Uporišta vehabija u 17 općina u BiH

Radiosarajevo.ba
Uporišta vehabija u 17 općina u BiH

Najmanje 17 općina u BiH uporište je pripadnika vehabijskog poketa, a uglavnom je riječ o ruralnijim predjelima gdje rijetko zalaze i mještani i policijske agencije, pišu Nezavisne novine.

Prema podacima koje su "Nezavisne" prikupile od stručnjaka za bezbjednost, vehabije najčešće borave i djeluju u pograničnim dijelovima BiH, gdje uspijevaju da nesmetano sprovode svoje aktivnosti.

Po tim saznanjima, svoja žarišta  vehabije su pronašle na području općina Zenica, Žepče, Kalesija, Travnik, Bugojno, Zavidovići, Maglaj, Tešanj, Brčko, Sarajevo, Mostar, Konjic, Jablanica, Sanski Most, Teslić, Doboj i Doboj Istok.

Taj broj lokalnih zajednica, međutim, nije konačan, jer postoji realna mogućnost da borave i na nekim drugim područjima, kao što se pretpostavlja i da je brojčano stanje pripadnika vehabijskog pokreta u BiH, koje su ranije objavile pojedine bezbjednosne agencije, u stvari mnogo veći.

"Mi čujemo podatke da u BiH ima tri hiljade do pet hiljada vehabija. Međutim, nemojte pasti u zabludu. Pokret je puno veći i predstavlja pet odsto bošnjačke populacije. Nisu, naravno, svi teroristi", ističe Dževad Galijašević, član Ekspertskog tima Jugoistočne Evrope za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala, prenose Nezavisne.

Komentarišući saznanja o krajevima u kojima borave vehabije, Predrag Ćeranić, stručnjak za bezbjednosna pitanja, podvlači da nije iznenađen što je riječ o pograničnim predjelima.

"To što su u međuintetitetskom pojasu nije nimalo slučajno. Vehabijski pokret treba posmatrati kao političku organizaciju, i gdje god da se pojave u svijetu, djeluju po ustaljenoj mapi. Organizuju enklave u ruralnim sredinama, teško pristupačnim. Mještani ih se uglavnom klone, plaše", naglašava Ćeranić.

S druge strane, nadležni na područjima koja se spominju kao poprište vehabija, nemaju saznanja da su mještani uznemireni.

Tako Ljerka Stanimirović, portparol CJB Doboj, naglašava da prijava građana u prethodnom periodu nije bilo. I Husejin Smajlović, načelnik općine Zenica, čija se pojedina naselja takođe spominju kao potencijalna "žarišta" pripadnika vehabijskog pokreta, tvrdi da građani nisu prijavljivali ovakvu pojavu.

"Na sreću, pritužbi građana nije bilo i nadam se da će tako i ostati", naglasio je Smajlović.

No, to što građani ne prijavljuju vehabije nije ni čudno, jer je poznato da se oni pokušavaju kriti od lokalnog stanovništva. Ipak, dešavalo se da mještani budu preplašeni kada primijete ljude neobičnog izgleda, sa većim bradama i kratkih hlača, pišu Nezavisne.

Tako je nedavno zabilježen slučaj u Tesliću, gdje su građani izjavili da vehabije u Kamenici kod ovog grada čak prave probleme tokom obavljanja vjerskih obreda u džamiji.

"Tokom prošle godine zabilježeno je nekoliko okupljanja vehabija na Vučijoj planini koja se nalazi na granici Teslića, Zenice i Travnika, a koja oni nazivaju 'igrama'", navode izvori bliski policiji, navodi se u tekstu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije