Novi zemljotres u Japanu južno od nuklearke Fukushima

Radiosarajevo.ba
Novi zemljotres u Japanu južno od nuklearke Fukushima


Južno od nuklearnog kompleksa Fukushima, u prefekturi Ibaraki, koji je oštećen u razornom zemljotresu i cunamiju 11. marta, u subotu je registrovan novi zemljotres jačine 6,1 stepeni Richterove skale, ali nije izdato upozorenje na opasnost od cunamija, saopćila je japanska meteorološka agencija.

Nuklearni kompleks nije oštećen u današnjem zemljotresu i nema opasnosti od cunamija, iako može doći do promjene nivoa mora, javile su agencije.

Zgrade u japanskoj prijestonici Tokiju tresle su se usljed potresa, ali za sada nema vijesti o pričinjenoj materijalnoj šteti. Iz predostrožnosti su privremeno suspendovani letovi na tokijskom aerodromu "Narita".

U međuvremenu, japanski inženjeri su spojili strujni dalekovod s reaktorom 2 i pokušavaju da sprovedu struju do njega kako bi sistemi za hlađenje mogli ponovo da prorade, prenosi japanska novinska agencija Kyodo.

"Dalekovod je povezan s reaktorom 2, ali dovod struje još nije uspostavljen. Struja ne smije biti puštena prije nego što objekt u kome se reaktor nalazi ne bude potpuno provjeren. Ako danas bude utvrđeno da nema problema u objektu, struja bi mogla biti puštena već sutra", izjavio je glasnogovornik japanske agencije za nuklearnu sigurnost Fumiyaki Hayakava.

Inženjeri u Fukushimi se nadaju da će sistem za hlađenje jezgra reaktora i vode u bazenima s potrošenim gorivom proraditi kada bude osiguran dovod struje. No, imajući u vidu razmjere oštećenja nuklearke, nije izvjesno da će sistem proraditi čak i ako struje bude bilo, rekli su predstavnici kompanije TEPCO koja rukovodi nuklearnim kompleksom.

Reaktori 1 i 2 dijele isti strujni kabal, tako da bi teoretski oba reaktora mogla dobiti struju, pod uslovom da sistem i dalje funkcioniše. Uporedo s tim, inženjeri i dalje pokušavaju da ohlade pregrijane bazene s potrošenim gorivom u Fukushimi posipanjem vode. Problemi u nuklearnom komplesku nastali su kada su poslije zemljotresa jačine 9,0 stepeni Richterove skale, uslijed nestanka struje prestali s radom sistemi za hlađenje ukupno šest reaktora koliko ih ima u Fukushimi.

U trenutku zemljotresa radili su samo reaktori 1, 2 i 3 i oni su tada automatski stali, ali vjeruje se da su se njihova jezgra djelimično istopila zbog prestanka rada sistema za hlađenje, što je izazvalo emitovanje radioktivnih čestica. Četiri od ukupno šest reaktora u Fukušimi pretrpjeli su požare, eksplozije, oštećenja struktura u kojima su smeštena jezgra reaktora, kao i delimično topljenje ili porast temperature u bazenima u kojima je skladišteno potrošeno nuklearno gorivo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije