State Department demantovao da je uključen u predaju amandmana Crne Gore na rezoluciju

1
Radiosarajevo.ba
State Department demantovao da je uključen u predaju amandmana Crne Gore na rezoluciju
Arhiv / State Department

State Department je za Radio Slobodna Evropa (RSE) demantovao da Sjedinjene Države posreduju u predaji dva amandmana Vlade Crne Gore na tekst rezolucije o Srebrenici, što je 5. maja objavio portal Radio-televizije (RTCG) Crne Gore.

Ranije je rečeno da će Crna Gora podržati rezoluciju, ali neće biti kosponzor.Prvi amandman iz Crne Gore glasi da "ponavljajući da je krivica za zločin genocida individualizovana, te se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj skupini ili zajednici u cjelini", a drugi da se "potvrđujući nepovredivost opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini u svim njegovim odredbama".

Podsjetimo i da je svih 57 članica Organizacije islamskih zemalja na samitu u Gambiji podržalo deklaraciju u kojoj se poziva na usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.Deklaracijom se izražava podrška proglašenju 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, naglašavajući važnost međunarodne zajednice da spriječi ponavljanje sličnih zločina.

Oglasio se iranski vrhovni vođa: "Narod ne treba biti zabrinut"

Oglasio se iranski vrhovni vođa: "Narod ne treba biti zabrinut"

"State Department je vidio nezvanični draft predloženih izmjena Crne Gore, ali mi ne posredujemo u njima. Njemačka i Ruanda su predlagači rezolucije i mogu da odgovore na dalja pitanja u vezi sa njenim statusom", saopćeno je u srijedu za RSE portparol State Departmenta.

Tekst rezolucije, kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, biće u maju razmatran na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Rezolucijom, koju su inicirale Njemačka i Ruanda, traži se da se 11. jul proglasi za Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, piše u nacrtu u koji je RSE imao uvid.

Titov unuk uputio sramotno pismo: Zamolio nesvrstane zemlje da ne prihvate rezoluciju o Srebrenici

Titov unuk uputio sramotno pismo: Zamolio nesvrstane zemlje da ne prihvate rezoluciju o Srebrenici

Rezolucijom se osuđuje svako poricanje genocida i pozivaju sve članice UN da čuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme, kako bi se spriječio revizionizam.

Također se bezrezervno osuđuju svi akti glorifikovanja osuđenih i odgovornih za genocid u Srebrenici.

Rezoluciju je sponzorisalo 28 zemalja, među kojima su Sjedinjene Države, Italija, Francuska, Hrvatska, Velika Britanija, Albanija, Sjeverna Makedonija, Slovenija...

Zločin u Srebrenici je pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu označen kao genocid.

Više od sto nevladinih organizacija i više stotina javnih ličnosti zatražili su od Vlade premijera Milojka Spajića da Crna Gora bude kosponzor rezolucije.

Ovo je lista zemalja koje će biti kosponzori rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a

Ovo je lista zemalja koje će biti kosponzori rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a

Vlada Crne Gore se nije odredila prema toj inicijativi. Vlada nije potvrdila ni da će glasati za usvajanje rezolucije.

Informaciju da će Crna Gora podržati rezoluciju o Srebrenici u UN, objavio je krajem aprila njemački stručnjak za Zapadni Balkan i proširenje NATO, Milan Nič.

On je naveo da je Spajić podršku rezoluciji iskazao na okruglom stolu u Berlinu, nakon što se sastao sa njemačkim kancelarom Olafom Scholzom u okviru prve zvanične posjete Njemačkoj.

Zločin u Srebrenici je pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu označen kao genocid. Odnosi se na ubijanje više od 8.000 Bošnjaka, kako je to utvrđeno presudama međunarodnih sudova, u julu 1995. godine, kada je Vojska RS zauzela Srebrenicu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije