WikiLeaks: Srebrenica i dalje noćna mora Holandije

Radiosarajevo.ba
WikiLeaks: Srebrenica i dalje noćna mora Holandije

Neuspjeh bataljona holandske vojske da spriječi masakr nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. i dalje muči holandsko društvo, objavio je WikiLeaks.

U depeši iz veleposlanstva SAD-a u Haagu koju je objavila ova web stranica navodi se da slučaj Srebrenice otežava i razmještanja holandskih vojnika u inozemstvu, prenijele su agencije.

U depeši poslanoj 19. decembra 2006. navodi se da je nizozemski ministar obrane Henk Kamp predstavio specijalno znamenje za vojnike koji su bili u bataljonu pod okriljem Unprofora u BiH 1995., što je izazvalo oštru reakciju medija.

Iako je znamenje imalo za cilj da oda počast nizozemskim vojnicima koji su "časno i savjesno služili u teškim okolnostima", ono nije dobro primljeno u holandskom društvu koje i dalje ima problema zbog neuspjeha u sprečavanju masakra nad Bošnjacima koji su u Srebrenici počinile snage bosanskih Srba.

U depeši objavljenoj 2. februara navodi se da se "kukavice iz Holandskog bataljona" u Holandiji okrivljuju što ništa nisu učinile da spriječe masakr, dok su vojnici tvrdili da obrana Srebrenice nije bila moguća zbog neodgovarajućeg mandata i oružja, kao i nedostatka podrške UN-a.

Masakr je doveo do pada holandske vlade 2002. nakon izvještaja Holandskog instituta za ratnu dokumentaciju u kojem su vojnici oslobođeni većeg dijela krivnje, budući da su bili brojno nadvladani i slabo naoružani, ali je krivnja dijelom pripisana vladi koja ih je poslala.

Posljedica je, navodi se u depeši koju je potpisao zamjenik šefa misije u veleposlanstvu Chat Blakeman, da holandska vlada mora ispuniti odabrane kriterije prije nego što parlament pristane da pošalje trupe u inostranstvo.

Najznačajniji zahtjev se tiče većih ovlasti kako bi se izbjeglo neispunjavanje zadatka, što se, vjeruju Holanđani, dogodilo u Srebrenici. Zbog toga je i nekoliko puta bilo zaustavljeno slanje holandskih vojnika u Afganistan.

U drugoj depeši, poslanoj 2000. iz veleposlanstva SAD-a u Haagu, a koju je WikiLeaks objavio 2. februara, navodi se da većina Holanđana vjeruje kako treba raditi na vladavini prava u svijetu, ako je nužno i vojnim operacijama, ali da niko želi biti ponovo izložen riziku neuspjeha poput Srebrenice.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije