Sukob u gruzijskom parlamentu zbog spornog zakona o stranim agentima
Incident u kojem je Mamuka Mdinaradze dobio udarac od strane Aleka Elisashvilija izazvao je opću tučnjavu među zakonodavcima.
Gruzijski političari su se potukli u parlamentu dok su zakonodavci vladajuće stranke pokušavali izglasati kontroverzni zakon o "stranim agentima" koji je izazvao kritike od strane zapadnih zemalja, te potaknuo proteste u samoj Gruziji.
Snimci emitirani u ponedjeljak na gruzijskoj televiziji pokazali su opozicionog zastupnika Aleka Elisashvilija kako prekida govor i udara u lice Mamuku Mdinaradzea, vođu parlamentarne frakcije vladajuće stranke Gruzijski san i glavnog pokretača zakona.
Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'
Incident je izazvao širu tučnjavu između nekoliko zakonodavaca, nešto što i ranije nije bio stran događaj u često bučnom parlamentu Gruzije. Snimci su pokazali da je Elisashvili dočekan ovacijama od strane demonstranata ispred zgrade parlamenta.
❗️ A fight broke out in the Georgian parliament during the consideration of the controversial bill on "foreign agents"
— NEXTA (@nexta_tv) April 15, 2024
The leader of the "Citizens Party" Aleko Elisashvili attacked the leader of the parliamentary majority Mamuka Mdinaradze.
A fight broke out at the meeting of… pic.twitter.com/NVlqVBwoHh
Gruzijski san je ranije ovog mjeseca rekao da će ponovno uvesti zakon koji zahtijeva da organizacije koje primaju sredstva iz inostranstva se registriraju kao "strani agenti" ili će se suočiti s kaznama, 13 mjeseci nakon što su protesti prisilili da odlože plan.
Zakon je doveo do napetosti u odnosima s europskim zemljama i SAD-om, koje su rekle da se protive njegovom usvajanju. EU, koja je Gruziji dala status kandidata u decembru, rekla je da je ovaj zakon nespojiv s vrijednostima bloka.
Gruzijski san tvrdi da želi da zemlja pristupi EU i NATO-u, iako je istovremeno produbio veze s Rusijom i suočio se s optužbama za autoritarizam kod kuće. Ističu da je zakon potreban kako bi se borili protiv onoga što nazivaju pseudo-liberalnim vrijednostima koje su nametnute od stranaca, te kako bi promovirao transparentnost.
Vlada Gruzije je rekla da je premijer, Irakli Kobakhidze, održao sastanak u ponedjeljak s ambasadorima EU, Velike Britanije i SAD-a na kojem su razgovarali o zakonu.
U saopćenju, Kobakhidze je branio nacrt zakona kao promociju odgovornosti i rekao da "nije jasno" zašto se zapadne zemlje protive tome.
Gruzijski kritičari nazivaju zakon 'ruskim zakonom', upoređujući ga s sličnom zakonodavstvom koje koristi Kremlj za suzbijanje disidenata u Rusiji. Rusija je nepopularna u Gruziji zbog podrške Moskve odmetnutim regijama Abhaziji i Južnoj Osetiji. Rusija je porazila Gruziju u kratkom ratu 2008. godine.
Guardian prenosi da su se stotine demonstranata okupile ispred zgrade parlamenta prije masovnog protesta koji su civilne organizacije najavile za ponedjeljak uveče.
Kada bude odobren od strane članova odbora za pravne poslove zakonodavstva, koji kontrolira Gruzijski san zajedno sa saveznicima, zakon može biti izložen prvoj raspravi u parlamentu.
Gruzija treba održati izbore do oktobra. Ankete pokazuju da Gruzijski san ostaje najpopularnija stranka, ali je izgubila podršku od 2020. godine, kada je osvojila usku većinu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.