Dnevnica 30 eura: Za rad na plantažama nedostaje 800 sezonskih radnika

Anadolija
Dnevnica 30 eura: Za rad na plantažama nedostaje 800 sezonskih radnika
Crnogorska državna kompanija „13. jul – Plantaže“, koja je jedan od najvećih i najznačajnijih proizvođača grožđa i vina u Jugoistočnoj Evropi, u susret berbi vinskog grožđa potražuje sezonske radnike iz cijele regije, nudeći im zaradu i do 30 eura.

Za poslove na plantažama u augustu ovoj kompaniji potrebno je 800 radnika, a koje ne može obezbijediti u Crnoj Gori.

Na najvećem vinogradu u Evropi u jednom komadu, površine 2,3 hiljade hektara, trenutno je aktivna operacija berbe breskve. Angažovano je oko 45 radnika, ali pravi poslovi tek slijede.

U narednim mjesecima, ova kompanija uposliće još oko 800 radnika, uglavnom iz zemalja regije. Radnici angažovani na berbi, zavisno od učinka mogu zaraditi i do 30 eura dnevno, uz osiguranu hranu i smještaj.

Dušan Kankaraš, direktor vinogradarsko voćarske proizvodnje kompanije “13. jul-Plantaže”, u razgovoru za AA ističe da je berba breskve počela 23. maja.

„Trenutna operacija na zasadu breskve koja je aktuelna je berba. Dosad smo ubrali 250.000 kilograma, a plan je da do kraja augusta uberemo 600.000 kilograma. Na ovim poslovima je angažovano oko 45 sezonskih radnika i dnevno se ubere od sedam do osam tona. Poslije ovog posla slijedi berba stonih sorti grožđa. To počinje u prvoj sedmici narednog mjeseca, bere se kardinal, ukupno 167 hektara. Tu će nam trebati 170 radnika, a u avgustu počinje berba vinskih sorti šardonea, a onda i vranca i ona traje gotovo 40 dana. Znači od danas pa u narednih četiri mjeseca u plantažama se ubere ono što smo radili i mučili se skoro cijelu godinu“, rekao je Kankaraš.

Nedostatak radne snage, problem je sa kojim se suočava ova kompanija i ove sezone. Odziv radne snaga iz Crne Gore je na niskom nivou, pa je potreba za radnicima iz regije još veća.

„Problem sa radnom snagom je sve izraženiji zadnjih godina. Ranijih godina smo imali dosta radnika, a pa dosta operacija nismo radili mehanizovano. Međutim, od kada je ovaj problem postao da je evidentan, mi smo dosta operacija počeli mehanizovano da izvodimo. Za glavnu operaciju u avgustu, berbu vinskog grožđa biće nam potrebno oko 800 radnika. Mi te radnike iz Crne Gore nemamo. Odziv radnika iz Crne Gore za berbu vinskog grožđa je dosta loš, imamo svega od pet do deset odsto domaćih radnika. Oni su tada uglavnom na primorje, traže neke lakše poslove, iako i na ovim poslovima može da se dobro zaradi. Primjera radi, da se ubere hiljadu kilograma vinskog grožđa, može da se zaradi 20 eura. Prosjek se kreće za nekih 700 do 800 kilograma za stono grožđe, po jednoj gajbi koja teži 7,3 kilograma, zarada je 0,40 eura. Dobar berač može da ubere od 60 pa do 120 gajbi. Za današnje berač breskve, po jednoj gajbi se zaradi 0,18 eura. Rekorderi mogu da uberu i do 200 gajbi. U svakom slučaju, prosjek zarada u berbi u Ćemovskom polju se kreće od 15 do 30 eura dnevno“, istakao je Kankaraš.

Ističe da su radnicima obezbijeđeni svi potrebni uslovi.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije