Svesrpski sabor na Jahorini

Radiosarajevo.ba
Svesrpski sabor na Jahorini

Osvježeno 15:24

U institucijama BiH štititi RS

Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je da je na sastanku vođstva Srpske, SNSD-a i SDS-a sa predstavnicima Srpske u Parlamentarnoj skupštini i institucijama BiH razgovarano o njihovom budućem djelovanju i zaštiti interesa RS uz poštovanje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH.

Prema Dodikovim riječima, suštinski dogovor postignut na ovom radno operativnom sastanku jeste da sve ono što nije u okviru 10 ustavnih nadležnosti BiH prije nego bude usvojeno na nivou BiH mora imati saglasnost RS i Federacije BiH.

"Do sada tih sporazuma nije bilo i mi ćemo od sada sve te zakonske inicijative dovesti u poziciju sporazuma, bez čega neće biti moguće da one budu usvojene", rekao je Dodik, podsjećajući da su pred BiH razmatranje i usvajanje zakona o popisu stanovništva i sistemu državne pomoći, implementacije odluke u slučaju Sejdić i Finci, te usvajanje Budžeta.

Predsjednik RS odbio je mogućnost povećanja Budžeta na nivou BiH.

"Budžet mora biti smanjen u rasponu od 15 - 18 odsto, mora se zaustaviti zapošljavanje administracije i smanjiti enormna primanja koja nisu u skladu sa trenutnim ekonomskim i socijalnim stanjem u BiH", rekao je Dodik novinarima.
        
On je dodao da je razgovarano o metodologiji kako da RS od FBiH naplati 68 miliona KM duga od poravnanja po osnovu indirektnih poreza.

Ocijenivši da nadležni u FBiH neće da donesu operativnu odluku o vraćanju novca, Dodik je rekao da će RS do naplate duga pokušati da dođe razgovorima, ali da je spremna da ovaj dug naplati i po cijenu ukidanja indirektnih poreza.

"Tih 68 miliona mora biti vraćeno u roku od 30 do 60 dana. Ne bude li bilo vraćeno, stavićemo na tapet indirektne poreze", poručio je predsjednik RS, navodeći da je u prvih sedam mjeseci ove godine FBiH od indirektnih poreza povukla 16 miliona KM više nego što je trebalo.

On je podsjetio da je u RS u toku izrada analize koliko BiH košta RS, ali i o tome koliko je do sada poštovan Dejtonski sporazum i najavio da će o ovom dokumentu, nakon što bude završen, raspravljati nadležne institucije.

Ko nije došao na sastanak

Na sastanak su pozvani „svi značajni Srbi“, kao što su kao što su Mirko Lujić (SIPA), Siniša Macan (Agencija za identifikacione dokumente), Petar Kovačević (Agencija za zaštitu ličnih podataka), Dragan Mektić (Služba za poslove sa strancima), Nevenka Savić (Direkcija za evropske integracije), predsjednici Ustavnog suda BiH Miodrag Simović, VSTV-a Milorad Novković, državni ombudsmen za ljudska prava Ljubomir Sandić, Branko Petrić i Tihomir Vujičić, članovi CIK-a, odnosno ukupno 49 visokih zvaničnika BiH.

Govoreći o predstavnicima RS u institucijama BiH koji nisu došli na današnji sastanak Dodik je rekao da se svi oni koji nisu došli, ukoliko ne budu jasno opravdali svoj nedolazak, mogu smatrati diskvalifikovanim u pogledu daljih mogućnosti da rade te poslove kad dođu na dnevni red imenovanja.

"Ne može neko koga bira parlament RS biti bez odgovornosti", rekao je Dodik komentarišući nedolazak predsjednika Ustavnog suda BiH Miodraga Simovića.

Sastanak u Mostaru
 

Dodik je ponovio da će na međustranačkom sastanku u Mostaru o formiranju vlasti na nivou BiH predstavnici stranaka iz RS zastupati poznate stavove o poštovanju principa rotacije i tome da Srbima pripadaju četiri ministarska mjesta, kao i da će dati podršku legitimno izabranim političkim predstavnicima naroda.

Zamjenik predsjednika SDS Predrag Kovač izjavio je da SDS i SNSD imaju usaglašene stavove o nastavku i produbljavanju saradnje o konkretnim pitanjima koja se tiču nastupa na nivou BiH i RS.

"Ono što ćemo raditi svakako jeste koordinacija svih predstavnika RS u institucijama BiH i naravno provođenje ovih politika koje dolaze iz RS a tiču se prije svega interesa RS i svih onih koji u njoj žive", rekao je Kovač na konferenciji za novinare.

On je istakao da ovi sastanci nisu usmjereni ni protiv koga. "Jednostavno želimo da naš status u okviru BiH ostane nepromijenjen i da Dejtonski mirovni sporazum do kraja ostane na snazi", zaključio je Kovač.

Sastanak započeo jučer

U petak je u kasnim posljepodnevnim satima na Jahorini upriličen sastanak rukovodstava SNSD-a i SDS-a. Delegacije predvodit Milorad Dodik i Mladen Bosić.

Razgovori predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika sa predstavnicima Srpske u Predstavničkom domu i Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH počeli su jutros na Jahorini, javio je dopisnik Srne.

U hotelu Vučko na Jahorini pozvani su predstavnici u "zajedničkim institucijama" BiH iz RS-a, te poslanici i delegati Parlamentarne skupštine BiH, a kako je i najavljeno uz učešće rukovodstava SNSD-a i SDS-a. U javnosti su se već mogla čuti mišljenja da sve podsjeća na početak 90-tih i da se radi o „dešavanju srpskog naroda“.

Smatra se da Dodik ovim potezom svojoj politici želi direktno podrediti i direktore institucija, agencija i ustanova, koji ni po Ustavu BiH,  ni po zakonima, za svoj rad ne mogu biti odgovorni entitetskim čelnicima, već Vijeću ministara i PS BiH. Na spisku su i Visoko sudsko i tužilačko vijeće, kao i Ustavni sud BiH.

Predsjednik SDS-a i poslanik u Predstavničkom domu PS BiH Mladen Bosić je jučer izjavio da ovaj sastanak "nema nikakve političke konotacije usmjerene protiv BiH, drugog entiteta (FBiH) ili nekog od naroda".

"Radi se o sastanku koji je ranije najavljen, ali je iz tehničkih razloga njegovo održavanje prolongirano za subotu. Jedina svrha sastanka je analiza toka implementacije sporazuma iz platforme o zajedničkom djelovanju SNSD-a i SDS-a u BiH", tvrdi Bosić.

Rukovodstva SNSD-a i SDS-a razgovore su počeli juče na Jahorini, gdje su potvrdili da će i dalje imati jedinstven nastup na nivou BiH, te poručili da će nastaviti da provode sve principe iz ranije donesene Platforme o zajedničkom djelovanju na nivou BiH.



 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije