduju. Kao rezultat toga, Hrvatska i sada Jugoslavija (intervju je dat 2000.g, op.pr) mogu krenuti prema Europi, a Bosna će ostati zaglavljena u zapećku."
Nadalje, finalizirao je sporazume o kontroli oružja za masovno uništenje u bivšem Sovjetskom Savezu. O’Brien je također pregovarao o sporazumima o zaštiti prava intelektualnog vlasništva za naučnu saradnju s Kinom; promovirao ekološki prihvatljive međunarodne trgovinske propise za opasne materijale i materijale koji se mogu reciklirati; i radio na tome da javno-privatna partnerstva i društvena odgovornost poduzeća postanu središnji element američke vanjske politike.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.