Ustav BiH nije u skladu s Konvencijom o ljudskim pravima

Radiosarajevo.ba
Ustav BiH nije u skladu s Konvencijom o ljudskim pravima
"Primjena članova 3., 5., 6. i 8. Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda" naziv je dvodnevnog seminara koji je počeo danas na Jahorini.

Osnovni cilj organiziranja ovakvog seminara je dodatno educiranje i uspostavljanje komunikacije između državnih službenika, sudaca i predstavnika Ureda zastupnika Vijeća ministara BiH u Evropskom sudu za ljudska prava (ESLJP) o primjeni Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Na seminaru će eksperti detaljno informirati prisutne o pravilima ESLJP, jer je obaveza države da sama štiti ljudska prava, a ESLJP je tu samo krajni garant i trebao bi služiti za najkompleksnije slučajeve.

Seminar je otvorio Gennadiy Kosyak, u ime Vijeća Evrope, koji je naglasio da se primjena ove konvencije u svim zemljama različito primjenjuje.

Naglasio  je da Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) u Strazbouru, u kojem se trenutno nalazi oko 120.000 predmeta, nastoji biti što efikasniji, dodajući da su u toku neke reforme da bi postao još efikasniji u osiguranju ljudskih prava.

"Za rješavanje slučajeva u Sudu potrebno je mnogo vremena, zbog čega se pokušavaju iznaći načini da bi se skratio proces trajanja suđenja", pojašnjava Kosyak.

Zastupnica Vijeća ministara BiH u ESLJP Monika Mijić, kazala je danas da se u ovom sudu nalazi oko 1.350 slučajeva protiv BiH, a postoje određene grupe predmeta u sudu koje se odnose na neizvršenje presuda domaćih sudova, protjerivanje stranaca, stara devizna štednja, povrat imovine, pravo na pravično suđenje i sl. a te grupe predmeta su specifične za BiH.

Mijić je kazala i da se BiH tek odnedavno susreće s pravilom Suda o sprječavanju deportacije stranaca, zbog čega je došlo do određenih nejasnoća, da li je ta privremena mjera suda obavezujuća ili ne.

"Stranci se najviše u slučajevima protjerivanja žale da će biti izloženi nečovječnom postupanju, postavljaju pitanje šta će biti s njihovim porodicama jer su u BiH zasnovali porodicu i tako će biti povrijeđeno njihovo pravo na privatan život, a žale se i na smještanje u imigracione centre jer je to lišavanje slobode", pojašnjava Mijić.

Mijić je danas istaknula da svaka presuda protiv BiH otkriva strukturalni problem što znači da se ne radi o izoliranom slučaju povrede prava, nego se radi o generalnom problemu koji počiva u zakonodavstvu ili u praksi domaćih sudskih tijela.

"Zaključili smo da još u BiH nije razvijana svijest o tome šta znači sanirati povredu na domaćem nivou jer mnogi misle da ako postupaju u skladu s domaćim zakonom postupaju pravilno što nije istina. ESLJP je ustanovio da Ustav BiH nije u skladu s Konvencijom o ljudskim pravima, a kakva je tek onda situacija u zakonodavstvu", dodala je Mijić, prenosi Fena.

Da bi se presude implementirale potrebno ih je uvesti u budžet i donijeti akcioni plan njihovih izvršenja, mišljenja je Mijić.

Zamjenica zastupnice Vijeća ministara BiH Zikreta Ibrahimović kazala je danas da su podnesci koji stižu u Sud različite prirode i imaju različite zahtjeve.

Istaknula je kao problem da se u više navrata ponavljaju iste greške te izrazila nadu da će se putem ovog seminara izmijeniti iskustva i donijeti zaključci da se takve greške ne bi više ponavljale, ali i smanjio broj slučajeva u Sudu protiv BiH.

Seminar je posvećen pitanjima u vezi sa zakonitošću određivanja pritvora preispitivanjem zakonitosti dužine pritvora, prema članu 5. Konvencije (pravo na slobodu i sigurnost), zatim pitanjima deportacije i ekstradicije pojedinca i njihovih prava prema članu 3. (pravo na porodični život) i članu 8. (zabrana mučenja), kao i pitanjima koja se odnose na pravo na pravično suđenje u krivičnim i građanskim postupcima iz člana 6. Konvencije.



 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije