Tišina u Potočarima: Ukopane žrtve genocida u Srebrenici

2
Radiosarajevo.ba
Tišina u Potočarima: Ukopane žrtve genocida u Srebrenici
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Potočari

Ukupano je 19 žrtava genocida u Srebrenici. Porodice žrtava i prijatelji pronašli su smiraj za svoje najmilije nakon 26 godina traganja. 

Mir i tišina, nakon što je srebrenička zemlja prekrila posmrtne ostatke žrtava. Ostale su majke, sestre, rodbina i prijatelji, da se u tišini oproste od svojih najmilijih. 

Najmlađa žrtva koja je ove godine ukopana u Memorijalnom centru Potočari je Azmir Osmanović koji je imao svega 16 godina kada je likvidiran. Konačan smiraj ove godine pronašo je još jedan maloljetnik Fikret Kiverić koji je imao 17 godina u momentu smrti. Ove godine ispraćena je i jedna žena Zilha Delić. U momentu stradanja imala je svega 24 godine.

U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari ukopani su ove godine i otac i sin Hajro i Jusuf Aljić. Najstarija žrtva koja je pronašla svoj konačni smiraj u Memorijalnom centru Potočari jeste Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine u času smrti.

U mezarju Memorijalnog centra Potočari – Srebrenica ove godine ukopani su: Vejsil (Abdulah) Hamzabegović rođen 1939. godine, Muhidin (Mujo) Mehmedović rođen 1977, Fikret (Ramiz) Kiverić rođen 1978, Ramiz (Rizvo) Selimović rođen 1951, Esnaf (Zurijet) Halilović rođen 1976, Zilha (Edhem) Delić rođena 1971, Muamer (Osman) Mujić rođen 1976, Mehmed (Mustafa) Beganović rođen 1947, Hajrp (Ramo) Aljić rođen 1944, Jusuf (Hajro) Aljić rođen 1967, Zajim (Mujo) Hasanović rođen 1968, Asim (Husejin) Nukić rođen 1971, Azmir (Aziz) Osmanović rođen 1979, Nezir (Rešid) Dautović rođen 1969, Ibrahim (Suljo) Avdagić rođen 1950, Jusuf (Adem) Halilović rođen 1948, Salih (Džanan) Džananović rođen 1955, Meho (Salih) Karahodžić rođen 1939. i Husein (Ibrahim) Kurbašić rođen 1932.

"Mi vjerujemo da su naši šehidi živi i da se raduju našem dolasku i svakoj fatihi koju proučimo. Neka svaka naša posjeta šehidima bude naš zavjet da nećemo dozoviliti da se tama nakupi u našim srcima, da ćemo uvijek prezirati zlo. Budimo uvijek svjesni da je žrtvi ostavljena dova kao zadnja riječ. U ovom iznimno trentuku našeg duhovnog uzidnugća, uputim odovu za sve nas, za žive i mrtve, za našu domovinu i narod", kazao je reis Husein ef. Kavazović nakon što je klanjana dženaza.

Neka vam je vječni rahmet i mir porodicama.

Porodice još uvijek tragaju za svojim najmilijim

U Komemorativnom centru u Tuzli nalaze se posmrtni ostaci još 88 žrtava za koje je stigao DNK nalaz o identitetu, ali te žrtve nisu zvanično identifikovale porodice. Identifikovano je još 36 žrtava, ali porodice još nisu dale saglasnost za njihov ukop, uglavnom zbog oskudnih skeletnih ostataka ovih žrtava koji su do sada pronađeni.

Porodice dvije žrtve koje su dale saglasnost ove godine pa je potom povukle, odlučile su se za ukop posmrtnih ostataka njihovih najmilijih naredne, 2022. godine.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, do sada su ukopane 6.652 žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još uvijek se traga za oko 1.000 žrtava genocida.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije