Savjet voćarima da zaštite stabla od zagrijavanja
Usljed neuobičajeno visokih temperatura za ovo doba godine postoji realna opasnost da dođe do oštećenja voćaka i ozimih žita koja se trenutno nalaze u fazi mirovanja, upozoreno je danas iz Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Kada je riječ o voćkama, kod nekih sorti šljiva, na pojedinim lokalitetima, došlo je do cvjetanja pupoljaka. I kod trešnje, breskvi i kajsije, kao i kruške i jabuke, naročito u zasadima na južnim ekspozicijama, došlo je do pojačanog usvajanja vode i hranjljivih materija iz zemljišta, što također može dovesti do cvjetanja, ukoliko u narednih nekoliko dana, ostanu visoke temperature.
S ciljem smanjenja mogućih šteta u zasadima i na polju, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a savjetuje poljoprivrednim proizvođačima da kontaktiraju njihov resor za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, stručnjake Poljoprivrednog instituta i poljoprivrednih fakulteta u Banjoj Luci i Istočnom Sarajevu, kao i privatne savjetodavce.
Bilo bi dobro, naglašavaju, da voćari što prije okreče debla, radi smanjenja zagrijanosti stabala i da tretiraju stabla sredstvima na bazi bakra, s pojačanim dozama, kako bi došlo do bržeg odrvenjavanja prirasta.Do daljnjeg, ne preporučuje se rezidba voćaka da ne bi došlo do izmrzavanja stabala i pupoljaka, u slučaju niskih temperatura, koje se najavljuju u februaru.
Toplo vrijeme ne pogoduje ni ozimim žitima.
U periodu oktobar-decembar 2013. godine, evidentiran je deficit padavina, a temperature vazduha bile su više od jedan stepen Celzijusa.
Ukoliko dođe do naglog pada temperature, bez snijega, žita mogu nekoliko dana podnijeti temperaturu do -11 stepeni.
Zbog toplog vremena došlo je i do pojave žutila na strnim žitima. Između ostalog, tome je doprinijela i primjena manjih količina mineralnih đubriva.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.