Milion građana radi u sivoj zoni

Radiosarajevo.ba
Milion građana radi u sivoj zoni

U Srbiji je, prema procjenama, oko milion ljudi zaposleno u sivoj ekonomiji i oni stvaraju više od 30 odsto bruto društvenog proizvoda, izvještava b92.

Siva ekonomija se najviše registruje u sektorima trgovine, ugostiteljstva i turizma, sa učešćem od oko 30 procenata, u sektoru usluga sa oko 15 odsto i u građevinskoj industriji sa oko 10 odsto, ističu analitičari u PKS.

U Udruženju PKS za trgovinu napominju da siva ekonomija najviše pogađa firme koji posluju u okviru zakona a izložene su nelojalnoj konkurenciji, državu koja ostaje bez poreskog priliva i potrošače koji nemaju potvrdu o kvalitetu robe ili usluge koju dobijaju na nelegalnom tržištu.

Nelegalni trgovci najčešće koriste prodaju putem oglasa, kao i na kućnom pragu (takozvana akviziterska prodaja), ali su i na pijacama, u neprijavljenim STR i SZR, na improvizovanim tezgama na ulici i u ilegalnim distributivnim centrima.

Najaktivnije zone sive ekonomije su u velikim gradovima, na teritoriji grada Novog Pazara, u graničnim zonama sa Bosnom i Hercegovinom, Makedonijom, Bugarskom i Rumunijom, kao i oko administrativne zone sa Kosovom i Metohijom.

Udruženje PKS za trgovinu predložilo je, kako bi se suzbila siva ekonomija, da se pojača rad inspekcija, službe MUP-a, carinskih organa i sudova, da se korupcija stavi pod kontrolu, da se formuliše odgovarajući zakonski okvir, da se uvede kontrola tokova robe od njenog ulaska u zemlju do prodaje i naplate.

Oni napominju da u razvijenim zemljama siva ekonomija obuhvata od pet do 10 odsto BDP.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije