Strani mediji o bombaškom napadu u Bugojnu
Radiosarajevo.ba
Policajci na mjestu eksplozije (Foto: AP)
Strani mediji, sudeći po šturim agencijskim vijestima, nisu (još uvijek) puno pažnje posvetili jučerašnjem bombaškom napadu na policijsku stanicu u Bugojnu, kada je jedan policajac ubijen, a jedna policajka još uvijek se bori za život.
Iako je jedan od uhapšenih, Haris Čaušević Oks, odavno poznat kao pripadnik vehabijskog pokreta, o vehabijskoj pozadini ovog terorističkog napada mediji donose tek natuknice.
BBC, pozivajući se na Reuters i ostale novinske agencije, između ostalog, javlja i o tome da je u Bosni i Hercegovini tokom rata bilo nekoliko hiljada pripadnika radikalnih islamskih pokreta, koji su se, kao mudžahedini, borili na strani bosanskih muslimana.
Al Jazzera, odnosno njen engleski servis, ne donosi ništa više od klasičnog agencijskog izvještaja, prenoseći izjave zvaničnika o osudi terorizma i procjeni štete.
Kineska novinska agencija Xinhua direktno govori o „islamističkoj grupi“ koja je izvršila bombaški napad na policijsku stanicu.
Austrijski Die Presse, pored agencijskih podatak, javlja i o jednom detalju iz Čauševićeve biografije. Čaušević je u jednoj bugojanskoj džamiji Sulejmana Tihić, tada člana Predsjedništva, napao verbalno zbog slanja oružanih snaga BiH u Irak. Sličnu vijest donosi i austrijski list Der Standard.
Francuski listovi Le Monde i Le Figaro također se samo pozivaju na agencijske izvještaju, ne donoseći nikakve natuknice o vehabijskoj pozadini napada.
Regionalni mediji, opet, dosta pažnje posvećuju ovom bombaškom napadu. Dnevnik.hr, odnosno Nova TV, naglašavaju povezanost Čauševića sa grupom Rijada Rustempašića, kojoj se na Sudu BiH sud za planiranje terorističkih napada.
Isti portal prenosi analizu stručnjaka za terorizam Pavla Kalinića, koji kaže kako „Hrvatskoj treba popis islamskih radikala koji žive u susjednoj zemlji“, odnosno „popis vehabija i mudžahedina“.
„Hrvatska bi morala imati informacije tko je tamo ostao, zašto je ostao, jer po informacijama koje imam, čak su ljude doseljene iz arapskih zemalja koji su imali afganistansko iskustvo, somalijsko iskustvo, da su ih jednostavno upisivali u knjige rođenih, tako da ispada da su oni oduvijek tamo iako nisu“, kaže Pavle Kalinić.
Srbijanski B92 poziva se na agencijske vijesti, prije svega na agencije Beta i Tanjug, javljajući o vehabijskoj pozadini napada, uz pozivanje na Federalnu televiziju.
Hrvatski portal Index.hr slike sa Čauševićevog profila na Facebooku, pomalo senzacionalistički, povezuje sa samim napadom, dajući tekstu naslov: „Vehabija na Facebooku najavio 'Alahovu pobjedu' pa krenuo bombama na policiju“.
Po svemu sudeći, Bosna i Hercegovina bi ponovno mogla biti u žiži interesovanja šire javnosti zbog radikalnih islamističkih grupa i njihove povezanosti sa terorizmom.
Zdravstveno stanje povrijeđene policajke i dalje jako teško
Istraga o bombaškom napadu nastavljena je danas (VIDEO)
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.