Zbog poplava i dalje kritično stanje u Opštinama Bijeljina, Dijelovi i Tomislavgrad
Radiosarajevo.ba
Foto: srna
Od poplavljenih područja u Republici Srpskoj i dalje je najkritičnije stanje u opštini Bijeljina gdje je ugroženo 1.200 kuća, poplavljeno nekoliko hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta, ljudi se neprastano evakuišu ili im se hrana i druge potrepštine redovno dostavljaju, a najteže stanje je u naseljima Amajlije, Popovi, Dijelovi i u Dvorovima, posebno u zaseocima Ljeskovača i Bakračići.
Civilna zaštita opštine Bijeljina pozvala je stanovništvo svih sela od Dvorova do Rače da na vrijeme sklone svoja dobra, jer su u opasnosti od plavnog talasa koji se razliježe nizvodno od Drine i ide od Pavlovića puta prema ušću u Savu.
Rijeka Sava je prešla kritičnu tačku od 650 centimetera i na njoj su od sinoć uvedene vanredne mjere od poplava. Trenutan nivo ove tijeke je 700 centimetara.
"Visoki vodostaj rijeke Save dodatno usporava uliv Drine, zbog čega se zadržava velika količina vode i plavljenje ovih područja će se nastaviti", rekao je šef Odsjeka Civilne zaštite Bijeljina Drago Ristić i pozvao stanovništvo na budnost, te naveo da i dalje postoji opasnost da se voda proširi prema gradu, ali da je za očekivati da njen nivo bude nizak.
Na području Popova Polja nivo vode je tokom noći porastao za oko pola metra, pa je u toku iseljavanje još nekoliko stambenih objekata, dok je u pojedinim poplavljenim područjima u Hercegovini nivo vode u padu, potvrđeno je Srni u Opštinskom štabu Civilne zaštite.
Dijelovi odsječeni od svijeta
Prigradsko bijeljinsko naselje Dijelovi je potpuno pod vodom, odsječeno od svih prilaza gradu, a mještanima će, kako je najavljeno iz Opštinskog štaba Civilne zaštite, tokom dana biti dopremljena hrana i voda, javlja dopisnik Srne.
Djeca i žene su većinom evakuisani. Stanovništvo je ranije uspjelo da izvuče dio stoke i da materijalna dobra podigne na više spratove.
U naselju nema struje, telefoni ne rade, a mještani nisu u mogućnosti da kontaktiraju službu Civilne zaštite za pomoć.
Voda koja dolazi od Pavlovića puta i sa druge strane iz Popova te preko njiva i Novog naselja Dijelovi razliježe se velikom brzinom, a potupno je poplavljen i put Bijeljina-Novo Selo.
Kritično je u Dvorovima, Dazdarevu, Brocu, Balatunu, Međašima i svim naseljima prema selu Rača.
Nivo Save je sa 700 centimetara porastao već na 783 što dodatno usložnjava situaciju na terenu, posebno na potezu od Dvorova prema Rači, u svim selima koja su naslonjena na rijeku Drinu, ali i Savu.
Sve raspoložive ekipe civilne zaštite, vojska, pripadnici granične policije, a posebno ronioci daju maksimum od seba kako bi pomogli stanovništvu.
Kritično i u Opštini Tomislavgrad
Stanje u poplavljenim područjima opštine Tomislavgrad znatno je teže nego prethodnih dana, a najgora situacija je u Mandinom Selu, koje je zbog poplava nepristupačno već dva dana.
Pomoćnik načelnika opštinskog Štaba za civilnu zaštitu Jozo Jakić izjavio je da su sva sela ispod planine Ljubuše pod vodom, te da je poplavom ugroženo sve više kuća, privrednih i drugih objekata na području ove opštine.
On je jutros lokalnom radiju rekao da Štab civilne zaštite i dalje dostavlja pijesak i vreće radi postavljanja "zečijih nasipa" gdje god je to zatraženo.
Jakić je potvrdio da zbog poplave juče nije bilo nastave u svim školama na području opštine Tomislavgrad, kao i da zbog otežanog saobraćaja jedan broj stanovnika sela ispod Ljubuše juče i danas nije mogao doći do radnih mjesta.
Ministarstvo privrede Livanjskog kantona donijelo je odluku o privremenoj zabrani saobraćaja za sva motorna vozila na dionici regionalnog puta Tomislavgrad - Lipa, saopšteno je iz Ministarstva.
Ostale kritične opštine RS-a
Na području opštine Bileća, odakle je iz naselja Jezerine i Plužine iseljeno dvadesetak stambenih i pomoćnih objekata, nivo podzemnih voda ne raste, pa od juče nije bilo novih iseljavanja.
U petnaestak sela nevesinjske opštine poplavljeno je 40 kuća i oko 150 štala i drugih objekata, a stanovništvo i stoka evakuisani su na bezbjednija mjesta.
Nivo vode na području Petropavlovog manastira kod Trebinja je u blagom opadanju, dok je bez putne komunikacije desetak sela u Popovom i Petrovom polju.
Na području Ljubomira nabujale podzemne i bujične vode poplavile su selo Podosoje, gdje je od juče iseljeno šest kuća, a stanovništvo je evakuisano čamcima, jer je samo na taj način moguć prilaz kućama.
Izvještaj Federarlog operativnog centra o poplavama
U Bosansko-podrinjskom kantonu u Opštini Goražde vodostaj rijeke Drine je u konstantnom blagom opadanju, a zadnje mjerenje nivoa rijeke Drine dana 4. decembra u 7 sati iznosi 330 cm. Na većini poplavljenih mjesta rijeke Drina se povukla u svoje korito ostavljajući iza sebe velike količine mulja, nanosa drva i drugog materijala, kao i ogromne štete koje su vidljive na svim stambenim, pomoćnim objektima, materijalnim dobrima i poljoprivrednim imanjima.
U Opštini Foča-Ustikolina u toku popodnevnih sati došlo je do pojave plavnog vala koji je ponovo poplavio prostorije pojedinih ugostiteljskih objekata. Nakon posljednjeg izvještaja tri evakuirane porodice djelimično su se vratile u stambene objekte i smjestili se u prostorije koje nisu bile zahvaćene poplavom.
Stanje na području Opštine Pale-Prača je zadovoljavajuće. Vodostaj rijeke Prače je u jutarnjim satima u blagom porastu. Takođe, i vodostaj potoka je u blagom porastu, ali trenutno nema opasnoti od izlijevanja.
U Hercegovačko-neretvanskom kantonu kada je riječ o Opštini Konjic, tokom jučerašnjeg dana OC Konjic je zaprimio veći broj dojava o klizištima kao i drugim posljedicama visokog nivoa vode, kao što su:voda u podrumima potopljenim okućnicama kao i o uništenju materijalnih dobara. Najveći broj klizišta se nalazi u naseljima: Spiljani, Polje - Bijela,Tuleg,Tušćica, Repovica - Lipovci, Falanovo brdo i Kostajnica.
Stanje u Mostaru trenutno je stabilno sa tendenciom pada nivoa akumulacija HE na Neretvi. I dalje su ekipe Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara prisutne na terenu i u stalnom su kontaktu sa građanima. Iako je došlo do opadanja nivoa rijeke Neretve kroz Grad Mostar, i dalje ostaje na snazi upozorenje za građanstvo koje je naseljeno uz samo korito rijeke Neretve.
U Opštini Čitluk voda koja je poplavila cestu u Kručevićima, povukla se. Trenutno je poplavljeno nekoliko podruma obiteljskih domova. Stanje nepromijenjeno u odnosu na jučer.
U Stocu trenutno stanje vodostaja rijeke Bregave je 103cm. Stanje nivoa vode u Hutovu blatu (Deransko jezero) je povećano za 10cm u posljednjih 12 sati. Podzemne vode poplavile su podrume u stambenim zgradama blizu korita Bregave (50 podruma). Četiri stana su poplavljena, visina vode 1,50 m.
U Opštini Ravno, prema usmenoj informaciji iz dežurnog PI Ravno stanje na terenu je nepromjenjeno u odnosu na jučer. Idalje je velik nivo vode u Popovu polju. P
Svi granični prijelazi u opštini Čapljina su zatvoreni do daljnjeg zbog velikog vodostaja. Rijeka Trebižat i dalje plavi polja u njenom toku kroz općinu Čapljina. Vodostaj je u blagom padu, mnoge poljoprivredne kulture kao i voćnjaci nalaze se i dalje pod vodom. Rijeka Neretva se povukla u korito u Počitelj polju i Šurmancima. U Počitelj polju je potopljeno oko 50 obiteljskih kuća koje mještani čiste, u Šurmancima 25 obiteljskih kuća iz kojih se voda povlači, voda iz kuća u Bivoljem polju postepeno se povlači. U Gabela polju pod vodom je oko 70 kuća, u Nerezima oko 30 domaćinstava, gdje je put neprohodan. U Dračevu se voda povukla iz 10 kuća. Iz Struga voda se povlači iz 15 kuća. U naseljenom mjestu Doljani pod vodom je lokalni put, ugroženo je oko 50 kuća. Ukupno na području ove opštine ima oko 290 domaćinstava pod vodom. Nije bilo organizovanog iseljavanja stanovništva. P.H.E. Čapljina je van pogona. Pripadnici vatrogasne postrojbe i Civilne zaštite konstantno su na terenu i poduzimaju potrebne mjere zaštite. U ovoj općini od sinoć u 18,30 je proglašeno stanje elementarne nepogode od poplave.
