Božić u Pojasu Gaze

Radiosarajevo.ba
Božić u Pojasu Gaze

Više od 500 pripadnika malobrojne hrišćanske zajednice pojasa Gaza napustilo je u četvrtak blokiranu teritoriju kako bi prisustvovali proslavi Božića u gradu Hristovog rođenja:

Izraelska vojsa koordinira prelaz preko jednog od rijetkih otvorenih punktova prema Zapadnoj Obali, tvrdeći da tako promovira slobodu upražnjavanja vjerskih obreda.

U Gazi živi 1,5 miliona muslimana i oko 3.500 hrišćana. Međuvjerski odnosi su tradicionalno bili veoma dobri, ali su zabilježena sporadična nasilja protiv hrišćana otkako je Hamas preuzeo vlast u pojasu Gaze.

Hrišćanski stanovnici u razgovoru doduše ne pokazuju mnogo neslaganja sa Hamasom i ističu da su solidarni sa drugim Palestincima u sukobu sa Izraelom.

„Presretan sam da ću vidjeti sve mojre rođake i pridružiti im se za Božić. To se dešava samo jednom godišnje“, kaže Hatem Al-Far. „Jedini je problem što oni (Izraelci) nisu izdali propusnice za svu moju djecu.“

Tokom Hamasovog preuzimanja vlasti, vandali su demolirali rimokatolički samostan i školu, uništavajući krstove i lomeći keramičke statue Isusa.

U nastupajućim mjesecima, nepoznati počinioci su detonirali bombu na ulazu u hrišćansku školu, zapaljivom bombom pogodili hrišćansku knjižaru i ubili hrišćanina koji u njoj radio.

Hamas ističe da je posvćen zaštiti hrišćanske manjine, ali do sada zbog navedenih incidenata niko nije uhapšen.

Hrišćani trenutno čine ne više od 2 posto populacije Zapadne Ovale i Gaze, u usporedbi sa 1950., kada je taj broj iznosio 15 posto. Kao i mnoge druge hrišćanske zajednice širom Bliskog Istoka, morali su emigrirati radi političkih tenzija i/ili potrage za boljim životom.

Velečasni David Neuhaus, rimokatolički vikar za hrišćansku zajednicu hebrejskog govornog područja u Svetoj zemlji je objasnio da je nasilje protiv hrišćana u Gazi u najvećoj mjeri posljedica „nasilne pravde islamskih fundamentalista“, a ne djelo Hamasovog režima. Uprkos tome, hrišćanska svakodnevnica je veoma teška.

„Oni nisu na meti vlasti, ali život ne može biti jednostavan kada živite iz minute u minutu u skladu sa običajima druge religije,“ rekao je. „Islamski način života koji se nameće nije u skladu sa načinom na koji bi hrišćani željeli voditi svoje živote.“

Izrael i Egipat su uspostavili blokadu nad Gazom od kada je Hamas preuzeo vlast i većini ljudi je zabranjeno napustiti grad. U skladu sa planom postepenog ublažavanja režima blokade, Izrael će od slijedeće sedmice dozvoliti stanovnicima Gaze da izvoze paprike. Ova uredba slijedi ranije o dozvoli izvoza tekstila, namještaja i poljoprivrednih proizvoda.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije