Dvadeset godina Plišane revolucije (VIDEO)

Radiosarajevo.ba
Dvadeset godina Plišane revolucije (VIDEO)

Prije tačno 20 godina zvanično je počela Plišana revolucija u Čehoslovačkoj, zemlji između istoka i zapada. Za nešto više od mjeseca sve je promijenjeno, a Vaclav Havel je postao predsjednik države koja nije dugo potrajala.


Vaclav Havel o Plišanoj revoluciji

Datum: 17. novembar 1989. Studentski protest u Bratislavi, glavnom gradu Čehoslovačke pretvara se u masovne demonstracije. Demonstranti zahtijevaju slobodu, nezavisnost i demokratiju. U narednih nekoliko dana protesti će prerasti u takozvanu Plišanu revoluciju.

Čehoslovačka Plišana revolucija počinje zapravo 16. novembra 1989. godine u Bratislavi. Studenti izlaze na ulice da bi obilježili Međunarodni dan studenata, kao i sjećanje na čehoslovačkog studenta Jana Opletala koga su 1939. godine ubili nacisti. Dan kasnije studenti u Pragu izlaze na ulice, a studentske demonstracije Socijalističkog omladinskog pokreta izmiču kontroli – demonstranti marširaju gradom i viču: „Sloboda!“. U Narodnoj ulici između kordona policije i studenata osjeća se ogromna napetost.

Policija ne zna kako da reaguje. Sukob policije i demonstranata postaje neizbježan. Sve kulminira kada 20. novembra čehoslovačka televizija objavljuje vest o stradanju jednog studenta u sukobima između policije i nenaoružanih demonstranata.

U narednih nekoliko dana demonstracijama se priključuju stotine hiljada ljudi. Formiran je komitet intelektualaca – Civilni forum na čelu sa Vaclavom Havelom koji upravlja revolucijom. Univerziteti i pozorišta stupaju u štrajk, a studenti i glumci putuju u fabrike širom zemlje da radnicima objasne šta se događa. Generalni štrajk zakazan je za 27. novembar.


Slom komunizma


Postalo je jasno da Komunistička partija gubi kontrolu. Generalni štrajk pokazuje ogromnu snagu naroda – cijela država je blokirana! Masovne demonstracije postaju svakodnevna pojava, a ljudi otvoreno kritikuju režim.

U decembru dolazi do nevjerovatnih promjena – Parlament iz Ustava izbacuje član koji je Čehoslovačkoj komunističkoj partiji garantovao vodeću poziciju u vlasti. Univerziteti i škole zvanično iz programa izbacuju učenja Marksa i Lenjina. Formirana je nova vlada, granice su otvorene, a na skupštini održanoj 29. decembra Vaclav Havel, zabranjeni pisac koji je pet godina proveo u zatvoru kao politički zatvorenik – izabran je za novog predsjednika Čehoslovačke.

Nova demokratska Čehoslovačka nije dugo trajala – samo tri godine kasnije država se podijelila na Češku i Slovačku. Vaclav Havel ostao je predsednik Češke do 2003. godine.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije