Dokazano: Sjeverna Koreja drži logore smrti
Priče o postojanju koncentracionih logora u Sjevernoj Koreji veoma su česte, no totalitarne vlasti ove države negiraju postojanje logora smrti.
Ipak, najnovije satelitske snimke razotkrivaju istinu.
Dok su fotografski dokazi koji su se ranije pojavljivali bili mutni, pa nisu mogli detaljno pokazati logore, nove snimke, osim što su mnogo jasnije, pokazuju i da se broj logora povećao, piše Daily Mail.
Na snimcima se vide objekti u logorima, a preživjeli tvrde da su se neki od njih proširili.
O najzloglasnijem logoru u Sjevernoj Koreji - Yodok, snimljen je dokumentarac čiji je autor Andrzej Fidyk:
Daily Mail piše kako se na desetine hiljada ljudi odvodi u logore zbog "političkih zločina", a zajedno sa njima i njihove obitelji, žene, djeca.
Više od 200.000 muškaraca, žena i djece prisiljeno je na svakodnevni ropski rad. Preživljavaju hraneći se štakorima, žabama, zmijama i insektima. Neki jedu čak i vlastiti izmet.
Ako već ne umru od gladi, loše prehrane ili smrtonosnih bolesti koje haraju logorima, pola logoraša umrijet će nakon mučenja, pred streljačkim vodom, ili će biti kamenovani. Takvim su metodama skloni okruti stražari Kima Jong-Ila, kaže nekadašnji logoraš Kang Chol Hwan.
"Logor izgleda veći"
Kang je imao samo devet godina kad je skupa s porodicom poslan u logor Yodok koji se nalazi oko 110 kilometara od glavnog grada, Pyongyanga.
– Nismo imali hrane. Jeli smo sve što nam je došlo pod ruke: štakore, zmije, žabe, insekte... Morali smo nekako preživjeti. Iako je otad prošlo mnogo vremena, kad pogledam satelitske snimke sjetim se svega što sam vidio i pretrpio – ispričao je Kang novinarima CBN-a.
On se sjeća kako su stražari ubijali ljude bez ikakva povoda.
Također je rekao da, sudeći prema novim snimkama, logor izgleda veći nego onda kada je on bio u njemu. Kang je ondje proveo deset godina, a 1992. godine prebjegao je u Kinu. O iskustvima je pisao u knjizi Akvariji Pyongyanga.
S njegovim tvrdnjama o povećanju logora složili su se i u Amnesty Internationalu.
Scott Edwards iz ove organizacije kaže kako sada psotoje dokazi koji demantiraju tvrdnje Sjevernokorejskih vlasti da logori ne postoje.
Ipak, kolika je patnja skrivena u njima i dalje će ostati strogo čuvana tajna sjevernokorejskog režima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.