Stanje u Zapadnihercegovačkom kantonu na poplavljenim područjima se polako stabilizira te su na snazi redovite mjere odbrane od poplava. Na akumulaciji HE Peć Mlini (Nuga) jutros u 80 sati iznosi 255,77 cm, a ispušta se 24 m3 vode u sekundi.
U Opštini Ljubuški na mjernom mjestu Humac nivo vode u 8 sati iznosi 319 cm. Uglavnoom prestankom padavina stanje se postepeno normalizuje.
Unsko-sanski kanton u Opštini Bihać (naselje Kulen) nivo rijeke Une je u opadanju i jutros u 6 sati iznosio je 350 cm, što je za 10 cm niže u odnosu na jučerašnji dan. Zbog izlijevanja rijeke Une iz svog korita obustavljen je saobraćaj na putnom pravcu Kulen Vakuf - Klisa (lokalni put). Vodostaj rijeke Une u 7 sati u Bihaću iznosio je 129 cm, što je za 39 cm niže u odnosu na mjerenje proteklog dana i ima tendenciju opadanja.
U svim općinama ugroženim poplavama na području Kantona 10 vodostaj rijeka je u opadanju ili je na istom nivou kao i jučer.
Na području Opštine Tomislavgrad i dalje je zatvorena županijska cesta Tomislavgrad - Mostar, na mostu Kovači došlo je do stabilizacije nivoa vode pa na tom dijelu nema više opasnosti.
A stanje u Opštini Drvar Drvar na poplavljenom području stanje je nepromjenjeno u odnosu na protekli dan.
U Općini Livno i dalje su ugrožena naselja: Guber, Žabljak i Prisap.
U Posavskom kantonu rijeka Sava duž cijelog svog toka je u porastu na području ovog Kantona. Visina vodostaja rijeke Save izmjerena u 7 sati, na sljedećim vodomjernim stanicama: Slavonski Brod - Brod…......704 cm (juče 667 cm), redovne mjere od poplava na 750 cm. Slavonski Šamac – Šamac 635 cm (juče 577 cm),redovne mjere od poplava na 670 cm. Županja – Orašje ……… ... 852 cm (juče 789 cm), redovne mjere od poplava na 860 cm.
Stanje u Tuzlanskom kantonu na HA Modrac Vodostaj na brani HA Modrac u 7 sati iznosio je 199,68 m.n.m. (u odnosu na mjerenje jučer u 13,00 nivo je viši za 5 cm, kritična tačka preljeva je 200 m.n.m.). Ispust kroz temeljne otvore je 75,6 m3/s. Jutros od 3 satA vodostaj na brani jezera Modrac je u fazi mirovanja, pa se u narednim satima očekuje postepeno opadanje. Prema informacijam dobijenim od OSCZ na TK, jutros od 7 sati, stanje na poplavljenim područjima je sledeće: Svi vodotoci i vodostaji na području Tuzlanskog kantona su u blagom porastu u odnosu na stanje juče u 16 sati.
Poplavljeno je poljoprivredno zemljište na području Opština Doboj Istok, Gračanica i Živinice. Za sada nema poplavljenih stambenih, industrijskih i drugih infrastrukturnih objekata.
U Kantonu Sarajevo na područjima općina Ilidža i Novi Grad situacija po pitanju poplava se postepeno normalizuje sve rijeke i vodotoci su u svojim koritima i nivo vode je u opadanju. Putne komunikacije su prohodne a ekipe CZ sun a terenu i prate situaciju.
Zeničko-dobojski kanton u Opštini Zenica vodostaj rijeke Bosne mjeren na mjernom mjestu u Zenici u 7.30 sati iznosi 350 cm, što je za još 20 cm niže u odnosu na jučerašnji nivo. Primjetan je pad vodostaja na svim rijekama na području Kantona i stanje se postepeno normalizuje.
srna/fenaradiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.