Hrvatska: Zavod za javno zdravstvo dao upute kako čistiti i dezinficirati dom

Radiosarajevo.ba
Hrvatska: Zavod za javno zdravstvo dao upute kako čistiti i dezinficirati dom
Foto: Pixabay.com / Ilustracija

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) objavio je uputstva i preporuke za čišćenje prostora, odnosno detaljan opis pravilnog načina dezinfekcije doma zbog koronavirusa.

Upute za čišćenje

U svojim su preporukama naveli opće upute za čišćenje, a posebno su istakli važnost stavljanja maske i zaštitnih rukavica prije početka. Isto tako, naveli su da bi za vrijeme čišćenja doma svi prozori (ili barem većina) trebali biti otvoreni zbog provjeravanja. U slučaju da se radi o uredu ili prostoru koji nema prozor, obavezna je ventilacija. Pod je potrebno temeljno očistiti deterdžentom te ga nakon toga dezinficirati.

Kad je riječ o čišćenju kupatila, toaleta, uključujući i WC šolju te sve dostupne površine u toaletu, njih bi trebalo očistiti deterdžentom te nakon toga obavezno dezinficirati. Pri tome nije dobro koristiti raspršivač jer može doći do prskanja koje može pridonijeti širenju samog virusa (ako postoji).

Posteljinu, jastučnice, prekrivače, deke i sve ostale tkanine potrebno je prati na 90 stepeni, a pritom koristiti isključivo deterdžent za pranje veša.

I krpe koje ste koristili treba također oprati na 90 stepeni, a rukavice i masku stavite u plastičnu kesu i bacite u smeće.

Prilikom korištenja sredstava za čišćenje:

Potrebno je pridržavati se SVIH uputa za korištenje koje je naveo proizvođač sredstva. Isto tako, obavezno izbjegavati kontakt sredstva s očima i kožom te držati dalje od dohvata djece.

Ne smijete miješati različita sredstva za čišćenje te provjetravati prostorije u kojima se koristi sredstvo za čišćenje. Za dezinfekciju kontaminiranih površina ili materijala izbjegavati upotrebu raspršivača, proučiti kontaktno vrijeme te ostaviti da sredstvo djeluje u skladu s uputama.

Izbor sredstava za dezinfekciju

Za dezinfekciju treba odabrati sredstvo koje u sebi sadrži neku od ovih aktivnih tvari: Natrijev hipoklorit (0,05 - 0,5 posto), Etanol (70 posto), Glutaraldehid (2 posto), Izopropanol (50 posto), Benzalkonijev klorid (0,05 posto) te Natrijev klorit (0,23 posto), prenosi Jutarnji.hr.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Povezano

/ Najnovije