Lov na djecu vještice u Nigeriji
Sve više djece u delti rijeke Niger, u Nigeriji, biva ubijeno, osakaćeno ili mučeno zbog duboko ukorijenjenog vjerovanja u dječije "vještičarenje", upozorava humanitarna organizacija Stepping Stones Nigeria, a prenosi Blic.rs.
Sudbina ove djece je nevjerovatna u svojoj tragičnosti, navodi se na web stranici organizacije: ona bivaju napuštena, izolovana, diskriminirana i izopćena iz društva. Dešava se da ovu djecu, stavljenu na stub srama zbog navodnih "magijskih moći", odvode u šumu gdje ih ubijaju, kupaju u kiselini, truju, žive sahranjuju ili stavljaju u lance i muče u crkvama kako bi od njih izvukli "priznanje".
Svećenici priznaju ubijanja
Humanitarni radnici naglašavaju ulogu pojedinih samozvanih kršćanskih svećenika u Nigeriji koji, uglavnom zbog materijalne koristi i lične promocije, proglašavaju djecu vješticama. U dokumentarnom filmu Povratak afričkoj djeci vješticama, emitovanom 2009. godine, a koji se sada može pogledati na YouTubeu, prikazan je jedan od tih svećenika u bijeloj odori koji otvoreno priznaje kako je ubio stotinu ljudi koji su identificirani kao vještice.
Zašto baš djeca
Duboko ukorijenjeno vjerovanje u dječije vještičarenje potiče od tvrdnje da se na nekoga mogu baciti čini preko hrane i pića. Prema tom opasnom praznovjerju, duša onog koji pojede začaranu hranu napušta tijelo kako bi otišla na skup "vještica" i "čarobnjaka". Dotična osoba dobija moć izazivanja raznih bolesti, poput side, malarije, hepatitisa, tifusa i tumora, ali se i na druge životne probleme gleda kao na djelo vještica. Djeca su posebno na meti lovaca na vještice jer se smatra da su dječije duše podložnije magiji i da zato ona kod njih brže deluje.
Uloga domaće kinematografije
Istraživanje koje su sproveli humanitarni radnici pokazalo je da je vjerovanje u dječije vještičarenje u delti Nigera povezano sa gledanjem nigerijskih, tzv. nolivudskih filmova. Riječ je o široko dostupnim filmovina koje gleda ogromna većina stanovnika ove regije, a mnogi od tih filmova promoviraju sujeverje i lov na vještice.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.