Britanci danas na izborima

Radiosarajevo.ba
Britanci danas na izborima

Foto:

U Velikoj Britaniji se danas održavaju parlamentarni izbori. Birališta su, za oko 45 miliona građana sa pravom glasa, otvorena od 7 sati, a zatvaraju se u 22 sata po lokalnom vremenu.

Parlamentarni izbori mogli bi označiti početak kraja izbornog sistema koji je dugo vremena bio norma u britanskoj politici.

Za posljednjih 80 godina, vlast je uglavnom bila u rukama ili laburističke ili konzervativne stranke, gdje su sve ostale partije bile osuđene da ostanu na marginama. Ali, to može da se promijeni, jer ispitivanja javnog mnijenja stavljaju u istu ravan malu Liberalno demokratsku stranku sa „velikom dvojkom“.

Čini se da je novi lider liberalnih demokrata Nick Clegg, promijenio sreću svoje partije. To je postigao zadivivši biračko tijelo u seriji televizijskih debata sa liderima konzervativaca David Cameronom i laburista Gordon Brownom.

„Licem u lice“ debate između kandidata su sastavni dio predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, ali to je inovacija u Velikoj Britaniji.

Debate su pratili milioni Britanaca, sučeljavanja su predstavila Clegg kao razboritog i inteligentnog političara sa obećavajućim snažnim liderskim sposobnostima. A povrh toga, on se pojavio kao solidna alternativa za premijera umesto Browna ili Camerona.

Braun nije popularan u britanskoj javnosti otkada je preuzeo vodstvo nad laburistima od Tony Blaira 2007. godine. U ovoj kampanji, prikazao je sliku osornog, iscrpljenog i tvrdoglavog čovjeka. Njegova stranka izgleda umorno nakon 13 godina provedenih na vlasti.

Cameron, koji u većini slučajeva nije karizmatičan, nije uspio da očuva imidž konzervativaca. Nije bio u stanju da sačuva prednost u ispitivanjima javnog mnijenja koju je njegova stranka uživala nekoliko mjeseci, zbog negativnog publiciteta laburista.

Postoji i otpor biračkog tijela prema dvjema glavnim partijama koje su bile upletene u raznorazne skandale i epizode sa podmićivanjem.

Finalni rezultat svega ovoga je da predizborna ispitivanja javnog mnijenja pokazuju da liberalne demokrate svojom popularnošću mogu da pariraju objema velikim partijama – iza su prvoplasiranih konzervativaca, ali otprilike na istom nivou sa laburistima.

'Postoji alternativa'

U jednoj od televiziskih debata, Clegg je predstavio liberalne demokrate kao svežu alternativu dvjema umornim starim partijama.

„Vjerujem da stvari onakve kakve su sada, ne moraju takve i da budu,“ rekao je Clegg.

„Poslije ovoga će vam večeras dvojica protivkandidata reći da je jedini izbor koji možete da napravite - izbor između dvije stare partije koje su na vlasti godinama. Ja sam ovdje da vas ubijedim da postoji alternativa.“

Michael White, politički komentator lista The Guardian, kaže da je Clegg takođe „profitirao“ zbog popularnosti portparola za finansije svoje stranke Vince Cabla, koji je pridobio javnost svojim mjerama za ekonomsku krizu.

"Clegg je imao mnogo sreće zbog svog portparola za finansije dr Vinca Cabla, bivšeg glavnog ekonomistu Shella,“ izjavio je White za Reuters.

"On iza sebe ima pravog ekonomistu koga poštuju kako tržište tako i glasači,“ dodao je on.

Naravno, ne mora da znači da će talas popularnosti dovesti Clegga na mjesto premijera, jer britanski izborni sistem, gdje pobjednik ne mora da dobije većinu glasova, već je dovoljno da ih osvoji više od drugih kandidata, ima tendenciju da istisne sve sem dve najveće stranke. Zbog ovog sistema, čak iako liberalne demokrate osvoje 30 procenata glasova, imaće samo 100 od 650 mjesta u Donjem domu Parlamenta.

Ukoliko glasanje zaista bude imalo iste rezultate kao što su pokazala ispitivanja javnog mnijenja, moglo bi da se desi da nijedna od stranaka nema većinu mjesta.

Ova situacija je česta u većini demokratskih zemalja, nakon čega se prave koalicije kako bi se sastavila vladajuća većina. Ali, u Britaniji, gde izborni sistem nameće isključivo jednog pobjednika, ova situacija mogla bi biti uznemirujuća. To se posljednji put dogodilo pre 36 godina.

Clegg je okrivio jednostavan izborni sistem koji daje mogućnost dvema glavnim partijama da se automatski smenjuju na vlasti. On je takođe optužio Camerona da je arogantan.

"David Cameron već mjeri zavese za kancelariju. On misli da je to rođenjem stečeno pravilo,“ rekao je Clegg.

"On misli da ima pravo da samo tek tako ušeta u kancelariju premijera i kao što je rekao za novine – njega baš briga šta će glasači reći. Imam poruku za tebe, Davide Camerone. U našoj zemlji se vlast ne nasljeđuje, već stiče.“

Mogućnost pregovora

Neriješen rezultat na izborima predstavljao bi neprijatnu situaciju za dvije najveće partije.

Ni laburisti ni konzervativci najvjkerovatnije ne bi željeli da učestvuju u vlasti zajedno, pa bi morali da ili pregovaraju sa liberalnim demokratama za ulazak u koaliciju ili da probaju da vladaju kao manjinska vlada sa neformalnom podrškom Cleggove stranke.

Clegg je već rekao da bi liberalne demokrate bile spremne da pregovaraju sa strankom koja osvoji najveći broj glasova i mjesta. Ali, također je napomenuo da ne bi bio spreman da uđe u koaliciju ili da pruži podršku laburistima, ukoliko bi Braun ostao njihov lider.

Braun je već izjavio da će ostati na čelu laburista čak iako izgubi na izborima. Ali, bio bi pod velikim pritiskom od strane parlamentaraca iz redova svoje stranke koji bi želeli da bude smenjen zbog izborne odgovornosti.

Clegg bi bio u povoljnoj poziciji da zahteva da se velike partije dogovore na promeni izbornog sistema u proporcionalni izborni sistem. To je i prioritet liberalnih demokrata.

Bez obzira na to što bi se na ovaj način zakomplikovala britanska izborna scena, Clegg smatra da bi to bio korak naprijed u modernu demokratsku praksu.

slobodnaevropa.org/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije