Vratnica kod Visokog: Mjesto gdje se čuva bh. kultura i naslijeđe
Sve češćoj zapostavljenosti kulture i njoj bliskih djelatnosti u bosanskohercegovačkoj javnosti usprotivila se grupa ljubitelja naslijeđa okupljenih u Udruženju "Visoki", pretvorivši sprat poslovne zgrade u mjestu Vratnica kod Visokog u muzej i biblioteku, te centar za učenje stranih jezika, piše Fena
Biblioteku su nazvali po novinaru i putopiscu Vehidu Guniću koji je u njihovim prostorijama održao prvo predstavljanje knjige, a za potrebe biblioteke u pripremi, koja trenutno ima oko 500 naslova, donirao određen broj knjiga.
U Udruženju ''Visoki'' staraju se da mlađe generacije imaju predodžbu kako se na ovim prostorima živjelo desecima godina unazad, ali i da znanje usvajaju čitajući knjige, a ne samo putem novih tehnologija.
Članica Uprave Udruženja ''Visoki'' Adisa Goralija Feni je kazala da se svi moraju "probuditi" i učiniti koliko mogu da bi se sačuvale vrijednosti bh. društva naslijeđene kroz pokoljenja, a to su, između ostalog, kultura, običaji i naslijeđe.
"Mi smo u naslijeđe dobili sve i to trebamo predati novim generacijama. To je naša obaveza koju moramo ispoštovati. Možda smo u nezavidnoj situaciji, ali moramo iznaći rješenje kako to uraditi", naglasila je Goralija.
U prostoru kojim raspolažu postavljena je stalna izložba slika bosanskih vladara, ali i starine koje su otkupili ili su donirane.
Posjetioci tako mogu vidjeti narodnu nošnju, predmete korištene prilikom kuhanja tradicionalnih jela među kojima su peć, kotlić i sač. Tu su i predmeti za izradu prostirki, namještaj i brojne druge uspomene kao svjedočanstvo bogate bh. historije.
"Kroz postavke starina šaljemo poruku da su na ovim prostorima živjeli ljudi koji su imali sve i živjeli u razvijenim zajednicama, te da se ponosno mora nastaviti živjeti i djelovati, ali i pratiti nove evropske i svjetske standarde", poručila je Goralija.
Muzej starina obogaćuje i biblioteka ''Vehid Gunić'' kojoj je cilj afirmisanje čitanja, prije svega kod mlađih generacija, a za one željne dodatnog znanja tu je i centar za učenje stranih jezika.
Goralija navodi da je to pokazatelj koliko se Udruženje ''Visoki'' brine da se mladi ljudi, ali i sve generacije, uklapaju u svjetske tokove te da učenjem stranih jezika budu stanovnici svijeta, a ne mjesne zajednice, općine, nekog kantona ili jedne države.
U Centru organiziraju kurseve engleskog i njemačkog jezika, ali se ne namjeravaju zaustaviti na tome, jer će sljedeći korak biti uvođenje i turskog, kao i drugih jezika.
Najavili su da je sve to samo početak, a optimističnim planovima doprinosi sve veći broj članova Udruženja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.