Šta je to u Jadranu? U blizini dalmatinskog otoka nevjerojatan prizor!

1
Radiosarajevo.ba
Šta je to u Jadranu? U blizini dalmatinskog otoka nevjerojatan prizor!
Foto: Pexels / Grbavi kit

Nekoliko dojava o zapažanju grupe velikih kitova bilo je u srijedu, 23. augusta, u Jadranu. Analizom snimki zapažanja kod Korčule koje su poslali građani utvrdili se da se ne radi o velikom kitu (Balaenoptera physalus) već o grupi od najmanje pet ulješura (Physeter macrocephalus).

"S obzirom da se radi o životinjama koje inače žive u područjima dubine preko 1.000 metara, u Jadranu im prijeti opasnost od nasukavanja i ugibanja", otkrili su u srijedu, 23. augusta, u saopćenju za medije iz Instituta "Plavi svijet".

Ulješure žive u područjima velike dubine te da im brojnost nije velika, opažanja ulješura u Jadranu nisu česta. Rijetka, ali redovna prisutnost ulješura u Jadranu bilježi se samo pomoću uređaja za snimanje zvuka u dubokom južnom dijelu Jadranskog mora i u blizini Otrantskih vrata.

Mještani zabrinuti: Stijena i kamenje se ponovo odronili na putu u BiH. Saobraćaj blokiran

Mještani zabrinuti: Stijena i kamenje se ponovo odronili na putu u BiH. Saobraćaj blokiran

"U većini slučajeva posjet ulješura srednjem i sjevernom Jadranu završavao je nasukavanjem i ugibanjem vrsta iz zapaženih grupa, uglavnom s italijanske strane Jadranskog mora. Zbog toga je potrebno na svaki način osigurati praćenje ove grupe kako bi utvrdili pravac kretanja te kako bi na vrijeme mogli poduzeti aktivnosti spašavanja.

Upravo zahvaljujući praćenju njihovih kretanja u Hrvatskoj, a na temelju dojava građana i objava u medijima, u septembru 2014. godine uspjelo se upozoriti na mogućnost pojavljivanja grupe u italijanskim vodama.

Kitovi u Jadranskom moru
Foto: Blue World Institute: Kitovi u Jadranskom moru

Rezultat je bila pravovremena reakcija Grupe za hitne intervencije u Italiji i četiri od sedam vrsta uspješno je vraćeno u more. Ovo je bila prva uspješno provedena akcija vraćanja ulješura u more provedena u cijelom Sredozemlju", objašnjavaju detaljno iz Instituta.

Naime, posljednje zapažanje ulješura u Jadranu bilo je u blizini Rovinja u augustu 2016. kada su tri odrasle vrste boravile u ovom području tokom nekoliko dana. Zahvaljujući fotografijama građana, jednu od tri tada opažene životinje identificirali su ljudi koji se bave njihovim istraživanjem u katalozima u Grčkoj i Italiji, potvrđujući kako ove životinje koriste cijelo Sredozemno more kao svoj dom.

"S obzirom da nam je cilj osigurati siguran izlazak ove grupe ulješura iz Jadrana, molimo sve građane da hitno dojave svoja zapažanja kako bi mogli pratiti njihovo kretanje te po potrebi poduzeti potrebne akcije.

Dojava kad ste u blizini ulješura ili odmah nakon zapažanja svakako će pomoći da se ulješure pronađu s obzirom da su istraživački timovi na Visu i na Lošinju na terenu te se mogu uputiti prema lokacijama zapažanja.

Uprkos svojoj veličini, ulješure su za ljude bezopasne ako im se ne približavaju, prenosi Dalmacija Danas.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije