Svaki drugi Hrvat bi ukinuo pravo glasa dijaspori

Radiosarajevo.ba
Svaki drugi Hrvat bi ukinuo pravo glasa dijaspori


Pedesetak posto građana Hrvatske zalaže se za ukidanje prava glasa dijaspori. 80 posto hrvatskih državljana (koji žive u Hrvatskoj) želi ukidanje sadašnjeg modela glasanja za dijasporu i za Hrvate koji žive u BiH.

Ovo su rezultati istraživanja do kojih je došao Jutarnji list, a koje je rađeno za potrebe jedne političke partije u Hrvatskoj. Agencija Puls je došla do saznanja da gotovo 80 posto ispitanika podržava ideju da se u Bosni i Hercegovini glasa isključivo u hrvatskim diplomatsko-konzularnim predstavništvima, kojih je pet. Hrvati u BiH do sada su, inače, imali na raspolaganju 130 biračkih mjesta.

Jutarnji list ocjenjuje da je ovo gotovo konsenzualno raspoloženje hrvatskih državljana prema pitanju glasanja Hrvata u BiH i u dijaspori, što bi moglo odrediti pravac ustavnih promjena u Hrvatskoj.

Hrvati u BiH dosad su, glasujući na hrvatskim izborima, imali na raspolaganju čak 130 biračkih mjesta. Važno je spomenuti da i velik broj birača HDZ-a podržava ukidanje ili reduciranje prava glasa za dijasporu i Hrvate koji žive u Bosni i Hercegovini.

Swoboda: Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Swoboda: "BiH izgleda kao da je “proširena Hrvatska""Hrvatska bi trebala u novom Ustavu pronaći i rješenje za pitanje dvojnog državljanstva Hrvata koji žive na teritoriju Bosne i Hercegovine, ali rješenje koje bi jasno dalo signal tim Hrvatima da im je BiH 'primarna država'", izjavio je ovom listu Hannes Swoboda, izvjestilac Evropskog parlamenta za Hrvatsku.

Preispitavanje politike dvojnog državljanstva


U tački 37 Rezolucije Evropskog parlamenta o Hrvatskoj, hrvatsku Vladu se poziva da “preispita politiku dvojnog državljanstva, posebno u slučaju građana sa stalnim prebivalištem u Bosni i Hercegovini”.

Hannes Swoboda je izjavio kako niko ne želi dovesti u pitanje pravo Hrvatske da Hrvatima koji žive izvan nje da državljanstvo, ali je problem u tome što, na dan izbora u Hrvatskoj, BiH izgleda kao da je “proširena Hrvatska”.

"Hrvati koji imaju državljanstvo na dan izbora glasaju i u drugim državama svijeta. Ali to čine u diplomatskim predstavništvima, a ne, naprimjer, u američkim ili njemačkim selima i gradovima kao što se to radi u Bosni i Hercegovini", rekao je Swoboda za Jutarnji list.

dw-world.de/radiosarajevo.ba


Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije