Neredi u Gruziji: Narod se pobunio protiv "ruskog zakona", policija uzvratila pendrecima i suzavcem
Gruzijska policija ispalila je suzavac i upotrijebila vodene topove kasno u utorak kako bi rastjerala demonstrante ispred parlamenta koji su protestovali protiv zakona o "stranim agentima", koji su opozicija i zapadne zemlje osudili kao autoritaran.
Reutersov svjedok vidio je kako policija bez upozorenja ispaljuje suzavac i dovodi vodene topove. Policajci su opetovano udarali demonstrante koji su uzvraćali gađanjem jajima i bocama, prenosi Hina.
Nakon što su se povukli pred policijskim napadom, neki demonstranti su se vratili i ostali, unatoč naredbama da se raziđu.
Kulturni četvrtak | Reditelj Andraš Urban: O Desire festivalu, komediji 'Seljačka opera' i teatru
Prijedlog zakona produbio je podjele u duboko polariziranoj zemlji južnog Kavkaza, postavljajući vladajuću stranku Gruzijski san protiv protestnog pokreta koji podupiru opozicione grupe, civilno društvo i predsjednik Gruzije.
Parlament, koji je pod kontrolom Gruzijskog sna i njegovih saveznika, vjerovatno će odobriti prijedlog zakona, koji mora proći još dva čitanja prije nego što postane zakon. Zastupnici su završili sjednicu u utorak bez glasanja, a rasprava će se nastaviti u srijedu.
Tensions rise in Georgia.
— General George Fella 🇬🇪🇺🇦 (@jezko_fella) April 30, 2024
Darkest days are ahead. Pray for us. Help us expose the Russian government for what they are internally.
Sanction these fuckers!!!! pic.twitter.com/ySZc3ypkRu
Zakon bi zahtijevao od organizacija koje primaju više od 20 posto svojih sredstava iz inozemstva da se registriraju kao "strani agenti".
Gruzijski kritičari nazvali su ga "ruskim zakonom", uspoređujući ga s moskovskim zakonodavstvom o stranim agentima, koji se koristio za slamanje tamošnjeg otpora.
Mnogi Gruzijci ne vole Rusiju zbog njene podrške odcijepljenim regijama Abhaziji i Južnoj Osetiji. Gruzija je izgubila kratki rat s Rusijom 2008. godine.
Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Europska unija, koja je Gruziji u decembru dodijelila status kandidata, kritizirale su prijedlog zakona. Dužnosnici EU-a rekli su da bi to moglo zaustaviti napredak Gruzije u europskim integracijama.
Isti zakon usvojila je Vlada RS u aprilu ove godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.