Uživo | Molitva za duše 14 žrtava genocida u Srebrenici: Hiljade ljudi klanjalo dženazu
Cijeli svijet danas će na trenutak stati da bi se prisjetio nevinih žrtava zločina nad zločinima – genocida u Srebrenici koji se dogodio prije tačno 29 godina, i to pred licem cijelog svijeta.
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari od 10.30 sati će početi program obilježavanja 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone UN-a" Srebrenica.
Također, bit će ukopani posmrtni ostaci 14 žrtava genocida počinjenog 1995. godine u Srebrenici.
Bravo | Profesori-vijećnici paušalima stipendiraju svoje bivše učenike za nastavak školovanja!
U bosanskohercegovačkom entitetu Federacija BiH u četvrtak, 11. jula je Dan žalosti zbog godišnjice obilježavanja genocida u Srebrenici, odlukom entitetske Vlade.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na sjednici dva dana ranije nije postiglo saglasnost da na cijeloj teritoriji države bude dan žalosti.
Na portalu Radiosarajevo.ba iz minuta u minutu pratite dešavanja iz Bosne i Hercegovine, ali i reakcije iz cijelog svijeta.
Završen je ukop 14 žrtava srebreničkog genocida.
Redakcija portala Radiosarajevo.ba zahvaljuje se svima koji su s nama pratili tužnu godišnjicu.
Porodicama ubijenih žrtava genocida i njihovim familijama još jednom šaljemo izraze dubokog saučešća.
Počeo je ukop 14 žrtava srebreničkog genocida.
Hoćemo li se halaliti?, Hoćemo li se halaliti?. Hoćemo li se halaliti?, upitao je reis Kavazović prisutne na dženazi u Potočarima.
Prije toga je rekao...
"Umnožavaju se decenije od krvavog događanja a da se potpuna istina i pravda čekaju. Srebrenica je postala naše okupljalište, izvorište svijesti o sebi i svijetu u kojem živimo. Danas smo ovdje u posjeti našim šehidima, u moru bijelih nišana koji nas podsjećaju na čistoću i nevinost njihovih srca. Ovdje smo zbog njih i zbog nas živih", rekao je reisul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović.
Nakon toga, svi su proučili fatihu, a tabuti su počeli na rukama da se prenose do mezarja.
Generalna sekretarka Vijeća Europe Marija Pejčinović Burić izjavila je u četvrtak, 11. jula, da je genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja u historiji evropskog kontinenta.
"Iako se ovaj zločin ne može poništiti, možemo izvući pouke iz onoga što se dogodilo i primijeniti te lekcije, tako da se takvi užasni zločini i ljudska patnja nikada ne ponove. Ovo znači priznavanje činjenica.
Nema mjesta poricanju, istorijskom revizionizmu ili veličanju osuđenih ratnih zločinaca. Gledajući u budućnost, moramo aktivno prihvatiti jednakost, raznolikost i međusobno poštovanje", kazala je Pejčinović Burić.
My @coe statement / Ma déclaration @coe_fr 👇 https://t.co/LnbTB13u3J
— Marija Pejčinović Burić (@MarijaPBuric) July 11, 2024
Počelo je klanjanje dženaza-namaza u Potočarima, molitve za duše 14 žrtava genocida ubijenih u julu 1995. godine.
Namaz predvodi, kako smo već napisali, reisul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović.
Hrvatski premijer Andrej Plenković poručio je, povodom 29. godišnjice genocida u Srebrenci, da je Hrvatska u mislima uz Bosnu i Hercegovinu.
Njegovu objavu prenosimo u cijelosti:
"Ustrajemo u promicanju istine o Srebrenici i obrazovanju mladih. Hrvatska je u mislima uz BiH", navedeno je u poruci koju je hrvatski premijer društvenoj mreži X (nekadašnji Twitter).
Na Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici 1995. godine prisjećamo se više od 8 tisuća nedužnih bošnjačkih žrtava, koje su mučki ubijene i kojima odajemo počast. Ustrajemo u promicanju istine o Srebrenici i obrazovanju mladih. Hrvatska je u mislima uz BiH! pic.twitter.com/wriYKx2nck
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) July 11, 2024
Posljednje pripeme su pred dženazu-namaz za 14 nevino ubvijenih žrtava genocida u Srebrenici.
Prije klanjanja dženaze i ukopa žrtava srebreničkog genocida, izvedena je dirljiva poema "Srebrenički inferno".
Ova poema svaki put izazove suze kod svih prisutnih u Potočarima, ali i kod onih koji komemoraciju prate putem TV ekrana.
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari počela je kolektivna dženaza 14 za novoidentifikovanih žrtava genocida u Srebrenici.
Od jutros fotoreporter portala Radiosarajevo.ba zabilježio je tužne kadrove u dolini bijelih nišana - porodice se opraštaju od najmilijih.
U toku je vjerski program u Potočarima i učenje dijelova Kur'ana, nakon čega slijedi klanjanje dženaze i ukop 14 žrtava čiji su ostaci identificirani tokom 2023. godine.
Porodice i okupljeni su u Potočarima uz mezare i tabute svojih najbližih.
Čedomir Jovanović, lider Liberalno-demokratske partije (LDP), oglasio se povodom 29. godišnjice genocida u Srebrenici.
On je na društvenoj mreži Facebook postavio samo fotografiju sa cvijetom Srebrenice.
🙏🙏🙏
Posted by Čedomir Jovanović on Wednesday, July 10, 2024
Upravo je pročitana fetva o spajanju namaza.
Nakon toga, u Musali se uči ezan.
Bivša predsjednica vlade u Hrvatskoj Jadranka Kosor oglasila se povodom današnjeg obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici.
Njenu objavu na društvenoj mreži X (nekadašnji Twitter) prenosimo u cijelosti:
"8372. Genocid u Srebrenici. U mislima s Majkama Srebrenice", napisala je Jadranka Kosor na X-u.
U Srebrenici će za nekoliko trenutaka biti obavljena dženaza i ukopani posmrtni ostaci 14 žrtava genocida počinjenog 1995. godine u Srebrenici.
8372. Genocid u Srebrenici. U mislima s @MSrebrenice
— Jadranka Kosor (@_Jadranka_Kosor) July 11, 2024
Više pročitajte na linku:
Jadranka Kosor oglasila se na društvenoj mreži i poslala snažnu poruku Majkama Srebrenice
Povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici, danas, 11. jula u 12 sati u Sarajevu su se oglasile sirene.
Znak, odnosno signal prestanka opasnosti oglašava se jednoličnim tonom u trajanju od 60 sekundi.
U našoj galeriji pogledajte prizore koje je zabilježio fotoreporter portala Radiosarajevo.ba na sarajevskim ulicama tokom oglašavanja sirena.
Više pročitajte na linku:
Pogledajte kako su Sarajlije tačno u podne odale počast žrtvama genocida u Srebrenici
Dok čekamo početak dženaze, a visoke delegacije polažu cvijeće prenosimo izjavu Josepa Borrella, visokog predstavnika Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost, koji je poručio da je u julu 1995. ispisano jedno od najmračnijih poglavlja moderne evropske istorije.
"Srebrenica ostaje dubok ožiljak u istoriji Evrope. Neuspjeh da se spriječi ovaj genocid je teret koji i dalje nosimo", napisao je Borrell, između ostalog, u kolumni.
Na Musali je upravo počelo učenje sure Ja-Sin.
Sve je spremno za dženazu i ukop 14 žrtava genocida.
Dženazu u Fabrici akumulatora u podne će se predvoditi resul-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa ef. Kavazović.
Podsjetimo, ef. Kavazović klanjat će dženazu za 14 identificiranih žrtava genocida u Srebrenici.
Završena je komemoracija povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone UN-a" Srebrenica.
Sve je spremno za dženazu i ukop.
Na scenu je posljednja izašla glumica Mona Muratović, koja je nakon svoje izvedbe dobila veliki aplauz.
Sada se obraća predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
"Posebno poštovanje trebamo iskazati Majkama Srebrenice.
Njihova borba za istinu i pravdu nas podsjeća na važnost individualnog djelovanja. Ona nas podsjeća da je čak i u najmračnijim trenucima ljubav jača od mržnje, a istina od laži", kazao je Bećirović.
Govorio je i o usvojenoj Rezoluciji o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama u maju ove godine u New Yorku.
"Prvi put obilježavamo 11. juli sa usvojenom Rezolucijom. Ovo je jedna od najvažnijih diplomatskih, političkih i moralnih pobjeda BiH u 21. stoljeću posvećena žrtvama genocida i njihovim porodicama. Implementacija Rezolucije je počela i niko je više ne može zaustaviti", rekao je Bećirović.
Bećirović je govorio i o prijetnjama iz entiteta Republike Srpske o otcjepljenju i razdruživanju, što prema Ustavu BiH nije moguće.
Nakon Maide Gorčević puštena je video poruka predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana.
"Danas obilježavamo 29. godišnjicu genocida u Srebrenici koji je ostavio crnu mrlju u historiji čovječanstva.
Nikada ne zaboravljamo mudrost i gorku istinu u riječima rahmetli Alije Izetbegovića, velikog državnika s velikim idejama i velikom posvećenošću, koji je rekao: 'Šta god činili, ne zaboravite genocid jer će se genocid, koji se zaboravi, ponoviti", kazao je, između ostalog, Erdogan.
Sada govori Maida Gorčević, ministrica vanjskih poslova Crne Gore.
"Ovo je najveći zločin nakon Drugog svjetskog rata. Među onim koji danas i svakog dana, najteže i najviše pate, među majkama nalazimo primjere hrabrosti.
U ime Crne Gore izražavam najveće saosjećanje sa žrtavama. Neka je vječni rahmet", kazala je, između ostalog, Maida Gorčević.
Violinistica Sara Kasap je izašla za govornicu. Ona je izvela djelo J. S. Bacha - Violin Partita no. 2.
Za govornicu je izašla predsjednica udruženja Majke Srebrenice Munira Subašić.
"Preživjela sam genocid, ubijena su mi 22 člana porodice... Ubijena su naša djeca, naša braća - samo zato što su bili muslimani. Majka Srebrenice nije htjela da plače, digli smo svoj glas i da kažemo da su naša djeca nevino ubijena.
I da se ovo nikada ne dogodi. Mnoge majke Ukrajini i u Palestini plaču. Svijet i Europa ništa nisu naučili. Nikad više...
Sve majke svijeta trebaju da uče od nas...", kazala je, između ostalog, Munira Subašić.
Također je kazala da joj je žao što predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije bio jedan od sponzora Rezolucije o Srebrenici koja je usvojena krajem maja u Generalnoj skupštini UN-a.
"Žao mi je što nije postao Willy Brandt da živimo zajedno u miru i rahatluku. U BiH ima mjesta za sve ljude", kazala je Munira Subašić.
U toku je obraćanje Graciele Gatti Santane, predsjednice Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (IRMCT).
"Ova godina je važna prekretnica budući da je prvi put od usvajanja rezolucije UN-a u maju da se ovaj dan obilježava kao međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Zastrašujući događaji iz jula 1995. potresli su savjest čovječanstva", kazala je, između ostalog, Graciela Gatti Santana iz Urugvaja, predsjednica MMKS-a, pravnog nasljednika Haškog tribunala.
Dok čekamo sljedećeg govornika na komemoraciji - podsjetimo - bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko donio je zakon kojim je 2021. kriminalizirano negiranje genocida u Srebrenici.
UN-ovom rezolucijom iz maja 2024. je ovo također zabranjeno.
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt izjavio je da je imperativ društva da odbaci bilo kakve pokušaja minimiziranja težine i razmjera genocida u Srebrenici.
Schmidt je upozorio i na praksu veličanja ratnih zločinaca, kako je kazao, najviše u istočnom dijelu Republike Srpske.
"Veličane ratnih zločinaca je uvreda, ako ne i prijetnja za žrtve, a predstavlja i kršenje Krivičnog zakona BiH“, poručio je Schmidt na komemoraciji u Potočarima.
Schmdit se osvrnuo i na najavu vlasti RS da će pokrenuti proces razdruživanja tog entiteta od Federacije BiH, ističući da je "razdruživanje neprihvatljiv i nelegitiman način".
Ovo je jedno od najmračnijih poglavlja u našoj historiji nakon Drugog svjetskog rata, poručio je šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik Evropske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler.
Stigao je među brojnim delegacijama na komemoraciju povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici.
"Danas je 29. godišnjica obilježavanja genocida u Srebrenici. Mi, naravno, stojimo uz porodice svih onih 8.732 žrtve, preživjele i one koji su ostali iza njih. Naravno, ovo je izuzetno značajan dan i za 14 žrtava koje će danas naći svoj smiraj. Također, važan je ovo podsjetnik i za Evropsku uniju. Naime, ovo je jedno od najmračnijih poglavlja u našoj historiji nakon Drugog svjetskog rata", istakao je Sattler.
Prvi govori Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice.
U Memorijalnom centru u Potočarima počela je komemoracija u povodu 11. jula Dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.
"Datum 11. juli u BIH i mnogim državama svijeta svih godina je obilježavan kao dan javnog pijeteta prema žrtvama i njihovim porodicama. S nama su mnogi dokazani prijatelji koji svojim prisustvom ovdje ne dozvoljavaju da žrtve i zločin budu zaboravljeni. Politiku negiranja genocida provode one snage koje su genocid osmislile i koje su godinama pružale utočište osumnjičenim i osuđenim za genocid. Usprkos zakonu koji zabranjuje negiranje, imao samo jednu optužnicu i nikad masovnije negiranje genocida."
Fejzić je istaknuo važnost UN-ove rezolucije kojom se 11. juli obilježava kao dan sjećanja na genocid koji je počinjen.
"Žrtve su dobile međunarodno pravo na sjećanje, a negatori mjesto na sramnoj stranih historije. Hvala svima koji su tome doprinijeli.
Posebno hvala majkama Srebrenice koje godinama trpe poniženja i uvrede, a istrajavaju u borbi za dostojanstvo svojih sinova, muževa i braće. Mnoge majke nisu dočekale da ukopaju barem jednu kost svog djeteta", rekao je Fejzić.
Komemoracija je počela intoniranjem himne Bosne i Hercegovine.
Još jednom podsjetimo na današnji plan obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici:
10.30 - Komemoracija:
- Intoniranje himne Bosne i Hercegovine
- Obraćanje zvanica - Memorijalni centar Potočari, Fabrika akumulatora
12.00 - Odavanje počasti i polaganje cvijeća za žrtve genocida - Memorijalni kamen
13.20 - Dženaza - Namaz šehidima genocida - Musalla
13.23 - Prigodno obraćanje i Dova šehidima genocida - Memorijalni centar Potočari, Musalla
13.30 - Iznošenje tabuta od Musalle do mezarja i čitanje imena žrtava genocida - Musalla
13.50 - Zajedničko učenje na kaburu i dova - Memorijalni centar Potočari, Mezarje
Počinje komemoracija u Memorijalnom centru Srebrenica.
Motaz Azaiza, istaknuti palestinski fotograf i aktivist, stigao je danas, 11. jula, u Srebrenicu-Potočare kako bi prisutvovao dženazi i obilježavanju godišnjice genocida.
Više pročitajte na linku:
Palestinski fotograf i aktivist Motaz Azaiza stigao u Potočare
Među prvima u Srebrenicu su danas stigli predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović sa suprugom Mirelom, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Saša Magazinović (SDP), kao i federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak sa svojim sinom Arnelom Isakom.
Zamjenik premijera Federacije Bosne i Hercegovine i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović (SDP) oglasio se povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici.
"Ove godine zbog tragedije koja mi se dogodila, odlučio sam da danas ne budem u Potočarima. Ali bez obzira na to, moje misli su sa žrtvama genocida u Srebrenici i njihovim porodicama. Da se više nikada i nikome ne ponovi", poručio je Mijatović.
🖤SREBRENICA 🖤Ove godine zbog tragedije koja mi se dogodila, odlucio sam da danas ne budem u Potočarima. 🖤Ali bez obzira...
Posted by Vojin Mijatovic on Wednesday, July 10, 2024
Haški tribunal, Sud BiH te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora – za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine. Sve izrečene presude možete vidjeti ovdje.
Presudama je utvrđeno da je u julu 1995. ubijeno između 7.000 i 8.000 Bošnjaka iz Srebrenice i njene okoline, kao i da je veliki broj žena, djece i starijih osoba prisilno preseljen.
Žrtve su nakon egzekucija bile pokopane u primarnim grobnicama, a kasnije su iskopane i ponovo pokopane u sekundarnim grobnicama, tokom septembra i oktobra 1995. godine.
U proteklih godinu dana Sud Bosne i Hercegovine nije izrekao nijednu presudu za genocid počinjen u julu 1995. u Srebrenici, dok je Državno tužilaštvo podiglo samo dvije optužnice, što pojačava višegodišnje nezadovoljstvo porodica žrtava, koje još traže oko 800 osoba.
U dvije optužnice Tužilaštvo BiH obuhvatilo je 11 bivših pripadnika Vojske Republike Srpske koji su pomagali u izvršenju genocida učestvovanjem u ubistvima na području Srebrenice, Zvornika, Vlasenice i Šekovića.
Nema važnijeg trenutka od sadašnjeg za sjećanje na Srebrenicu, jer Srbija ponovno rasplamsava svoje ekspanzionističke ambicije, upozorio je premijer Kosova Albin Kurti u svom postu na društvenim mrežama.
"Počevši od 11. jula 1995. godine, srpske su snage pokupile preko 8.000 Bošnjaka u "zaštićenoj zoni" Srebrenice koju je UN proglasio i ubile ih, ni zbog čega drugog osim zbog njihove etničke pripadnosti i vjere", naveo je Kurti.
Starting on July 11, 1995, Serbian forces rounded up over 8,000 Bosniak Muslims in the UN-declared "safe area" of Srebrenica, and murdered them—for no other reason than their ethnicity and religion.
— Albin Kurti (@albinkurti) July 10, 2024
Based on the resolutions of the Kosova Parliament (July 7, 2021), the European… pic.twitter.com/YoJHzvVEUG
Michael Murphy, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini oglasio se povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici.
Michael Murphy je odao počast žrtvama genocida u Srebrenici i oglasio se na platformi X (nekadašnji Twitter).
"Danas mi je ponovo čast pridružiti se građanima BiH i odati počast žrtvama genocida u Srebrenici. Sjedinjene Američke Države će nastaviti podržavati ljude Srebrenice i govoriti protiv onih koji nastavljaju poricati genocid u Srebrenici", kazao je, između ostalog, Murphy.
Today, I am again humbled and honored to join the citizens of BiH and to pay our respects to the victims of the Srebrenica genocide.
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) July 11, 2024
This year, 29 years since the Srebrenica genocide, we can feel some measure of comfort that the global community stood together at the United… pic.twitter.com/esNitZMjH1
Kompletnu izjavu pročitajte na linku:
Murphy: SAD će nastaviti podržavati ljude Srebrenice i govoriti protiv onih koji poriču genocid
Glavni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres pozvao je na 29. godišnjicu genocida u Srebrenici da sjećanjem na 11. juli 1995. svijet ojača "kolektivnu odlučnost kako bi bio oslobođen od pošasti genocida".
"Trebamo graditi svijet u kojem prevladavaju pravda i mir", poručio je Guterres u povodu Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici, koji je usvojen 23. maja rezolucijom u UN-u.
May the memory of Srebrenica strengthen our collective resolve to build a world free from the scourge of genocide, where justice & peace prevail.
— António Guterres (@antonioguterres) July 11, 2024
We must fight against division and intolerance, stand up for human rights, and promote mutual understanding and reconciliation. pic.twitter.com/wZB1OieYVZ
Članovi porodica i brojni građani već se okupljaju u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari kako bi prisustvovali obilježavanju godišnjice genocida i odali počast žrtvama.
Među građanima koji stalno pristižu u Potočare nalazi se i veliki broj mališana koji su s porodicama došli kako bi očuvali sjećanje na nevino ubijene Bošnjake u julu 1995. godine.
Više pročitajte na linku:
Potočari: Tuga, suze i tišina uoči komemoracije i dženaze za 14 žrtava genocida u Srebrenici
Pred različitim sudovima, do sada je za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno više od 50 osoba, na ukupno 700 godina zatvora.
Među njima su i bivši predsjednik RS ratni zločinac Radovan Karadžić i komandant bivše VRS ratni zločinac Ratko Mladić, koji su u Hagu pravosnažno osuđeni na kaznu doživotnog zatvora.
Međunarodni sud pravde u Hagu donio je 2007. godine presudu u kojoj se konstatira da je jula 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN, Vojska Republike Srpske (VRS) počinila genocid.
Isti sud je Srbiju proglasio krivom za nesprečavanje genocida i da je prekršila obavezu kažnjavanja počinilaca genocida.
Ovo je program obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici:
10.30 - Komemoracija:
- Intoniranje himne Bosne i Hercegovine
- Obraćanje zvanica - Memorijalni centar Potočari, Fabrika akumulatora
12.00 - Odavanje počasti i polaganje cvijeća za žrtve genocida - Memorijalni kamen
13.20 - Dženaza - Namaz šehidima genocida - Musalla
13.23 - Prigodno obraćanje i Dova šehidima genocida - Memorijalni centar Potočari, Musalla
13.30 - Iznošenje tabuta od Musalle do mezarja i čitanje imena žrtava genocida - Musalla
13.50 - Zajedničko učenje na kaburu i dova - Memorijalni centar Potočari, Mezarje
Zlatko Lagumdžija, ambasador Bosne i Hercegovine u UN-u, za portal Radiosarajevo.ba je potvrdio da će u Ujedinjenim nacijama u New Yorku, u 17 sati po srednjeeuropskom vremenu, biti održana komemoracija povodom Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici.
Podsjetimo, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je u maju 2024. godine, Rezoluciju kojom je 11. jul proglašen Međunarodnim danom promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici.
Reporter portala Radiosarajevo.ba Dženan Kriještorac nalazi se u Potočarima.
Jutros je zabilježio prve, tužne kadrove u dolini bijelih nišana - porodice se opraštaju od najmilijih.
Podsjetimo, danas će biti ukopano 14 žrtava genocida u Srebrenici.
U Srebrenici danas bit će obavljena dženaza i ukopani posmrtni ostaci 14 žrtava genocida počinjenog 1995. godine u Srebrenici. Pa će tako u Dolini bijelih nišana danas smiraj naći:
Hasib (Uzejir) Efendić, rođen 1931. godine, Ćamil (Uzejir) Efendić, rođen 1928. godine, Mehmed (Daut) Krdžić, rođen 1961. godine, Sabrija (Asim) Omić, rođen 1966. godine, Mušan (Ramo) Šiljković, rođen 1956. godine, Sakib (Ragib) Harbaš, rođen 1975. godine, Beriz (Omer) Mujić, rođen 1978. godine,
Ahmet (Ismet) Jašarević, rođen 1971. godine, Nevres (Mehmed) Salihović, rođen 1970. godine, Ibrahim (Muharem) Salkić, 1935. godine, Midhat (Adem) Bašić, rođen 1973. godine, Hajdin (Kadrija) Mustafić, rođen 1959. godine, Latif (Arif) Mandžić, rođen 1964. godine i Hamed (Ibrahim) Salić, rođen 1927. godine.
Cijeli svijet danas će na trenutak stati da bi se prisjetio nevinih žrtava zločina nad zločinima – genocida u Srebrenici koji se dogodio prije tačno 29 godina, i to pred licem cijelog svijeta.
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari od 10.30 sati će početi program obilježavanja 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone UN-a" Srebrenica.
Također, bit će ukopani posmrtni ostaci 14 žrtava genocida počinjenog 1995. godine u Srebrenici.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.