Novo oružje protiv neonacista

Radiosarajevo.ba
Novo oružje protiv neonacista

U Berlinu je puštena u rad Centralna baza podataka u koju će se slivati svi podaci policije, sigurnosnih i tajnih službi o osobama sa neonacističke scene. Sindikati policije smatraju da to nije dovoljno.

Ministar unutrašnjih poslova Hans-Peter Friedrich iz bavarske Hrišćansko-socijalne unije (CSU) uspio je u svom naumu. Kada je početkom godine nakon senzacionalnog otkrića da iza serije ubistava migranata u Njemačkoj stoji neonacistička ćelija pod nazivom Nacionalsocijalističko podzemlje zatražio osnivanje posebne baze podataka za neonaciste, njegova kolegica, ministrica pravosuđa, Sabine Leutheusser-Schnarrenberger iz Liberalne partije (FDP) smatrala je da to pravno neće biti jednostavno. No, javnih protivljenja i tužbi nije bilo.

Tako je baza i službeno uspostavljena uz prigodnu manifestaciju u uredu Savezne službe za borbu protiv kriminala u Berlinu.

U toj bazi podataka memorišu se svi podaci, koji se odnose isključivo na aktivnosti ekstremno-desničarske scene. Na ovaj način poboljšana je razmjena podataka između sigurnosnih službi na saveznom i pokrajinskim nivoima. Niko u Njemačkoj ne osporava činjenicu da su ove službe zakazale. Ministar unutrašnjih poslova

Hans-Peter Friedrich je istakao da se sada jednim klikom miša mogu dobiti svi podaci o nekoj osobi sa ekstremno-desničarske scene i dodao:

"Smatram to važnom mjerom koja vodi ka cilju. Riječ je o saradnji uz pomoć modernih oblika tehnologije koje sada počinjemo da primjenjujemo. To znači da se informacije, u koju god sigurnosnu službu stignu a imamo ih 36, uvezuju na jednoj zajedničkoj stranici i sklapa se zajednički mozaik. Na ovaj način u stanju smo da vodimo efikasnu borbu protiv desnog ekstremizma".

Podaci su i ranije postojali

Ministar Friedrich istovremeno je upozorio na opasnost prebacivanja krivice jednih na druge. Dodao je međutim da ostaje da se razjasni da li su greške rezultat nesmotrenosti isljednika ili su one proizvod sistemskih nedostataka. Baze podataka nisu novina i postoje još od 2001. godine. No, informacije o nasilnim neonacistima do sada su koristile isključivo policijske službe i one nisu bile dostupne sigurnosnim i tajnim službama.

Pristup podacima imaju međutim samo odabrane osobe, koje su prethodno preispitane i testirane. Podaci se mogu istraživati na sopstvenom i posebno isprogramiranim kompjuterima. Dovoljno je da se ukuca ime, adresa ili datum rođenja osobe koja se traži. Podaci o bankovnim računima i telefonskim razgovorima mogu se dobiti tek nakon postavljanje molbe odgovarajućim institucijama.

Predsjednik Savezne službe za borbu protiv kriminala, Jörg Ziercke sretan je što se na ovaj način mogu prozvati podaci o svakoj osobi koja pripada ekstremno-desničarkom spektru. "To dakle znači da se u novoj Centralnoj bazi podataka mogu dobiti sve informacije o nekoj osobi iz ekstremno-desničarskog miljea. A onda se ti uvezani podaci ciljano mogu koristiti u okviru istražnih projekata. To znači da će isljednici lakše nego do sada imati mogućnost da analiziraju i procjenjuju podatke prema određenim, tačno definisanim pitanjima", kaže Ziercke.

Nedovoljna mjera?

Sindikati zaposlenih u policiji raduju se zbog unapređivanja mogućnosti koje nudi istraga, ali smatraju da je Centralna baza podataka o ekstremnoj desnici u Njemačkoj mjera koja nije dovoljna. Predsjednik sindikata policije Bernhard Witthaut rekao je za ZDF da se nadao da će baza podataka biti ustrojena kao baza podataka u Centru za zajedničku borbu protiv terorizma, gdje su predstavnici svih službi za istim stolom. Na zajedničkim konferencijama puno im je lakše razmjenjivati podatke, uočavati povezanosti i napredovati u istrazi.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije