Mladi u Srbiji u sve većoj depresiji

Radiosarajevo.ba
Mladi u Srbiji u sve većoj depresiji

Svaki deseti srednjoškolac u Srbiji ima osjećaj potpune bezvrijednosti, dok se trećini dešava da lako zaplače. Gotovo polovinu mladih pritiska osjećanje stalne brige zbog različitih stvari, a čak sedam posto učenika ponekad razmišlja o samoubistvu, pišu Novosti.

Da mlade u Srbiji more crne misli i da se suočavaju sa mnogim mentalnim problemima pokazalo je istraživanje koje je na uzorku od 1.000 učenika trećeg razreda srednjih škola u Srbiji uradio Centar za edukaciju, istraživanje i razvoj, u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta.

Svaki drugi mladić i svaka četvrta djevojka prijavili su da su seksualno aktivni, ali i da njihovi odnosi nisu redovni. Polovina seksualno aktivnih u protekloj godini imala je bar jedno seksualno iskustvo bez zaštite. Petina njih kajala se zbog bar jednog seksualnog iskustva. Ovi rezultati istraživanja pokazali su da mladi ne raspolažu svim informacijama o opasnostima takvog ponašanja.

Anketa sprovedena u 40 škola pokazala je da mlade krasi kritičnost prema drugima i negativan odnos prema okolini. Žive pod stresom, skloni su cigaretama i drogi, a nasilje čini sastavni dio svakodnevice.

“Na grupi od 16 posto najranjivijih ispitanika primećeno je da imaju više problema sa bliskim okruženjem, ali i problema sa školskim obavezama”, kaže Mia Popić, izvršna direktorka Centra za edukaciju. “Oni lakše posežu za cigaretama, alkoholom i energetskim napicima, ali priznaju i uzimanje narkotika.”

Najčešće nasilje je učestvovanje u tučama, a čak 27 posto ispitanih je prijavilo da su učestvovali u nekom vidu nasilja više od dva puta u poslednjih 12 mjeseci. Svaki četvrti učenik je bio žrtva nasilja.

Istraživanje je pokazalo i da je više od polovine ispitanih bilo izloženo velikom stresu, koji posebno melje mlade iz siromašnih porodica. Polovina mladih je priznala da se u prethodnoj godini bar jednom napila, dok je 14 posto učenika najmanje jednom uzelo drogu. Svaki deseti ispitani srednjoškolac je pušač.

“Prilično je dramatičan podatak da je 2009. bilo devet samoubistava među mladima na 100.000 stanovnika, a od toga najviše u Beogradu, gde bi zdravstvena zaštita trebalo da bude najbolja”, naglasio je Zoran Kovačević, pomoćnik ministra zdravlja.

“Uz sve što radimo na prevenciji, ovakva istraživanja su dobra, jer nas upozoravaju da to što radimo nije dovoljno. Podaci kažu da je previše mladih zahvaćeno nekim oblikom nasilja, da ih previše ima depresivne epizode, da se to ponavlja i ima rastući trend iz godine u godinu.”

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije