Stomačni virus učestao u ljetnom periodu: Ljekari savjetuju da se pazi na ishranu

S. H.
Stomačni virus učestao u ljetnom periodu: Ljekari savjetuju da se pazi na ishranu
Arhiv / Ilustracija
Ljetne temperature u nama bude želju za osvježavajućim hladnim napicima i sladoledima.

Ljekari upozoravaju kako upravo sladoledi i hladni napici mogu izazvati stomačne tegobe svojstvene ovom dobu godine.

"Ne pazi se na to šta se jede, pa dolazi do proliva ili drugih stomačnih tegoba. Naročito je djecu teško odgovoriti od toga da uzmu sladoled", rekli su za Radiosarajevo.ba iz Službe hitne medicinske pomoći u Doboju.

Broj pacijenata nije povećan, već je uobičajan u ovo doba godine, stoga se ne može govoriti o epidemiji, naveli su.

Simptomi stomačnog virusa najčešće traju do dan ili dva, te se najčešće liječe u ambulanti, dodali su iz dobojske Službe.

Ni u Banjoj Luci, kako su naveli za naš portal iz banjalučkog Doma zdravlja, stanje nije alarmantno.

U mostarskom Domu zdravlja su naveli za naš portal kako je povećan broj pacijenata s crijevnom virozom, te kako su najčešći uzroci neadekvatno skladištena hrana.

Također, dodali su kako pacijenti često dolaze na infuziju, te su savjetovali kako je potrebno češće kontrolirati hranu i paziti na unos tekućina u organizam. Preporučuje se kupovina flaširane vode i nošenje vlastite sa sobom kako bi se regulirao unos tečnosti u organizam.

"Prema podacima s terena slučajevi pacijenata sa stomačnim virusom kreću se u granicama prosjeka za ovo doba godina", naveli su iz Doma zdravlja Kantona Sarajevo.

Simptomi stomačnog virusa su najčešće proliv i povraćanje, u nekim slučajevima i povišena tjelesna temperatura, naveli su iz ove zdravstvene institucije, te su savjetovali kako je kod ovakvog stanja neophodno uvesti higijensko-dijetetski način ishrane uz stalnu rehidraciju organizma, tačnije unošenje tekućine i elektrolita koji se gube uslijed proliva i povraćanja.

"U ovom ljetnom periodu najbitniji aspekt je sigurnost namirnica koje unosimo u organizam u smislu adekvatne higijene, termičke obrade i čuvanja na određenim temperaturama.  Ako se ne ispoštuju navedena pravila, ljetna ishrana može biti rizična zbog visokih temperatura, a rizik je veći ukoliko koristimo lako kvarljive namirnice (meso, jaja, mliječni proizvodi...)", dodali su iz JU Doma zdravlja KS-a.

Iako se u zavode medicinske pomoći javlja određeni broj pacijenata koji se žali na stomačne tegobe, razloga za proglašenje epidemije još uvijek nema.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije