Vaseljenska patrijašija priznaje „Ohridsku crkvu“

3
Radiosarajevo.ba
Vaseljenska patrijašija priznaje „Ohridsku crkvu“
Foto: DW / Vaseljenska patrijaršija priznala pravoslavnu crkvu Sjeverne Makedonije

Vijest da je Vaseljenska patrijaršija priznala pravoslavnu crkvu Sjeverne Makedonije prenijela je i njemačka Katolička novinska agencija – uz napomenu da budući kanonski status crkve ostaje otvoren.

Carigradska Vaseljenska patrijaršija priznala je pravoslavnu crkvu Sjeverne Makedonije, saopšteno je u ponedjeljak uveče poslije sastanka Svetog sinoda u Istanbulu, piše DW.

Njemačka Katolička novinska agencija (KNA) prenosi saopštenje Vaseljenske patrijaršije prema kojem ona prihvata „jerarhiju, sveštenstvo i narod te crkve pod arhiepiskopom Stefanom" u evharistijsku zajednicu. „Rana raskola" će biti zacijeljena i evharistijsko zajedništvo obnovljeno", saopšteno je iz Istanbula.

Kako su policajci dogovarali šverc cigareta za BiH: 'Granica je naša, imam carinu pod kontrolom'

Kako su policajci dogovarali šverc cigareta za BiH: 'Granica je naša, imam carinu pod kontrolom'

Kanonska teritorija crkve biće ograničena na državu Sjevernu Makedoniju, navodi se u saopštenju, ali kanonski status crkve, kako piše KNA, ostaje nejasan: „Na Crkvi Srbije je da reguliše administrativna pitanja između nje i Crkve u Sjevernoj Makedoniji."

Naglašeno je takođe, prenosi njemačka agencija, da je iz naziva crkve isključen termin „makedonska", ali i svako korištenje riječi „Makedonija" kao oznake za crkvu. Priznat je samo naziv „Ohridska arhiepiskopija" – njemačka agencija u svojoj informaciji koristi izraz „Ohridska crkva" (Kirche von Ohrid).

Odluka iz Carigrada, kako prenosi KNA, uslijedila je samo nekoliko dana nakon što je otkriveno da se srpska delegacija, u kojoj je bio i patrijarh Porfirije, nedavno sastala sa delegacijom Makedonije.

Historija sukoba

Katolička novinska agencija podsjeća da je „Sjeverna Makedonija (sa glavnim gradom Skopljem), ranije prema kanonskom pravu pripadala Srpskoj pravoslavnoj patrijaršiji. Godine 1967. Makedonska crkva se – uz aktivno učešće Titovog komunističkog režima – odvojila od Srpske Patrijaršije, iako je ona Makedoncima još 1959. ponudila 'autonomni status'. Za svjetsko pravoslavlje, nova crkva smatrala se 'šizmatičkom'."

I novija historija tog sukoba je nepregledna, piše KNA. „Makedonske vladike namjeravale su da 2002. ponovo uspostave odnose sa Srpskom patrijaršijom, ali su ih u tome spriječili političari u Skoplju. Zatim je 2017. Makedonska pravoslavna crkva u zvaničnom pismu upućenom Bugarskoj crkvi navela da je spremna da prihvati Bugarsku pravoslavnu crkvu kao 'majku crkvu', ako Sofija prvo zvanično prizna autokefalnost Makedonaca." Ti pokušaji, međutim, na kraju nisu bili uspješni, piše KNA i na kraju navodi da je u maju 2019. Arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve najavio nastavak dijaloga.

Posljednjih godina, sjevernomakedonski političari više puta su se obraćali vaseljenskom patrijarhu Vartolomeju I sa zahtjevima da se dodijeli autokefalnost. Vaseljenska patrijaršija zato u obrazloženju svoje odluke pominje i „ponovljene zahtjeve države Sjeverne Makedonije", prenosi njemačka Katolička novinska agencija. U informaciji se na kraju navodi da se na popisu iz 2021. godine 46 posto stanovnika Sjeverne Makedonije izjasnilo kao pravoslavni hrišćani, 32 posto kao muslimani, a 0,4 odsto kao katolici, piše DW.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije