Svjedok 'L': Rustempašić namjeravao napasti Ravnu Goru
Radiosarajevo.ba
Rijad Rustempašić, Edis Velić i Abdulah Handžić
U prašini koju je digao slučaj terorističkog napada na bugojansku policijsku stanicu, javnosti je uglavnom promaklo ročište Rijadu Rustempašiću, Edisu Veliću, Muhamedu Rustempašiću i Abdulahu Handžiću, koji su pred Sudom BiH optuženi za terorizam.
„Rustempašićeva grupa“ usko je povezana sa Harisom Čauševićem i Naserom Palislamovićem, koji su osumnjičeni za napad u Bugojnu, a prema riječima zamjenika ministra sigurnosti BiH Mije Krešića, Čaušević je priznao da je napad izveo kako bi se osvetio zbog procesa njegovom „bratu Rustempašiću“.
Pojavom zaštićenog svjedoka „L“ u srijedu na ročištu Rustempašićevoj grupi došlo se do nekih u najmanju ruku zabrinjavajućih detalja kako o samom vehabijskom pokretu u BiH tako i opštem nivou sigurnosti građana.
Zaštićeni svjedok, koji je prema svom iskazu, u BiH boravio od 1993. do 1995., a potom odlazi u Čečeniju, a krajem 2000. je već u Afganistanu, a od 2003. do 2005. Jje „na relaciji“ BiH – Njemačka.
Ovaj svjedok zanimljive biografije, koji je iz Pakistana 2007. deportovan u BiH, a potom krajem iste godine izašao iz zatvora, tvrdi da ga je odmah kontaktirao Edis Stroil, član Rustempašićeve grupe kojem se sudi odvojeno u odsustvu, jer još uvijek nije pronađen.
„L“ tvrdi da se sa Stroilom, R. Rustempašićem i još nekim sastao pred džamijom Kralja Fahda, a potom i u Rustempašićevoj kući, gdje je bio i Handžić, a razgovarali su o jačanju selefijskog pokreta i skupljanju novca za oružje.
Neki su, priča svjedok, predlagali i napad na Ravnu Goru, četničko glavno okupljalište, u Srbiji. „L“ je međutim više preferirao napad na Fojnicu i tamošnji višestoljetni franjevački samostan.
On dalje tvrdi da je Rustempašić među svima imao autoritet vođe i tvrdio je da može okupiti grupu od 50-60 ljudi.
„Od mene su tražili da napravim šoping-listu oružja za otprilike 20-30 ljudi. Ja sam je napravio i odnio u kuću Abdulaha Handžića, jer je to od mene tražio Rijad Rustempašić“, priča „L“.
Svjedok kaže da se posljednji put vidio sa njima u julu 2008., kada su ga fizički napali. Kaže i da je najčvršće namjere za napade imao Edis Velić, koji je nakon Božića 2008. kazao: „Prođe fešta ustaška i četnička, a mi ništa ne uradismo“, prenosi u četvrtak „Oslobođenje“.
Suđenje Rustempašićevoj grupi je drugo suđenje za terorizam povezano sa vehabijama, odnosno selefijama u BiH. Umjerenije vehabijske struje, kao ona okupljena oko lista „Saff“ oštro osuđuju terorizam i njemu sklone selefiju nazivaju sljedbenicima „tekfira“ (proglašavanja uglavnom svih ljudi nevjernicima). Sličan stav zauzima i Rijaset IZ, preko fetva-i-emina Enesa Ljevakovića.
Prema nekim analitičarima, suđenje Rustempašiću i ostalima je posebno zanimljivo jer optužba nastoji dokazati i motiv planiranih terorističkih napada, što u slučaju Bektaševića i Cesura, koji su u zatvoru zbog planiranja terorističkog napada, nije provođeno.
Suđenje ovoj grupi prate stalni problem sa optuženicima koji odbijaju pojavljivati se u sudnici, šalju uvredljiva pisma sudijama i svojim ponašanjem u sudnici konstantno ometaju tok postupka.
Razlog terorističkog napada u Bugojnu suđenje Rustempašiću
Dossier: Svi vehabijski slučajevi i ispadi
Uhapšen i Naser Palislamović, osumnjičen za napad u Bugojnu
kenan, radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.