Upitna revizija presude u tužbi BiH protiv Srbije

Radiosarajevo.ba
Upitna revizija presude u tužbi BiH protiv Srbije

Može li presuda Momčilu Perišiću uticati na eventualnu reviziju presude u tužbi BiH protiv Srbije? Analitičari u BiH su suzdržani. Oni napominju da treba sačekati žalbeni postupak.

Perišiću 27 godina zatvora, Srbija logostički pomagala zločine u BiH

BiH je 1993. godine pred Međunarodnim sudom pravde tužila Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ) zbog kršenja Konvencije o genocidu. Sud je 2007. godine odbacio odgovornost Srbije (sljednice SRJ) za genocid, no potvrdio je da je genocid u Srebrenici počinjen uz logističku podršku Vojske SRJ. Sud je Srbiju proglasio krivom što nije spriječila genocid. BiH može podnijeti zahtjev za reviziju presude u razdoblju od deset godina po njenom donošenju, no uslov za to su novi dokazi. Nakon što je sa stenograma sjednica Vrhovnog vijeća odbrane SRJ korištenih u procesu protiv Slobodana Miloševića skinut embargo, bivši tužitelj Haškog suda Geoffrey Nice je utvrdio da bi BiH trebala zatražiti reviziju presude Međunarodnog suda pravde, piše Deutche Welle.

Pravni eksperti smatraju da eventualna revizija zavisi i od presuda u procesima koji se vode pred Haškim sudom (Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju). U tom kontekstu govorilo se i o procesu  protiv bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića, kojem je u utorak (7.9.) izrečena nepravosnažna presuda za zločine u BiH i Hrvatskoj. U presudi se, između ostalog, ističe da Perišić nije kriv za zločin progona i istrebljenja u Srebrenici, ali da je u slučaju Srebrenice kriv za ubistva, nehumana djela, ranjavanje, premještanje, progon na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi. Također, navodi se da nije imao kontrolu nad Ratkom Mladićem.

Još rano za procjene

Može li na osnovu presude Momčilu Perišiću BiH zatražiti reviziju postupka protiv Srbije? Viši stručni saradnik na Institutu za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu Enis Omerović: "Moram izraziti rezervu. Bio bih puno sretniji da je Haški tribunal presudom utvrdio efektivnu kontrolu Perišića, posebno nad generalom Mladićem i posebno za zločine u pogledu Srebrenice. Da je utvrđena njegova komandna odgovornost za VRS (Vojsku Republike Srpske) Beograd bi se direktno doveo u vezu sa zločinima, posebno onim u Srebrenici", kaže Omerović.  

Perišić je najviši zvaničnik Beograda kojem je Haški sud izrekao presudu za zločine počinjene u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Ovo je i prva presuda koja je izrečena zvaničniku bivše SRJ za zločine počinjene u Srebrenici i Sarajevu. Novinarka BH radija 1 i član Asocijacije izvještača sa sudova u BiH Mirela Huković-Hodžić kaže da treba sačekati žalbeni postupak i da je još rano procjenjivati ima li u presudi Momčilu Perišiću novih činjenica koje za Bosnu i Hercegovinu mogu biti argument da se pojavi pred Međunarodnim sudom pravde tražeći reviziju postupka protiv Srbije.

 Značaj presude za uvtrđivanje karaktera rata

 "Činjenica je da je bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilo Perišić prvostepenom presudom osuđen zbog uloge bivše Savezne Republike Jugoslavije u ratovima u Bosni i Hrvatskoj, uloge koju Beograd snažno negira", kaže Mirela Huković Hodžić.

Presuda Perišiću mogla bi uticati i na proces utvrđivanja karaktera rata u BiH. Saradnik Instituta za istraživanje ratnih zločina Enis Omerović kaže da je SRJ imala aktivnu ulogu u pomaganju VRSK (Vojske tzv. Republike Srpske Krajine) i VRS, "što potvrđuje da je u BiH i Hrvatskoj bio na sceni međunarodni oružani sukob u odnosu na tadašnju SRJ".  Omerović dodaje: "Vrhovno vijeće odbrane, kako se u nepravosnažnoj presudi utvrđuje, pružalo je ovlaštenje generalu Momčilu Perišiću i Vojsci SRJ da logistički i kadrovski pomažu VRS i VRSK na teritorijama međunarodno priznatih država BiH i Hrvatske".

Analitičari ocjenjuju da u komentarima nepravosnažne presude Momčilu Perišiću koji stižu iz Beograda, Sarajeva i Zagreba ima previše emocija, te da eventualna revizija postupka protiv Srbije ne zavisi samo od presude bivšem načelniku generalštaba Vojske Jugoslavije. Ključni dokazi očekuju se i od procesa Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću.

Odbrana će se žaliti na presudu

"Izražavam žaljenje zbog izuzetno velike kazne", bila je prva reakcija srbijanskog ministra odbrane Dragana Šutanovca na hašku presudu Momčilu Perišiću. Podsjećamo, bivši načelnik Glavnog štaba Vojske Jugoslavije osuđen je na 27 godina zatvora.

"Ne bih želio ulaziti u detalje obrazloženja ove presude, ali očekujem da će se Perišić i njegov pravni tim žaliti. Vrijeme je da se završi sa svim postupcima u Haagu i da se okrenemo budućnosti. Ova presuda može otvoriti stare rane i ako se trudimo ići prema pomirenju, svako ovakvo vraćanje u prošlost je loše", kaže Šutanovac, prenosi Blic.

Odbrana će se žaliti na presudu

A njegova će se očekivanja i ostvariti jer Perišićeva obrana najavila je žalbu na na presudu. Kako je njegov advokat Novak Lukić objasnio za srbijanskemedije, predsjednik Sudskog vijeća Bakone Justice Moloto bio je za to da Perišić bude oslobođen po svim tačkama optužnice. No, pred njima je, kaže, posao analize opsežne presude na više od 500 stranica.

S druge strane, haško tužiteljstvo još nije sigurno hoće li uložiti žalbu. Savjetnik glavnoga haaškog tužitelja Sergea Brammertza Frederick Swinnen kazao je za Tanjug kako tek treba proučiti presudu. Žalba prema pravilima Suda mora biti najavljena u roku od 30 dana.

Upitna revizija presude u tužbi BiH protiv Srbije

Može li presuda Momčilu Perišiću uticati na eventualnu reviziju presude u tužbi BiH protiv Srbije? Analitičari u BiH su suzdržani. Oni napominju da treba sačekati žalbeni postupak, prenosi Deutche Welle.

BiH je 1993. godine pred Međunarodnim sudom pravde tužila Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ) zbog kršenja Konvencije o genocidu. Sud je 2007. godine odbacio odgovornost Srbije (sljednice SRJ) za genocid, no potvrdio je da je genocid u Srebrenici počinjen uz logističku podršku Vojske SRJ. Sud je Srbiju proglasio krivom što nije spriječila genocid. BiH može podnijeti zahtjev za reviziju presude u razdoblju od deset godina po njenom donošenju, no uslov za to su novi dokazi. Nakon što je sa stenograma sjednica Vrhovnog vijeća odbrane SRJ korištenih u procesu protiv Slobodana Miloševića skinut embargo, bivši tužitelj Haškog suda Geoffrey Nice je utvrdio da bi BiH trebala zatražiti reviziju presude Međunarodnog suda pravde.

Pravni eksperti smatraju da eventualna revizija zavisi i od presuda u procesima koji se vode pred Haškim sudom (Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju). U tom kontekstu govorilo se i o procesu  protiv bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića, kojem je u utorak (6.9.) izrečena nepravosnažna presuda za zločine u BiH i Hrvatskoj. U presudi se, između ostalog, ističe da Perišić nije kriv za zločin progona i istrebljenja u Srebrenici, ali da je u slučaju Srebrenice kriv za ubistva, nehumana djela, ranjavanje, premještanje, progon na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi. Također, navodi se da nije imao kontrolu nad Ratkom Mladićem.

Viši stručni saradnik na Institutu za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu Enis Omerović: "Moram izraziti rezervu. Bio bih puno sretniji da je Haški tribunal presudom utvrdio efektivnu kontrolu Perišića, posebno nad generalom Mladićem i posebno za zločine u pogledu Srebrenice. Da je utvrđena njegova komandna odgovornost za VRS (Vojsku Republike Srpske) Beograd bi se direktno doveo u vezu sa zločinima, posebno onim u Srebrenici", kaže Omerović.  

 

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije