'Iračka sloboda' je završena, problemi tek nastaju

Radiosarajevo.ba
'Iračka sloboda' je završena, problemi tek nastaju
Foto: AFP

U svom sinoćnjem obraćanju američkoj naciji predsjednik Barack Obama je uputio nekoliko poruka, a najvažnija je glasila: "Ovim proglašavam da je američka vojna misija u Iraku okončana. Operacija pod nazivom 'Iračka sloboda' je završena."

Posljednje američke trupe trebale bi do kraja naredne godine napustiti Irak, naglasio je Obama i dodao da SAD ipak neće ostaviti Irak na cjedilu. Iako je borbena misija okončana, ostaje obaveza da se Iraku pomogne u izgradnji njegove budućnosti, rekao je Obama, piše dw-world.de.

On je iskoristio priliku da pozove iračke političare da se konačno dogovore oko saziva nove vlade, koja u Iraku ne postoji gotovo pola godine od posljednjih parlamentarnih izbora koji nisu dali jasne rezultate.

Unutar Iraka raseljeno oko 1,5 milion ljudi

Američke borbene jedinice napustile su Irak, ali stotine hiljada raseljenih, koji su žrtve etničkog nasilja i dalje žive u potpunom siromaštvu i neizvjesnosti.

Do međuetničkog nasilja i krvoprolića između većinskih Shiita i Sunita, a koji su dominirali Irakom za vrijeme Sadamovog režima, došlo je nakon američke invazije 2003.

Mnogi Iračani plaše se da bi se prilike mogle dodatno pogoršati, jer i šest mjeseci nakon parlamentarnih izbora vlada nije konstituirana.

Prema podacima UNHCR-a rat u Iraku proizveo je najgoru humanitarnu krizu na Bliskom istoku od 1948., kada je polovica Arapa iz Palestine napustila zemlju radi osnivanja izraelske države.

Unutar Iraka raseljeno je oko 1,5 milijuna ljudi. Njih pola milijuna živi u izbjegličkim centrima, a u 120 kampova u Bagdadu smješteno je oko 200 tisuća ljudi, a veliki broj Iračana pred nasiljem je pobjegao u susjedni Jordan i Siriju.

Pobunjenici bi mogli nastaviti sektaško nasilje


Iako se ocjenjuje da je sigurnosna situacija bolja nego u jeku najžešćih medjuetničkih sukoba tokom 2006., i 2007., sporadično nasilje i dalje je na sceni.

Analitičari se plaše da će politički vakuum koji je nastao nakon izbora koji nisu rezultirali pobjednikom, te povlačenje američkih borbenih jedinica, otvoriti prostor koji bi mogli iskoristiti pobunjenici i nastaviti sektaško nasilje.

I donatori se povlače iz Iraka, upozorava Danil Enders, predstavnik UNHCR-a.

"Važno je da se nastavi pomagati zemljama u post ratnom razdoblju i tranziciji. Statistike pokazuju da se većina zemalja ponovno vraća sukobima u roku od sedam godina, ako ih se zanemari u kritičnim post ratnim godinama", kaže Enders, prenosi slobodnaevropa.org.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije