Šta građani BiH imaju od bezviznog režima?

Radiosarajevo.ba
Šta građani BiH imaju od bezviznog režima?

List „Die Presse" u svom online izdanju od ponedjeljka donosi tekst o situaciji u kojoj su se, nakon ukidanja viza za putovanje u zemlje Schengena, našli građani BiH i Albanije ali i Srbije i Makedonije.
Pod naslovom "Bez novca: Schengen bez koristi za građane Balkana", list "Die Presse" piše:

„Vatrometom i slavljem na ulicama su Albanci i Bosanci obilježili dugo očekivano ukidanje viza za putovanje u zemlje Schengena. Dvije decenije nakon rastanka od socijalizma za građane Albanije je konačno srušen i „posljednji Schengenski zid", radovao se tom prilikom premijer Albanije Sali Berisha. Više od milion Albanaca i 400.000 građana Bosne i Hercegovine u međuvremenu je osiguralo biometrijske pasoše koji im, bez viza, u trajanju od tri mjeseca, omogućavaju da uđu u Schengensko carstvo", piše u svom online izdanju list „Die Presse".

Putuje onaj ko je uvijek i putovao
Novine navode da je to bilo veliko olakšanje i to ne samo za poslovne ljude, već prije svega za one koji imaju rodbinu u zapadnoj Evropi.
"Iako su bosanske turističke agencije nakon vizne liberalizacije za pola smanjile cijene autobuskih karata za zapadnu Evropu, iskustva Srbije i Makedonije su pokazala da se ipak ne mogu očekivati velike seobe naroda. Putovanja bez viza građana krizom pogođenih balkanskih država su zbog nedostatka novca često nemoguća. Tako da je godinu dana nakon ukidanja viza, u Srbiji splasnula radost.

„Prije nismo mogli putovati, a ne možemo ni sada", žali se Milan - prodavač kućne tehnike u Beogradu. Doduše, zbog jeftinijih avionskih karata, u prošloj godini se od ukidanja viza povećao - i to za 300.000 – broj onih koji su putovali avionima. Istovremeno se za 315.000 smanjio broj putnika koji su se u pravcu Evrope kretali cestovnim putem. U svakom slučaju, putuje onaj ko je uvijek i putovao."

Povećan broj potražilaca azila iz Srbije i Makedonije

„Die Presse" navodi da se, prema navodima njemačkog Saveznog ureda za izbjeglice, tokom prethodne godine povećao broj potražilaca azila iz Srbije i Makedonije. Podnosioci su najviše Romi:

„Samo u novembru je registrovano više od 1.100 potražilaca azila iz Srbije, te preko 500 iz Makedonije – više nego iz bilo koje druge zemlje svijeta. U Skoplju i Beogradu zbog toga raste zabrinutost da bi povećani broj potražilaca azila mogao da ugrozi viznu liberalizaciju. Zbog toga se građani pozivaju da ne putuju u inostranstvo da bi tamo tražili azil. Evropska unija je na kraju zadržala pravo da, ukoliko to bude neophodno, ukine odluku o bezviznom režimu", piše list „Die Presse".

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije