Srbijanska BIA pred Evropskim sudom za ljudska prava
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu uskoro bi mogao da primora
srbijansku Bezbjednosno-informativnu agenciju (BIA) da objelodani podatke o broju prisluškivanih građana, koje BIA godinama, uprkos zahtjevima stručne javnosti, skriva, piše beogradski "Blic".
Presuda po tužbi Inicijative mladih za ljudska prava iz 2006. očekuje se ove godine i trebalo bi da stavi tačku na samovolju BIA, trvde iz Inicijative, koja je tužbu podnijela zbog kršenja Evropske konvencije o ljudskim pravima po dva osnova - kršenja prava na pravično suđenje i prava na slobodu izražavanja koja podrazumijeva pravo na prijem infomacija od javnog značaja.
"Očekujemo da Strazbur presudi u našu korist i to već u prvoj polovini ove godine", kaže direktor Incijative mladih za ljudska prava Maja Mićić.
Činjenicu da se BIA sa oglušavala o niz zahtjeva, koji su stizali i od zvaničnih državnih organa, Mićićeva vidi u podršci koju služba dobija sa vrha vlasti.
Prema njenim riječima, Vlada, koja je zadužena da omogući sprovođenje rješenja povjerenika, nije maknula prstom da primora BIA da postupi po tom rješenju. Osim toga, kaže ona, čak ni skupštinski Odbor za bezbjednost, koji je zadužen za civilnu kontrolu službi i u kome sjede predstavnici svih parlamentarnih stranaka, nikada nije tražio niti objelodanio ove podatke.
Broj građana čiji su razgovori praćeni u Srbiji objavila je samo Vojnobezbjednosna agencija (VBA) i to 2007. godine, kada je prisluškivala ukupno 35 građana.
Prva ozbiljna incijativa koja je u Srbiji pokrenuta s ciljem da se ovi podaci objelodane datira iz 2005. godine. Tada je Inicijativa mladih za ljudska prava poslala BIA zahtjev za dobijanje informacija o nadzoru i snimanju telefonskih i drugih razgovora.
Budući da BIA nije odgovorila, Inicijativa je zatražila pomoć povjerenika za infomacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića, koji je donio rješenja da BIA ispostavi ove podatke, što je srpska tajna služba odbila, podnoseći paralalno tužbu protiv Šabićevog rješenja Vrhovom sudu.
Sud je žalbu odbio iz tehničkih razloga i slučaj se 2006. "preselio" u Evropski sud za ljudska prava u Strazburu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.