Poznati srbijanski plaćenik Bratislav Živković poginuo u Ukrajini
Bratislav Živković, kontroverzni komandant četničkog pokreta iz Srbije, poginuo je u Ukrajini tokom kontraofanzivnih borbi u Kurskoj oblasti. Prema prvim neslužbenim informacijama, Živković je poginuo noću 2. januara dok je bio uključen u sukobe u toj oblasti.
Vijest o njegovoj smrti pojavila se na ruskim Telegram grupama.
"U toku noći, 2. januara, u teškim bitkama za oslobođenje Kurske oblasti poginuo je kao heroj naš prijatelj i brat, komandir jurišnog voda, Bratislav Živković".
Potresna poruka tetke ubijenih dječaka s Cetinja: 'Gdje da pogledam kada sve podsjeća na vas'
Živković je godinama bio poznat po svojim aktivnostima u stranim ratnim sukobima, naročito u Ukrajini, gdje se borio na strani proruskih separatista. Njegovo učešće u ovim sukobima započelo je 2014. godine, kada je kao vođa grupe srpskih dobrovoljaca otišao na Krim, tokom ruske aneksije tog ukrajinskog poluostrva.
Sam je tvrdio da je sudjelovao u borbama za Lugansk i Donjeck, dva ključna grada u istočnoj Ukrajini, koja su postala žarišta sukoba između ukrajinskih snaga i proruskih separatista. Prema vlastitim tvrdnjama, nosilac je medalje ruskog Ministarstva odbrane za "povratak Krima", iako ove tvrdnje nisu nezavisno potvrđene.
Živković je bio u središtu brojnih kontroverzi i u Srbiji. 2018. godine uhapšen je zbog sumnje da je organizovao učešće srpskih državljana u stranim ratnim sukobima, nudeći im mjesečnu naknadu od 200 eura. Prema informacijama, sredstva za angažman dolazila su iz budžeta samoproglašene Luganske Narodne Republike, a ne direktno iz Rusije, kako se spekulisalo.
Živković je 2017. godine označen kao prijetnja nacionalnoj sigurnosti Rumunije zbog svojih aktivnosti. Zabranjen mu je ulazak u tu zemlju na 15 godina, nakon što je uhvaćen kako fotografiše vojne radare na obali Crnog mora i pokušava prenijeti njihove GPS koordinate. Zabrana je kasnije proširena i na druge NATO zemlje.
Nakon toga, Živković se preselio u Bugarsku, a potom u Rusiju, gdje je nastavio svoju povezanost s proruskim vojnim i političkim strukturama.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.