SDA i SDP reagirale na 'Izvještaj o islamofobiji'

Radiosarajevo.ba
SDA i SDP reagirale na 'Izvještaj o islamofobiji'

Nakon što je Rijaset Islamske zajedenice objavio Izvještaj o islamofobiji, diskriminaciji i netoleranciji u Bosni i Hercegovini, saopćenjem su se oglasile SDA i SDP.

U SDA smatraju da ne mogu prihvatiti ocjene u navedenom Izvještaju i etiketiranje kao tzv. islamofoba svih koji su iznosili stavove suprotne nekim zvaničnicima Islamske zajednice BiH i onih koji su kritizirali njihove javne istupe smatrajući ih neprimjerenim za multireligijsku i multietničku zemlju i društvo kakvo je BiH.

Istovremeno SDA podržava neke dijelove Izvještaja, posebno onaj koji se odnosi na napade i skrnavljenje vjerskih objekata Islamske zajednice i kulturno-historijskih obilježja Bošnjaka i napade na povratnike.

Kako su naveli u saopćenju, istiniti su i navodi o ponekad neciviliziranom, uvredljivom i neprimjerenom jeziku mržnje i netolerancije u istupima i izjavama političara i zvaničnika Republike Srpske (RS) koji se odnose na islam, muslimane i bošnjački narod, posebno negiranja masovnih zločina, uključujući i genocid u Srebrenici.

Neke izjave predstavljaju nastavak politike podjele i agresije na BiH, etničko čišćenje, negiranje bošnjačkog naroda i njegovog vjerskog, nacionalnog i kulturno-historijskog identiteta te korespondiraju sa izjavama Radovana Karadžića, Ratka Mladića i drugih haških optuženika i zločinaca optuženih za genocid, ratne zločine, progon i diskriminaciju Bošnjaka i muslimana u BiH na temelju njihove etničke i vjerske pripadnosti.

Međutim, neobjektivan je dio izvještaja koji se odnosi na rad relevantnih institucija BiH te nekih domaćih i međunarodnih zvaničnika, smatraju u SDA.

Izjave nekih medija i njihovih predstavnika izvađene su iz konteksta i uglavnom selektivno citirane jer su one zapravo najčešće bile reakcija na ponekad neobjektivne i za predstavnike vjerske zajednice neprimjerenih javnih istupa i izjava, pa čak i uvreda na račun izvjesnih ličnosti iz javnog života - kako domaćih tako i međunarodnih institucija.

Pravo je pojedinih zvaničnika i predstavnika vjerskih zajednica u BiH da iznose političke i druge stavove izvan domena religije, smatraju u ovoj stranci. No, u tom slučaju oni moraju biti spremni prihvatiti činjenicu da postaju podložni reakcijama i kritikama javnosti jednako kao i sve druge javne ličnosti.

Reakcija, kritika i neslaganje sa stavovima nekih zvaničnika Islamske ili bilo koje druge vjerske zajednice u BiH, pa i svijetu, ne znači napad na kompletnu vjersku zajednicu i njene članove, kaže mse u saopćenju SDA.

SDP:
Nedopustivo je prozivanje novinara, kako živih tako i onih kojih više nema, po imenu i prezimenu, a koji su poznati po svom kritičkom stavu prema mnogim pojavama u zemlji, navodi se u reagiranju SDP-a.

To što se nekom velikodostojniku ne sviđaju medijski prilozi u nezavisnim medijima i javnim servisima ne daje mu za pravo da koristi institucije iz kojih dolazi kako bi se obračunavao s neistomišljenicima. SDP ne dijeli stavove i ocjene s mnogima od onih koji su spomenuti u izvještaju, ali branimo njihovo pravo na kritički stav o bilo kojoj instituciji ili pojedincu u mjeri u kojoj ono nije usmjereno ka rušenju temelja BiH.

Pitanje islamofobije ne treba izbjegavati, ali ga treba adresirati onima koji imaju svoje ime i prezime.

Krajnje je neprihvatljivo da se u isti rang s tim ljudima etiketiraju i svrstavaju pojedinačno ljudi koji su međunarodni zvaničnici, čelnici državnih istitucija i ustanova, nezavisni intelektualci i novinari koji su svojim dosadašnjim radom i djelovanjem pokazali da su iskreni prijatelji BiH.

Izvještaj je tim više nepotreban što na jednak način tretira ljude koji su stvarni rušitelji ove zemlje, kao i one koji čine sve, ne samo da je zaštite, već i ojačaju.  Izvještaj, u kojem se napadaju institucije kao što su obavještajna služba ili institucija Ombudsmana, promovira vojni muftija je, najblaže rečeno, poruka koja ne treba nikome ko želi jačati ovu zemlju, kaže se u saopćenju SDP-a.

Način na koji je i u koje vrijeme ovaj izvještaj prezentiran ide u prilog činjenici da se radi o neargumentiranom pozivu na odstrel određenih ljudi, smatraju u ovoj partiji.

"Ovo je poziv na daljnju razgradnju u društvu kojem su neophodni dijalog jedinstvo i zajednička akcija na spašavanju onoga što je u BiH preostalo", kaže se u saopćenju SDP-a.

Samo oni, kojima nije stalo do BiH kao multietničke zajednice ravnopravnih naroda i građana, mogu tražiti razloge za radikalizaciju ionako teškog stanja, te podizanje tenzija koje danas nisu potrebne dobronamjernim ljudima.

Na kraju saopćenja su naveli da posebno zabrinjava činjenica da je ovakav izvještaj objavljen u vrijeme mjeseca ramazana.



Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije