Kako su prodane palestinske izbjeglice
Preko hiljadu dokumenata u kojima su arhivirani tok i suština desetogodišnjih izraelsko-palestinskih mirovnih pregovora, a koje su objavili televizijska kuća Al Jazeera i britanski dnevnik Guardian, nanovo šokiraju svijet.
Izdaja mnogobrojne dijaspore
U jučerašnjoj seriji dokumenata otkriveno je da su palestinski lideri, predvođeni predsjednikom Palestinske samouprave Mahmoudom Abbasom, dopustili Izraelu izgradnju naselja u istočnom Jerusalemu. Obje strane u javnosti već godinama vode žestok sukob upravo oko tih naselja, koja su postala glavno klizište sporih pregovora. Iz dokumenata, zapravo, proizilazi da je javno sporenje obična farsa kako palestinskih tako i izraelskih lidera.
Nova serija dokumenata otkriva još nekoliko šokantnih činjenica. Ipak, kako i Al Jazeera i Guardian upozoravaju, čeka se nezavisna provjera autentičnosti dokumenata!
Palestinski lideri (bili) su spremni, naime, pristati na velike ustupke i kada je riječ o povratku palestinskih izbjeglica, a širom svijeta živi ih preko 6 miliona.
Abbasova vladapristala je, u pregovorima sa bivšom izraelskom ministricom vanjskih poslova Tzipi Livni, da Izrael, formalno država u kojoj Palestina zauzima dio teritorija, u narednih deset godina primi samo 10.000 palestinskih izbjeglica, koje su diljem svijeta razasute kako zbog ratova i povremenih sukoba, tako i zbog konstantne represije izraelskih vlasti.
U javnosti, naprotiv, palestinski lideri su uvijek nastupali sa zahtjevom da se u Palestinu, odnosno, Izrael, imaju vratiti svi oni koji su je napustili od 1948. pa do danas.
Palestinskoj, a i široj arapskoj javnosti, zasigurno se neće dopasti ni usputni detalji silnih pregovora i sastanaka. Jedan palestinski pregovarač tako tokom jednog susreta radikalnog Ariela Sharona naziva prijateljem, dok drugi ugodno ćaska s bivšom, također kontroverznom, ministricom vanjskih poslova, tvrdeći da će glasati za nju na izborima.
Hamas bi mogao profitirati
Dok mnogi palestinski javni djelatnici, među prvima opozicioni Hamas, žestoko reaguju na objavljenje dokumente, nazivajući poteze palestinskih lidera izdajom i prodajom, prvi čovjek palestinskih vlasti Mahmoud Abbas negira sve ono o čemu dokumenti svjedoče.
Abbas kaže da je cilj objavljenih dokumenata ocrniti njega i njegov tim, te da su dokumenti koji su procurili ustvari djelo izraelskih, a ne palestinskih zvaničnika.
Apsurdno je da bi objavljeni dokumenti u neku ruku mogli pospješiti zaleđene izraelsko-palestinske promjene. Radikalna struja izraelske vlasti predvođena, prije svega, ministrom vanjskih poslova Avigdorom Liebermanom, više neće imati za argument tvrdnju da Palestinci ne žele nikakav kompromis.
Ipak, izglednije je da će objavljivanje ovih, u najmanju ruku, kontroverznih dokumenata imati negativne posljedice po nikad sklopljeni mir na Bliskom istoku.
Vidljivo je, između ostalog, da Izrael odbija i tako velike ustupke Palestinaca, kao što je tiho odobravanje izgradnje spornih naselja.
Najviše koristi od cijelog skandala mogao bi imati Hamas, koji je u proteklim godinama iz militantnog pokreta prerastao u legitimnu i legalnu političku partiju, i predstavlja po prvi put značajnu i snažnu opoziciju Abbasovom Fatahu. Radikalni Hamas sada ima argument za povratak militantnim i terorističkim metodima borbe za palestinsku slobodu. Kada budu tvrdili da je vojna pobuna jedino rješenje, lideri Hamasa sada će imati argument.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.