Zaštita ljudskih prava pripadnika oružanih snaga

Radiosarajevo.ba
Zaštita ljudskih prava pripadnika oružanih snaga


"Zaštita ljudskih prava i sloboda pripadnika oružanih snaga", tema je dvodnevne konferencije koja je danas započela u Sarajevu u organizaciji Ureda parlamentarnog vojnog povjerenika BiH.

Na konferenciji, čije su organizovanje pomogli UNDP i vlada Danske, učestvuju osim predstavnika zemlje domaćina i predstavnici Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Srbije.

"Cilj konferencije jeste da razmijenimo iskustva o zaštiti ljudskih prava kod pripadnika oružanih snaga i u ova dva dana svaka zemlja će imati mogućnost da iznese svoj model. Mi smo to već uradili predstavljanjem Zakona o parlamentarnom vojnom povjereniku BiH, kao i vjerske službe u OSBiH, a sutra ćemo  akcentirati položaj žena u oružanim snagama s osvrtom na rezoluciju UN-a 1325 i njenu implementaciju", izjavio je novinarima parlamentarni vojni povjerenik BiH Boško Šiljegović.

Potpredsjednica hrvatskog Sabora i članica Odbora za odbranu Sabora Željka Antunović kazala je da je riječ o izuzetno važnoj temi za daljnji razvoj svake pojedinačne zemlje i saradnju u regiji, demokratizaciju društava, jačanje gospodarskog sistema i naše zajedničko uključivanje u međunarodnu zajednicu.

„Ova tema i konferencija, za koju se i  nadam da će postati tradicionalna, doprinosi povezivanju i smanjenju onih otvorenih pitanja koja nas eventualno mogu u budućnosti razdvajati“, naglasila je Antunović.

Član Odbora za odbranu državnog parlamenta Slovenije Joško Godec i član parlamentarnog Odbora za bezbjednost i odbranu Crne Gore Obrad Mišo Stanišić naglasili su značaj ovakvih regionalnih skupova i razmjene iskustava te uvjerenje da će doprinijeti  unapređenju ljudskih prava i sloboda.

"Konferencija je potvrda da BiH kao domaćin veoma vodi računa o ljudskim pravima i slobodama, bez obzira  na to o kom se nivou radi", rekao je Stanišić.

Zaštitnik građana Republike Srbije Saša Janković kazao je da svaka zemlja razvija svoj sistem zaštite i unapređenja ljudskih prava pa i prava pripadnika oružanih snaga.

"Na ovaj skup dovela nas je zajednička težnja da razgovaramo o prednostima, manama, dobrim praksama i iskustvima koje imamo u svojim zemljama, koje po mnogo čemu imaju sličnosti. Da razgovaramo, svako sa svog aspekta parlamenta, ministarstva odbrane, povjerenika, ombudsmena, kako bismo svi zajedno što efikasniju i potpuniju zaštitu ljudskih prava pružali našim građanima u oružanim snagama", istakao je  Janković.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije