DW: Liberali u poziciji da biraju

Radiosarajevo.ba
DW: Liberali u poziciji da biraju

Nick Cage (Foto: Getty)

Već sedmicama su prognoze najavljivale pat-situaciju u britanskom parlamentu. Rečeno je da će to biti najuzbudljiviji izbori posljednjih desetljeća. Zašto se izgledi na neriješen ishod izbora doimaju tako uzbudljivo?

Nejasne odnose u vremenima teške finansijske krize niko ne želi. Ali postoji nešto drugo, što ove izbore čini uzbudljivim. To je jasno "Ne!" dvopartijskom sistemu, koji više nije u skladu sa modernim vremenom. Nakon 13 godina vladavine birači su umorni od laburista. Nepopularni i neomiljeni premijer Gordon Brown, koji je preuzeo funkciju od Tony Blaira, bez da je sam pobijedio na izborima, u izbornoj kampanji nije se baš previše oznojio.

Ali ni vođa konzervativaca David Cameron, nekada miljenik britanske javnosti, ne uživa više povjerenje većine britanskih birača. Iako su konzervativci napravili veliki skok naprijed u odnosu na izbore 2005. i osvojili najveći broj glasova, to nije dovoljno sa apsolutnu većinu, koja bi dovela do formiranja stabilne vlade.

Na treće mjesto se pozicionirala Liberalna partija Nicka Clegga, koja je unijela svjež vjetar u izbornu kampanju. Podrška koju je dobijao od birača u anketama nakon TV-nastupa nije se adekvatno odrazila na broj glasova birača i to su jasno predvidjeli poznavaoci britanskog političkog sistema. Kao prvo u Velikoj Britaniji se TV-nastupima ne mogu dobiti izbori.

Ali razlozi zbog kojih mnogi i pored želje da biraju liberale, to ipak nisu učinili, leže u britanskom izbornom sistemu. Glas kandidatu, za kojeg se zna da neće pobijediti, važi kao bačen. Broj ukupno osvojenih glasova ne igra presudnu ulogu. Upravo to je ono što liberali žele da promijene. Ali moraju se za to izboriti u mnogim pojedinačnim biračkim okruzima, protiv onih koji žele očuvati status quo.

Liberali imaju jaku poziciju

Iako nisu osvojili veći broj glasova, što se očekivalo, liberali ipak imaju jaku poziciju u ovakvoj pat-situaciji. Oni bi upravo reformu izbornog sistema mogli istaći kao uvjet za ulazak u vladajuću koaliciju sa jednom od dvije velike britanske političke partije. I još manje partije, kao što su sjevernoirska, škotska i druge, sada imaju šansu da pregovaraju sa velikim. Jer bez podrški manjih stranaka, nijedna od velikih ne može doći na vlast.

Britanski izborni sistem za mnoge je bio garant sigurnosti. Koalicije su Britancima uvijek bile sumnjive. Vremena se sada mijenjaju. Možda bi sve ovo moglo dovesti do pravednijeg izbornog sistema. Nova vlada moraće donijeti niz nepopularnih odluka, kako bi zemlju izvela iz ekonomske krize. Velika Britanija ne može sebi dopustiti duge rasprave. Potrebno je da što brže dobije vladu, sposobnu da djeluje. Čini se da bi vrijeme nakon izbora u Velikoj Britaniji moglo biti isto tako napeto kao i pred izbore.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije