BiH stoji u mjestu, Srbija i Crna Gora napreduju

Radiosarajevo.ba
BiH stoji u mjestu, Srbija i Crna Gora napreduju

Evropski parlament usvojio je danas rezoluciju o Strategiji proširivanja Evropske unije u kojoj se Vijeću ministara Unije preporučuje da primjeni prijelazni trgovinski sporazum sa Srbijom, javljaju agencije. Rezolucija obuhvata zemlje zapadnog Balkana, Island i Tursku.

Strategiju proširivanja EU je sačinila Evropska komisija.

Dan uoči ove odluke, šef švedske diplomatije Carl Bildt i evropski komesar za proširenje Olli Rehn su zatražili od Evropskog parlamenta da vrata za članstvo u Evropskoj uniji ostanu otvorena za zemlje zapadnog Balkana, Tursku i Island i da se ne odustane od politike proširenja koja se do sada pokazala veoma uspješnom.

"Proširenje se pokazalo kao najuspješnija politika od svih poduhvata koje je do sada preduzela EU", rekao je Bildt predstavljajući evropskim parlamentarcima u Strasbourgu strategiju proširenja koju je izradila Evropska komisija.

"Poslije posljednjeg velikog proširenja koje nam je donijelo oko stotinu miliona stanovnika, koncentrisani smo na zemlje jugoistočne Evrope. Njihovo priključenje Uniji neće biti ni brzo ni lako. Problemi su dobro poznati. Svi smo svjesni da među nama postoje oni koji misle da im treba zatvoriti vrata. Ja pripadam onima koji su uvjereni da bi to bila greška historijskih razmjera koja bi proganjala našu uniju vrlo dugo", rekao je Bildt, prenosi Slobodnaevropa.org.

On je dodao da bi se, u tom slučaju, "otvorila druga vrata koja bi zemlje regije odvele pravcem koji bi bio jako loš".

Bildt je ocijenio da je predstojeće ukidanje viza građanima Srbije, Crne Gore i Makedonije "veliki korak naprijed" i rekao kako očekuje da će Albanija i Bosna i Hercegovina uspeti da nadoknade svoje sadašnje kašnjenje.

Foto: Getty

Napredak Srbije


U dijelu o Srbiji, u Rezoluciji se "sa zadovoljstvom primejćuje napredak koji je Srbija načinila, a posebno u jednostranoj primjeni prijelaznog sporazuma".

"Takva jednostrana implementacija, izvedena u uslovima finansijske krize, pokazuje posvećenost zemlje da nastavi na putu ka članstvu u Uniji" i stoga EP "poziva Vijeće da bez odlaganja odluči o ratifikaciji Prelaznog sporazuma".

Također se podvlači da puna saradnja s Haškim sudom predstavlja suštinski uslov za napredak zemalja regiona ka članstvu u Uniji, uz poziv državama zapadnog Balkana da riješe međusobne sporove kako ti sukobi ne bi bili prepreke za uključivanje u EU.

Po svemu sudeći, konačna odluka Vijeća zavisit će od izvještaja, koji će glavni tužilac Haškog tribunala Serge Brammertz podnijeti Vijeću sigurnosti UN, 3. decembra.

Poslanici u spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta “sa zadovoljstvom” ističu napredak Srbije, posebno u jednostranoj primijeni Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Unijom, što po njihovoj procjeni, u uslovima ekonomske krize, jasno pokazuje predanost Srbije napretku na putu uključivanja u Evropsku uniju, piše Slobodnaevropa.org.

Bh. političari i dalje stoje u mjestu

Kada je riječ o situaciji u Bosni i Hercegovini ni Carl Bildt, a ni Olli Rehn nisu bili blagi u ocjeni. Vrlo direktne kritike političarima u BiH uputio je Bildt.

Tokom završne debate u Evropskom parlamentu u Strasbourgu o Rezoluciji o proširenju Bildt je rekao da je četiri dana bio u BiH "moleći lidere da se odluče na pozitivne korake".

"Rekao sam im - vi stojite ukopani na jednom mjestu, a svijet se kreće dalje. Svijet ne čeka na vas, a vi se niste ni pomakli", naveo je Bildt, u ime predsjedništva EU i dodao da su svi napori međunarodne zajednice usmjereni na to da dođe do takvog pomaka.

Rehn, kojem je ovo posljednje obraćanje Evropskom parlamentu kao komesara za proširenje, rekao je "da lideri u BiH moraju biti na visini historijskog trenutka" i ne smiju propustiti priliku da se dođe do kandidature za ulazak u EU.

Dopisnik Slobodnaevropa.org iz Sarajeva Ešref Hodžić ocjenjuje da se u BiH nažalost teško može nazreti dogovor političkih lidera, pa tako i pomjeranje s mrtve tačke kada je riječ o putu ka EU.

Naime, pored zatvaranja kancelarije OHR-a, drugi ključni uslov za Bosnu ka Evropi jeste dogovor svih političkih lidera o ustavnim promjenama.

“Kada su promjene u pitanju, posrednici u butmirskom procesu, predstavnici SAD i EU, ponudili su najnoviji prijedlog. Iako su ih iz Strasbourga gotovo zamolili da taj prijedlog prihvate, bh. lideri nisu se usaglasili”, kaže Hodžić.

Crna Gora – optimistične prognoze

Evropska unija ocijenila je da je i Crna Gora postigla značajan napredak u ispunjavanju svojih uslova za Evropsku uniju.

Šef dopisništva RSE u Podgorici Slavica Brajović kaže da upravo danas crnogorska vlada treba da usvoji odgovore na upitnik koji je Evropska komisija uputila radi objektivne procjene.

Brajović kaže da su “kamen spoticanja” u Crnoj Gori i dalje neadekvatna borba protiv korupcije, organizovanog kriminala, kao i slabi administrativni kapaciteti.

Hrvatski topnički dokumenti

Hrvatska je, može se slobodno reći, najbliža članstvu EU, mada i ona ima svoje probleme na tom putu. To su topnički dokumenti na kojima insistira Hag.

Dopisnik RSE iz Zagreba Enis Zebić kaže da to, ipak, ne bi trebalo da uspori proces pristupnih pregovora.

„Mislim da se, posle svega, može reći da famozni toplički dnevnici o djelovanju hrvatske artiljerije po ciljevima u Kninu u akciji Oluja nisu kost u grlu Hrvatskoj“, kaže Zebić i dodaje da su procjene da će Hrvatska do sredine sljedeće godine završiti pristupne pregovore, a da se članstvo može očekivati u planiranoj 2012. Godini, prenosi Slobodnaevropa.org

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije