Hrvatska odbila molbu Tužilaštva BiH za krivični progon 14 ratnih generala
Hrvatska vlada odbila je molbu upućenu iz Tužilaštva BiH s ciljem provođenja istrage o krivici hrvatskih vojnih dužnosnika za ratne zločine prilikom provedbe vojno-redarstvene operacije Bljesak.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković primio je u Banskim dvorima generale zapovjednike i visoke časnike koji su sudjelovali u vojno-redarstvenoj operaciji Bljesak.
Nakon sastanka s predsjednikom Hrvatskog generalskog zbora (HGZ) Pavlom Miljavcem, generalima, zapovjednicima i visokim časnicima o pitanju upućivanja zamolnice od strane Tužilaštva BiH Ministarstvu pravosuđa Republike Hrvatske, hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je kako će Vlada RH naložiti Ministarstvu pravosuđa da odbije zamolnicu iz BiH.
Vučić: 'Dobro poznajem Putina, upotrijebit će nuklearno oružje bude li ugrožena sigurnost Moskve'
"Smatramo da dokumentacija i materijal koji su dostavljeni u svom sadržaju ne daju nikakav osnov za postupanje pravosudnih tijela u Republici Hrvatskoj", kazao je Plenković.
Dodao je kako su ratni zapovjednici saglasni s ovakvim postupanjem hrvatske Vlade.
"Vojno-redarstvene operacije, osobito Bljesak i Oluja, kojima je oslobođen hrvatski teritorij temelji su naše slobode i suvremene hrvatske države. Odlučili smo da odbijemo ovu zamolnicu Tužiteljstva BiH na temelju zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći i na temelju sporazuma o pravnoj pomoći u građanskim i kaznenim stvarima između RH i BiH, i to na temelju načela zaštite nacionalnih, državnih, bitnih interesa Republike Hrvatske", izjavio je Plenković.
Plenković je odbacio teze da bi Hrvatska na bilo koji način ugrožavala teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine te poručio kako je Hrvatska "u vrijeme velikosrpske agresije Miloševićevog režima spasila Bosnu i Hercegovinu".
"Poštivanje suverenitete i teritorijalnog integriteta BiH za Hrvatsku je neupitno", poručio je Plenković.
Predsjednik HGZ-a Pavao Miljavac rekao je kako je HGZ jednoglasno saglasan kako je jedino rješenje da se zahtjev za istragom vrati prema BiH uz obrazloženja zbog čega se odbija.
"Neprimjereno je da se nakon toliko godina podižu optužnice, jer mogu reći u ime svih sudionika da nikada nije bilo takvih zapovjedi niti usmenih niti pismenih koji bi dovodili u pitanje granatiranje civilnih ciljeva i da bi time počinili ratne zločine. Ali, u ratnim operacijama uvijek se dogode posljedice rata, nastanu kolateralne civilne žrtve, nije bilo namjere niti smo se povodili za tim u operaciji da stradaju civili da bi operacije bile uspješnije. Dapače, pokušavali smo uvijek spasiti civile", izjavio je Miljavac.
Molba se odnosi na ljude stradale na području Bosanske Gradiške, Bosanske Dubice odnosno Kozarske Dubice, a odnosi se na sedam živih i na tri preminula generala Hrvatske vojske.
Svu dokumentaciju koja je od Tužilaštva BiH stigla u Vladu RH hrvatsko Ministarstvo pravosuđa je analiziralo te dostavilo izvješće Vladi.
Prvi sastanak Vlade RH s predstavnicima HGZ-a u Banskim dvorima održan je početkom augusta ove godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.