Ko su uobičajeni teroristi u Rusiji?

Radiosarajevo.ba
Ko su uobičajeni teroristi u Rusiji?

Islamski ekstremisti sa Sjevernog Kavkaza uvijek su osumnjičeni za sve napade bombama koje se dešavaju u Rusiji. Region iz kojeg dolaze lociran je na brdovitom jugu države i uključuje Čečeniju, iz koje je potekao insurekcionistički pokret odgovoran za napade širom Rusije kao što su: kriza talaca u Budyonnovsku 1995., napad na moskovski teatar 2002., bombaški napad na rock koncertu u Moskvi 2003, držanje talaca u školi u Beslanu 2004, nekoliko bombaških napada na moskovski metro, te dva slučaja bombaša samoubica u dva ruska aviona 2004, piše analitičar CNN-a.

Zašto je Čečenija problem za Rusiju?

Veze Rusije sa regionom Sjevernog Kavkaza započinju još u caristička vremena, odnosno od vremena kada je carska Rusija pokorila ovo vjerski primarno muslimansko, a etnički raznoliko područje.

Kada se SSSR raspao 1991. Čečenija je proglasila nezavisnost. U Prvom čečenskom ratu, koji je trajao do 1994 do 1996, ruske trupe su to pokušale neuspješno spriječiti, tako da je region bio izvan direktne kontrole Moskve.

Drugi čečenski rat je započeo 1999. i u njemu su ruske snage uspjele pobjediti pobunjenike. Međutim, nasilje u vidu kidnapovanja, ubistava i drugih povreda ljudskih prava se nastavilo.

Nasilje u regionu se nastavilo 2009. Napadači su ubili stotine vladinih službenika i civila.

Postoji li veza sa Al Kaidom?

O tome se najviše raspravlja. Ruska vlada i sigurnosne agencije tvrde da postoji direktna veza između Al Kaide i napadača. Stoga se napadači nazivaju „teroristima“.

Neki od zapadnih oficira za sigurnost su se ustručavali da potvrde ovakvu vezu, međutim nisu se libili da pojedine napadače označe kao teroriste. Tako je Doku Umarov, lider čečenske pobune, koji je priznao učestvovanje u napadu na Nevski Express u kojem je poginulo 28 ljudi, kao i sudjelovanje u napadima na moskovsku podzemnu željeznicu 2010 u kojem je ubijeno 40 ljudi, jasno je označen kao terorist koji prijeti i Rusiji i SAD. Pobunjenici nisu kohezivna grupa. Svoje operacije vrše na širokom području od Čečenije do susjednih ruskih republika kao što su Dagestan, Ingušetija i Kabardino-Balkaria.

Terorističke grupe u nekoliko država su našle inspiraciju za svoje djelovanje u Čečeniji, kao reakciju na brutalni ruski obračun sa pobunjenicima i poziv vođa kao što je Umarov da se kreira kavkaski emirat u kojem će vladati zakoni šerijata. Neki međunarodni teroristi su putovali u Čečeniju kao dobrovoljci globalnog džihada. Čečenski borci odlaze u druge države i strana ratišta kako bi se borili u islamskim pobunjeničkim grupama, piše CNN.

Kako su propali čečenski pokušaji da se otcijepi od Rusije?

Čečenija nikada nije uspjela dobiti nezavisnost od Rusije. Sada je ona republika u Ruskoj Federaciji. Na čelu joj je predsjednik Ramzan Kadyrov, sin prethodnog predsjednika Akhmada Kadyrova, ubijenog u atentatu.

Ramzan Kadyrov, bivši vojni zapovjednik je uspio donekle stabilizirati Čečeniju. Obnovio je prijestolnicu Grozni, dok ga, u isto vrijeme brojne organizacije za zaštitu ljudskih prava optužuju za teror, ubistva i druga kršenja ljudskih prava. Kadirov odbacuje ove optužbe.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije