Sud BiH: Izricanje presude Pelemišu i Periću
Danas će pred sudom BiH biti izrečena presuda Momiru Pelemišu i Slavku Periću, optuženima za genocid u Srebrenici. Pelemiša i Perića tereti se da su u julu 1995. godine učestvovali u ubistvu više od hiljadu i 500 muškaraca bošnjačke nacionalnosti na području sela Pilica u općini Zvornik. Podsjećamo, suđenje optuženima počelo je u martu 2009., a u pritvoru se nalaze od novembra 2008. godine, prenosi federalna.ba.
Saslušanjem preko 40 svjedoka Državno tužilaštvo je pokušalo dokazati da su Momir Pelemiš, kao zamjenik komandanta i načelnika štaba Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), te Slavko Perić, kao pomoćnik komandanta za bezbjednost u toj brigadi, učestvovali u ubistvima više stotina Srebreničana u Domu kulture u Pilici (općina Zvornik), te na Vojnoj ekonomiji Branjevo.
"Najstarija osoba ubijena u Branjevu imala je 84, a najmlađa 14 godina. Njihovi ostaci pronađeni su u više sekundarnih grobnica na području Srebrenice", kazao je tada Rifat Kešetović, vještak sudske medicine, dodavši da su 1.052 osobe dovedene u vezu sa ubistvima na Vojnoj ekonomiji Branjevo.
Na toj lokaciji, navodi se u optužnici, 16. jula 1995. godine je oko 1.200 muškaraca iz Srebrenice strijeljano. Dva čovjeka su preživjela masovnu egzekuciju i o tome su svjedočili pred Sudom BiH.
"Na strijeljanje nisam izveden prvi, a ni zadnji. Bilo ih je prije mene, a ostalo je i poslije. Tada sam vidio da nema više života. Brojim život na sekunde. Zamislite to, na sekunde... (...) Prvo su nam naredili da stanemo, zatim da okrenemo leđa, a onda je rafal samo sasjekao. Čuo sam kako tijela padaju – i ja sam pao, ali nisam pogođen", prisjetio se zaštićeni svjedok P6.
Stanko Gajić, bivši komandant pozadine Lokanjskog bataljona VRS-a, kazao je da su mu dvojica optuženih telefonom izdala naredbu da se svi pripadnici radnog voda pošalju na “vanredni zadatak” u Pilicu.
"Pred Domom kulture dočekao nas je Slavko Perić. Nas dvadesetak rasporedio je na utovar leševa, rekavši da sve sklonimo u kamione i očistimo Dom. Sve vrijeme sam bio unutra i dovlačio leševe do vrata, a drugi su ih utovarali u kamion. Kakav je to posao bio – da ti se povraća i život smuči", kazao je Cvjetko Stević, tadašnji pripadnik radnog voda.
U Domu kulture bio je i njegov kolega Ivan Perić, koji je kazao da bi odmah pobjegao da je znao šta će taj dan raditi.
"U sali Doma kulture je bilo oko 200 leševa. Svi su bili razbacani po podu, uglavnom u civilnim odijelima", prisjetio se Perić.
Slično je ispričao i Jakov Stevanović, također bivši pripadnik radnog voda koji je bio raspoređen u školu 'Kula'.
"Perić nas je rasporedio, i tek smo tada shvatili kakav je zadatak u pitanju… Provirio sam u halu škole, i vidio ono najgore – puno leševa, ali ne znam tačan broj", kazao je Stevanović.
Tijela ubijenih muškaraca su kamionima prevožena na Vojnu ekonomiju Branjevo, i tamo su ukopana u grobnice koje su, između ostalih, kopali svjedoci Cvijetin Ristanović i P23.
"Na Ekonomiji je već bio moj kolega s manjim bagerom i nije mogao da iskopa sve rupe. Mene su zvali da mu pomognem, jer je bilo mnogo leševa, a i novi kamioni su stalno stizali", ispričao je P23.
Dean Manning, viši istražitelj Tužilaštva u Haagu, nakon rata je učestvovao u ekshumacijama tijela iz grobnica oko Srebrenice. Kao svjedok Tužilaštva BiH kazao je da su pronađeni ostaci ukazivali na to da su muškarci ubijeni kao zarobljenici, a ne u borbama.
"Tijela
u tim grobnicama bila su u istom stanju, odnosno dokazano je da su na
isti način ubijeni. Imali su poveze na rukama i očima, a oni koji to
nisu imali, kod njih su pronađene prostrjelne rane glave", kazao je
Manning.
Tužilaštvo
je saslušalo i Richarda Butlera, vještaka vojne struke, koji je
ustvrdio da su masovne egzekucije civila s područja Srebrenice bile
“dobro organizovana i planska djelovanja”.
"Kada se sagleda opseg i veličina radnji koje su se morale obaviti radi pogubljenja, jasno je da je osoblje Zvorničke brigade moralo biti upoznato i svjesno toga šta se događa", kazao je Butler i pojasnio da su za ratne zarobljenike odgovarali komandanti brigade ili bataljona, dok su oficiri za bezbjednost bili zaduženi da osiguraju lokaciju gdje će oni biti zadržani.
Prema navodima optužnice, Pelemiš je u periodu od 9. do 21. jula 1995. godine bio vršilac dužnosti komandanta Prvog bataljona, što je tokom suđenja potvrdio i sam komandant Milan Stanojević, kazavši da je on u tom periodu bio u Bratuncu.
"Kad
sam god bio odsutan, Pelemiš je imao sve ovlasti kao i ja. Idući po
sistemu komande, sljedeći je bio moj oficir za bezbjednost, a to je
Perić", pojasnio je svjedok.
Pelemiš
i Perić su uhapšeni početkom novembra 2008. godine, od kada se i nalaze
u pritvoru. Optužnicu protiv njih Sud BiH je potvrdio mjesec dana
poslije, a suđenje im je počelo 10. marta 2009. godine.
Prvi svjedoci Odbrane su saslušani krajem augusta.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.